Aktualności

Wigilia w klasie 6

W ostatnim dniu nauki stacjonarnej przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy 6 wraz z wychowawczynią zorganizowali klasową Wigilię. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od odczytania fragmentu „Pisma Świętego” przedstawiającego narodzenie Jezusa w Betlejem. Po modlitwie łamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Wigilijny poczęstunek przygotowali rodzice. Spędziliśmy miło czas, śpiewając kolędy i rozmawiając.

Przedstawienie teatralne w Zespole Szkół w Marcinkowicach

Dnia 14 grudnia 2021r. uczniowie klas 6-8 obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Zostać wolności bohaterem” w wykonaniu młodzieży ze Szkolnej Grupy Teatralnej Zespołu Szkół w Marcinkowicach. Spektakl został przygotowany z okazji 107. rocznicy Bitwy Marcinkowickiej. Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia był  Ks. Sebastian Musiał.

Uczniowie naszej szkoły z zapartym tchem śledzili na scenie dobrze im znane wydarzenia z 5-6 grudnia 1914r. – marsz Józefa Piłsudskiego z legionistami w kierunku Nowego Sącza, wizyta w marcinkowickim dworze, decyzja Piłsudskiego o rozpoczęciu bitwy. Zaskoczeniem dla widzów było to, że po wielu latach od bitwy w dworze Morawskich pojawia się Marszałek, ale również bohaterowie z przeszłości – Jan III Sobieski i Tadeusz Kościuszko.

Przedstawienie bardzo nam się podobało, bo w ciekawy sposób łączyło wydarzenia i postaci z różnych okresów historii Polski. Zachwyciła nas również piękna scenografia oraz kończący przedstawienie polonez w ludowych strojach z różnych regionów naszego kraju.

Bardzo dziękujemy pani Iwonie Sikorskiej, dyrektorowi Zespołu Szkół za zaproszenie nas na spektakl. Była to dla nas wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu.

 

 

Przedstawienie teatralne pt. "Opowieść Wigilijna"

Dnia 14 grudnia uczniowie klas 6-8 w MOK-u w Nowym Sączu obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Opowieść wigilijna” zrealizowane na podstawie książki Karola Dickensa, która jest lekturą obowiązkową. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali przygody Scrooge’a, jego podróże z duchami oraz przemianę. Podobała im się scenografia oraz efekty świetlne i dźwiękowe.  Podziwiali również grę aktorską, tym bardziej, że na scenie występowali aktorzy nieprofesjonaliści - uczniowie szkół podstawowych i średnich. W tej grupie znalazła się też uczennica naszej szkoły, Patrycja Chronowska. Przedstawienie dostarczyło nam wiele wzruszeń i wprowadziło nas w piękny okres Bożego Narodzenia.

Po spektaklu udaliśmy się na krótki spacer w ciekawe miejsca Nowego Sącza. Obowiązkowo zrobiliśmy sobie zdjęcie przed pomnikiem patrona naszej szkoły, Józefa Piłsudskiego.

           

Świątecznie w klasie 6

Uczniowie klasy 6 z wychowawczynią rozpoczęli przygotowania do świąt. Pięknie ubrali choinkę, która jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Na drzewku zawisły ozdoby kupione, ale również te własnoręcznie wykonane: aniołki, bombki, łańcuch z kolorowego papieru. Całość dopełniły światełka. Cieszymy się z nadchodzącej Wigilii i Narodzin Dzieciątka.

Święto Szkoły w oddziale przedszkolnym

7.12.2021 odświętnie ubrane dzieci w obecności zaproszonego gościa Pani dyr. E. Samek wykonały pieśń legionistów pt. Przybyli ułani. Było to zakończenie cyku zajęć- „Polska Niepodległa”. Z rąk Pani dyrektor otrzymali dyplomy za udział w konkursach.

Mikołajki w klasie 6

Uczniowie klasy 6 wraz z wychowawczynią zorganizowali wspólne mikołajki. Wcześniej w formie losowania wyłonili osobę, której przygotowali prezent. Dnia 6 grudnia wręczyli sobie wzajemnie niespodzianki. Wszyscy cały rok byli grzeczni, więc upominki sprawiły im radość. Było wesoło i słodko.

Mikołajki w kinie Sokół

7 grudnia uczniowie kl. I – III wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu mikołajkowym w kinie Sokół w Nowym Sączu. Na wstępie dzieci spotkały się z Mikołajem, panią Mikołajową i elfem, brali również udział w konkursach. Po zabawie z Mikołajem odbyła się projekcja najnowszego filmu Disneya pt. ,, Nasze magiczne Encanto ” .

Akcja filmu rozgrywa się w tajemniczej miejscowości Encanto, którą zamieszkuje rodzina Madrigal. Główną bohaterką jest Mirabel, która jako jedyna z rodziny nie posiada żadnego magicznego talentu, ale dzięki miłości do rodziny udaje się jej uratować dom i bliskich kiedy ich moc zaczyna się wyczerpywać. Film  podkreśla ważną rolę relacji rodzinnych.

