Aktualności

Robotyka w ramach programu " Laboratoria przyszłości"

W tym miesiącu  w naszej szkole odbyły się zajęcia z robotyki dla najmłodszych poprowadzone przez Panią mgr inż. Marcelinę Kasprzyk. Dzieci na zajęciach świetlicowych poznały co to znaczy zbudować swojego robota z klocków Lego i samemu go zaprogramować w języku Scratch. Forma prowadzonych zajęć to początek nowoczesnej edukacji STEAM i rządowego programu„ Laboratoria Przyszłości”.

STEAM ( ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) czyli podejścia do uczenia się z wykorzystaniem nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Poprzez takie nauczanie kształciliśmy uczniów zdolnych do działania poprzez doświadczenia, wytrwałych i cierpliwych w rozwiązywaniu problemów, wyciągających i prawidłowo interpretujących wnioski. Nasi uczniowie dzięki temu stali się  ambitni, dynamiczni, otwarci na nowe idee i chętni do współpracy czyli uczniami XXI wieku!

Zajęcia te rozwijały wyobraźnie, kreatywność. Dzięki nim dzieci mogły zobaczyć zastosowania matematyki, fizyki i chemii w praktyce. Wykonaliśmy „Pieska Kiki” który rozpoznaje kolory i wydaje różne dźwięki, „Skoczka” który skacze raz do tył, raz do przodu, robi piruety, „ Samochód jaskiniowy” który świeci na różne kolory, „Idealną huśtawkę” która obraca się w prawo i w lewo, a do tego jeszcze grała ulubioną muzykę itp, „Sejf”, „Domek na drzewie”, „Kotka który pił mleko”.  Silniczki i czujniki-np. ruchu, koloru itp., czujniki żyroskopowe, matryca świetlna które występowały w robotach to właśnie fizyka wokół nas. Same klocki LEGO z których składał się robot to nic innego jak terpolimer chemiczny ABS. Dzięki tym zajęciom dzieci dostrzegły, jak wiele chemii i fizyki jest wokół nas, na co dzień.

Zajęcia te otworzyły dzieci na wybór  przyszłych zawodów takich jak inżynier, fizyk,  programista czy automatyk itp. To dopiero początek naszego kursu robotyki, który na pewno będzie kontynuowany jeszcze  w klasach młodszych i starszych w tym roku szkolnym 2022/2023 w ramach  rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

Książka Moim Przyjacielem – klub czytelnika w oddziale przedszkolnym.

W związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  w oddziale przedszkolnym  powstał klubu czytelnika pod hasłem Książka Moim Przyjacielem.  Czytamy, oglądamy, dzielimy się wrażeniami po zapoznaniu się z kolejnym  dziełem literackim. Czytanie książek jest tak samo ważne dla każdego wieku, ale dla dzieci najmłodszych jest najważniejsze, ponieważ to w tym wieku kształtują się nawyki czytelnicze. Jeśli dziecko odpowiednio wcześnie nie zetknie się z „czarującym” światem książek, to tych braków nie da się niczym nadrobić.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato,
Bo książka jest mym przyjacielem
Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato,
Bo w książkach tak wiele się dzieje.

Poznajemy zasady ruchu drogowego

Uczymy się zasad bezpieczeństwa na drodze - wycieczka na skrzyżowanie.

W ramach realizacji tematyki: Jestem bezpieczny na drodze, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było utrwalenie zasad ruchu drogowego. Dzieci z uwagą obserwowały ruch uliczny, prawidłowo przechodziły przez ulicę z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe.  Poznały również zastosowanie Stacji Kontroli Pojazdów oraz Stacji benzynowej.   Podczas wycieczki przedszkolaki zgodnie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach ubrane były w kamizelki odblaskowe.

Serdecznie dziękujemy pani Alicji i pani Beacie za pomoc podczas wycieczki.

Międzynarodowy Dzień Kropki w SP

15 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, zabawy i odwagi. W klasach 0-8 odbyły się różnorodne zajęcia rozwijające pomysłowość, spostrzegawczość, kreatywność.

Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez ich starszych kolegów z klas 7 i 8a. Poznali przygody bohaterki książki „Kropka” Petera H. Reynoldsa, która stała się inspiracją do obchodzenia na świecie Dnia Kropki. Uczestniczyli w zabawie ruchowej „Zrób to co kropka” oraz zabawie doskonalącej spostrzegawczość „Połącz kropki” Potem samodzielnie, różnymi technikami wykonali prace plastyczne, których bohaterką była kropka. Te małe dzieła sztuki zostały wyeksponowane na wystawie w korytarzu głównym oraz w klasach.

Finalną zabawą w tym dniu był pokaz „kropkowej” mody. Wszyscy chętni mogli zapozować do zdjęć wykonanych sprzętem z programu „Laboratoria Przyszłości”.

To był miło spędzony dzień w szkole, wypełniony zabawą i twórczą aktywnością. Dziękujemy pani Irenie Szajewskiej, która była koordynatorką tego przedsięwzięcia.

Międzynarodowy Dzień Kropki w Oddziale Przedszkolnym

15 września w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności- TALENT.

BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

Nasze prace plastyczne

W ramach realizacji projektu "Laboratoria przyszłości", w naszej szkole wykorzystywane są różne pomoce m.in. aparat fotograficzny SONY, którymi wykonujemy zdjęcia np. prac plastycznych.

Witaj Szkoło! Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Jak co roku 1 września rozpoczyna się rok szkolny i katechetyczny. Po mszy świętej, która odbyła się w kościele parafialnym  w Marcinkowicach, uczniowie wraz z rodzicami przybyli do szkoły na salę gimnastyczną.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu państwowego, uczniowie wraz z nauczycielami p. Robertem Cempą i p. Celiną Pacholarz, przygotowali krótki montaż słowno- muzyczny. Następnie głos zabrał pani  dyrektor Elżbieta Samek, która przywitała ucznió, nauczycieli i rodziców, życząc im udanego i aktywnego roku szkolnego.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/23,  Minister Edykacji i Nauki wystosował list do nauczycieli, uczniów oraz rodziców. 

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rozpoczecie-roku-szkolnego-20222023--list-ministra-edukacji-i-nauki

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości – największe w historii wsparcie dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce!

Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne wyposażenie pojawi się we wszystkich polskich szkołach już niedługo! Rusza największa inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację w historii – „Laboratoria Przyszłości”. Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Więcej informacji w komunikacie 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!!!

informuję że  rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbywać się będzie wg następującego porządku:

8.30 – msza św. w kościele parafialnym

ok. godz. 10.00 (po dotarciu z kościoła) - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 1- 8 na sali gimnastycznej, dla oddziałów przedszkolnych w tzw. Starej Szkole 

Następnie uczniowie klas 1-8 spotkają się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

 

Wszystkim życzę pomyślności i zdrowia w nowym roku szkolnym.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

Elżbieta Samek – dyrektor szkoły