Aktualności

VIII Gminny konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych - "Radosna Niepodległości"

8 listopada w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi  w Chełmcu, odbył się VIII Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej: RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI. W roku obecnym patronat nad konkursem objął dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Hab. Filip Musiał.

Niemal siedemdziesięciu uczestników z klas 4-6, reprezentujących siedem szkół z terenu Gminy Chełmiec (Klęczany, Librantowa, Marcinkowice, Trzetrzewina, Świniarsko, Wielogłowy, Chełmiec) przygotowało w swoich zespołach wiele pięknych i różnorodnych piosenek. Dzieci prezentowały pieśni marszowe i liryczne, utwory starsze oraz współczesne.

Z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego utwory nawiązywały przede wszystkim do walki z niemiecką okupacją okresu II wojny światowej, jak również powojennej walki z narzuconą Polsce władzą, zależną od Moskwy (Żołnierze Wyklęci).

Poza promowaniem idei patriotyzmu, konkurs miał na celu wdrażanie uczniów do aktywności artystycznej i kulturalnego wykorzystania wolnego czasu oraz dostarczenie pozytywnych przeżyć związanych z występami i możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami, dostarczanie radości ze wspólnego śpiewania i muzykowania, a także naukę szlachetnej rywalizacji.

Występy młodych artystów oceniała komisja artystyczna: Pani mgr Urszula Baziak (wicedyrektor i nauczyciel baletu w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu), Pan mgr Andrzej Tyrkiel (radny gminy Chełmiec) oraz Pan mgr Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel naszej szkoły).

Nasza szkoła zajęła III miejsce - uczniowie wykonali 2 utwory- "Biały krzyż" i "Rozszumiały się wierzby płaczące". Uczniów przygotowała pani Celina Pacholarz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe. Nagrody zwycięzcom wręczyli członkowie komisji wraz z dyrektorem szkoły, Panem Krzysztofem Groniem.

Serdecznie gratulujemy !!!

CODEWEEK 2024

W dniach 22-24 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania doskonalili swoje umiejętności w zakresie programowania. Na lekcjach informatyki i koła informatycznego budowali konstrukcje z klocków LEGO Education a następnie za pomocą dedykowanej aplikacji SPIKE sterowali konstrukcjami. Była to świetna zabawa ale i okazja do rozwijania w ciekawy i interesujący sposób umiejętności cyfrowych uczestników wydarzenia. Już raz piąty wzięliśmy udział w wydarzeniu.

Realizacja innowacji pedagogicznej w klasach I-III

"Lapbookowa nauka - cztery pory roku" jest odpowiedzią na potrzeby uczniów, a także podniesieniem atrakcyjności zajęć z edukacji przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem kreatywnego myślenia. Na podstawie obserwacji zajęć zauważono, że uczniowie chętniej angażują się w zajęcia skierowane na twórcze działanie. Chęć do samodzielnego zdobywania informacji oraz działalność plastyczna była inspiracją do podjęcia nowych działań, które zapewnią dzieciom warunki wszechstronnego rozwoju. Odpowiednio realizowane treści przyrodnicze w dużej mierze mogą również przyczynić się do podniesienia skuteczności kształcenia.

Turniej Szachowy Gminy Chełmiec

23 października 2024 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Chomranicach odbył się tradycyjny już Turniej Szachowy Gminy Chełmiec. Naszą szkołę reprezentowała grupa 17 osób, a ogółem uczestniczyło ponad 100 osób. Konkurencja była duża. Każdy uczestnik rozegrał 7 partii. Zdarzały się spotkania bratobójcze. Maksymalnie każdy zawodnik mógł zdobyć 7 pkt.. Nasi uczniowie osiągnęli sukcesy w kategoriach wiekowych:

1. dziewczynki klasy od 1 do 6

Zuzanna Czub  - brązowy medal  (4 pkt.)

2. chłopcy klasy od 1 do 6

Aleksander Gibas - brązowy medal  (5,5 pkt.)

3. chłopcy klasy od 7 do 8

Adam Kumięga - brązowy medal  (5,5 pkt.)

Bliski podium był Karol Budnik z klasy siódmej, który zdobył 5 pkt..

Wszyscy uczestnicy wg kolejności zdobytych miejsc, otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Celem tego konkursu jest popularyzacja gry w szachy, wśród dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę systematyczny wzrost liczby uczestników można powiedzieć, że zwycięzcami są uczestnicy i organizatorzy konkursu.

Widomski Tadeusz

"Klasa w terenie" - innowacja pedagogiczna

Klasa 2 wykonała zad.3 i 8 w ramach realizacji  innowacji pedagogicznej "Klasa w terenie", której celem jest promowanie edukacji na świeżym powietrzu i zachęcenie uczniów do "opuszczenia" murów szkoły, a także spędzenia czasu w terenie. 

Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klasy 1

11 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez panią Grażynę Bdej - wychowawczynię, po czym pani dyrektor Elżbieta Samek dokonała aktu pasowania uczniów.
Następnie uczniowie klasy 3 pod czujnym okiem pani Justyny Oleksiewicz w sposób humorystyczny przedstawili krótką scenkę - lekcję. Uczniowie odśpiewali STO LAT dla nauczycieli, emerytowanych pracowników, obsługi i wręczyli upominki wraz z życzeniami. Serdecznie dziękujemy!!! 
Za uśmiech, za trud, za serce  dziękujemy naszym Nauczycielom 

Konkurs na najładniejszy plakat różańcowy

Pod koniec września odbył się konkurs na najładniejszy plakat, zachęcający do modlitwy różańcowej, konkurs miał wymiar parafialno - między szkolny, pomiędzy szkołą w Marcinkowicach i Rdziostowie.
 
W Marcinkowicach pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Mróz z klasy 5; drugie miejsce zajęła Maja Froehlich z klasy 7; trzecie miejsce zajęła Kamila Jargut z klasy 8.
 
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 11.10.2024 r. Podczas akademii z okazji święta Edukacji Narodowej i Dnia Nauczyciela.
 
ks. Krystian Janiczek

Wycieczka do Karpackiej Troi i Biecza

Klasa 4 i 5 odbyła  wycieczkę do Karpackiej Troi i Biecza.
W Karpackiej Troi byliśmy w muzeum, skansenie, na wieży widokowej oraz uczestniczyliśmy w warsztatach zdobniczych.
W Bieczu zobaczyliśmy Muzeum Ziemi Bieckiej, spotkaliśmy kata, zjedliśmy pyszną pizzę. Było super!