Po seansie filmowym każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę.

Sukces naszej uczennicy

 
Uczennica 2 klasy Emilia Dąbrowska uzyskała wyróżnienie i nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim.
Gratulujemy!

XV Święto Szkoły

Dnia 6 grudnia 2021r. uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w Święcie Szkoły. W tym roku była edycja jubileuszowa, bowiem już po raz XV wspominaliśmy Bitwę Marcinkowicką oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły. Niestety ze względów epidemicznych nie mogliśmy wszyscy zgromadzić się w sali gimnastycznej i oglądać występów uczniów. Każda klasa pozostała w swojej sali wraz z wychowawcą i prezentowała pieśń legionową tylko przed komisją konkursową. Uczniowie ponadto oglądali filmy o Józefie Piłsudskim, uczestniczyli w quizach organizowanych przez wychowawcę, śpiewali pieśni legionowe w formie karaoke, itp.

 Uczniowie, jak co roku, mieli możliwość zaprezentowania swoich różnorodnych zdolności:  wokalnych, plastyczno-literackich, kaligraficznych, informatycznych. Uczestniczyli w konkursach dla upamiętnienia ważnych dla naszej miejscowości grudniowych wydarzeń z 1914 roku.

Tradycyjnie odbył się turniej wiedzy o Józefie Piłsudskim dla 3-osobowych zespołów z klas 4-8 zorganizowany i poprowadzony przez p. Roberta Cempę. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klas najstarszych:

I miejsce – klasa 7a (Mateusz Sowa, Sławomir Jargut, Franciszek Mróz)

II miejsce – klasa 7b (Agnieszka Szajewska, Konrad Budnik, Mikołaj Froehlich)

III miejsce – klasa 8 (Amelia Kalisz, Krzysztof Myrlak, Mateusz Olesiak)

Wiele emocji wywołał konkurs wokalny. Każdą klasę reprezentował kilkuosobowy  zespół, który wykonał pieśń legionową lub patriotyczną. Oprócz  śpiewu oceniana była również dekoracja klasy. Decyzją komisji konkursowej nagrodzeni zostali:

I miejsce – zespół z klasy 7b

II miejsce – zespół z klasy 6

III miejsce – zespół z klasy 7a.

Zwycięski zespół zaprezentował pieśń pt. „Piechota”. Klasa 6 zaśpiewała pieśń „Wojenko, wojenko”, a klasa  7a – „O mój rozmarynie”.

Zainteresowaniem cieszył się konkurs kaligraficzny, bo złożono aż 35 prac z klas 1-8. Przyznano nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Oto zwycięzcy:

klasy 1-3

I miejsce – Wiktoria Potoczek, Emilia Dąbrowska, Patrycja Szkaradek, Ewa Pietrakiewicz, Szymon Czub

II miejsce – Filip Wańczyk, Krzysztof Kosecki, Wiktoria Mróz, Bartłomiej Dąbrowski, Marcel Pasionek, Zuzanna Czub

III miejsce –Bartosz Plata, Oliwia Dyda, Mikołaj Szkarłat, Patryk Myrlak, Szymon Dadaś

Wyróżnienie – Zuzanna Dynowska

 

klasy 4-8

I miejsce – Magdalena Wójs

II miejsce – Julia Sopata

III miejsce – Aleksandra Wójcik

Zdolności plastyczne i informatyczne mogli zaprezentować uczestnicy konkursu literacko-plastycznego. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu Bitwy Marcinkowickiej w formie komiksu lub historyjki obrazkowej wykonanych ręcznie lub na komputerze. Złożono 34 prace. Wyniki przedstawiają się następująco:

klasy 0-3

I miejsce – Jakub Czub, klasa 0b, Hubert Szemla, Wiktoria Mróz

II miejsce – Karolina Michalska, Dariusz Mróz, Klaudia Smajdor

III miejsce – Laura i Tomasz Sowa, Wiktoria Oraczko

 

klasy 4-8

I miejsce – Milena Pociecha

II miejsce – Aleksandra Wójcik, Katarzyna Glaser

III miejsce – Wiktoria Mróz, Wiktoria Sarata, Przemysław Wroński

Wyróżnienie – Adrian Dunikowski

 

Wszystkie prace uczniów można oglądać na wystawie na korytarzu głównym.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Elżbieta Samek pogratulowała wszystkim laureatom konkursów i wręczyła dyplomy oraz nagrody. Podziękowała również organizatorom Święta Szkoły: p. Celinie Pacholarz, p. Grażynie Brdej, p. Robertowi Cempie oraz koordynatorce p. Irenie Szajewskiej. Mamy nadzieję, że za rok będziemy świętować w normalnych warunkach, wszyscy uczniowie i nauczyciele razem.