Aktualności

Spotkanie z policjantem w Oddziale Przedszkolnym

7 września odbyło się spotkanie z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu z sierżantem Arturem Golińskim. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, czy jazdy samochodem.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci miały okazję dowiedzieć się również, na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały za pouczającą wizytę.

Spotkanie z policjantem w klasach I-III

7 września uczniowie kl. I – III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem mł. asp. A. Golińskim  z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Tematem przewodnim było ,, Bezpieczeństwo na drodze ”.

Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, podkreślił ważną rolę noszenia odblasków, zapoznał z numerami alarmowymi. Zalecał również ostrożność w kontaktach  z nieznajomymi. 

Uczniowie chętnie dzielili się znajomością przepisów o ruchu drogowym i numerów alarmowych.  Podkreślili  potrzebę noszenia elementów odblaskowych oraz  wykazali się świadomością zagrożeń internetowych. Poruszone tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów o czym świadczyły licznie pytania  kierowane do funkcjonariusza. Dzieci w podziękowaniu za spotkanie wręczyły policjantowi własnoręcznie wykonane  laurki.

Narodowe czytanie

Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji publicznego czytania znanych dzieł z literatury polskiej. W tym roku w całej Polsce odczytywana była komedia pt. „Moralność pani Dulskiej”, dlatego też siódmoklasiści na lekcji języka polskiego przeczytali fragment utworu Gabrieli Zapolskiej. W całości dzieło poznają w szkole średniej, ale już teraz chętnie wzięli udział w akcji promującej czytanie i poznawanie utworów polskich twórców.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2021/22,  Minister Edykacji i Nauki wystosował list do nauczycieli, uczniów oraz rodziców. 

W liście minister Przemysław Czarnek przedstawił działania Ministerstwa Edukacji i Nauki związane z bezpiecznym powrotem do szkół oraz wsparciem uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Szef MEiN zachęcił także do udziału w nowym przedsięwzięciu „Poznaj Polskę" oraz wyraził nadzieję, że nauka stacjonarna w szkołach będzie trwała nieprzerwanie do przyszłorocznych wakacji.

https://dokumenty.mein.gov.pl/5cd3c93d-685f-4852-8400-7b77f4343470/listministraedukacjiinaukirozpoczecierokuszkolnego20212022.pdf

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego pismo do naszej szkoły wystosował również poseł Wiesław Janczyk. Treść listu pod podanym niżej linkiem

List posła Wiesława Janczyka

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 - ważne informacje

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie w związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia nowego roku szkolnego, informuję o organizacji pracy i nauki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach od 1 września 2021 roku.

 W dniu 1 września 2021r. rozpoczęcie roku szkolnego odbywać się będzie wg porządku:

8.30 – msza św. w kościele parafialnym

 1. 9.45 (po dotarciu z kościoła) - Spotkania z wychowawcami w salach:
 • Oddział 0a i 0B – sala gimnastyczna - wejście bezpośrednio na salę (Rodzice wyjątkowo mogą wejść z dziećmi, dezynfekują ręce przy wejściu i wchodzą w maseczkach zachowując dystans społeczny 1,5 m)  
 • Klasa 1 - przewiązka, I piętro  - wejście od strony Pasternika
 • Klasa 2 - przewiązka, I piętro (jak w ubiegłym roku), wejście od strony Pasternika
 • Klasa 3 - przewiązka, I piętro (jak w ubiegłym roku), wejście od strony Pasternika
 • Klasa 4  – parter głównego budynku szkoły, tzw. sala przyrodnicza, wejście główne
 • Klasa 5 – parter głównego budynku szkoły, sala przy tzw. szatni , wejście główne
 • Klasa 6 – piętro głównego budynku szkoły – naprzeciw gabinetu pielęgniarki, wejście od tylnego parkingu szkoły
 • Klasa 7a - przewiązka (jak w ubiegłym roku), wejście korytarzem przy sali gimnastycznej
 • Klasa 7b – parter głównego budynku szkoły (jak w ubiegłym roku), główne wejście szkoły
 • Klasa 8 – przewiązka (jak w ubiegłym roku), wejście korytarzem przy sali gimnastycznej

Od 1 września 2021 r. nauka przebiegać będzie z założenia w normalnym trybie z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i zgodnie z Procedurami Bezpieczeństwa 

Wszyscy Rodzice i Uczniowie zobowiązani są zapoznać się z nimi przed przyjściem do szkoły.

Rodzice proszeni są o wypełnienie załącznika nr 1  - tzw. Oświadczenia Rodzica i dostarczenie wychowawcy osobiście lub przez dziecko .

Zachęcam do bieżącej obserwacji informacji na stronie internetowej szkoły i odbierania wiadomości w e-dzienniku.

Wszystkim życzę pomyślności i zdrowia w nowym roku szkolnym.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

Elżbieta Samek – dyrektor szkoły

Informacja Dyrektora Szkoły

Proszę o zapoznanie się z informacjami dotyczącącymi szczepienia w szkołach dzieci w wieku 12-18 lat, na COVID-19.

Więcej informacji  w załącznikach:

 1. List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców w sprawie szczepień nastolatków
 2. Deklaracja na szczepienia
 3. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19
 4. Organizacja szczepień – informacja dla dyrektorów szkół i placówek – komunikat MEiN
 5. Organizacja szczepień – informacja dla dyrektorów szkół i placówek – materiały informacyjne

Gminne zakończenie roku szkolnego w Marcinkowicach

W dniu 23 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbyło się Gminne Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021.

Gospodarzami uroczystości byli pani  Elżbieta Samek  - Dyrektor szkoły i pan Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in.: p. Radosław Potoczek – dyrektor GZE w Chełmcu, Ks. Tadeusz Celusta – proboszcz parafii w Marcinkowicach, p. Wiesław Szołdrowski - przewodniczący Rady Gminy, p. Andrzej Tyrkiel – przewodniczący Komisji Oświaty oraz radni Gminy Chełmiec: p. Rafał Kasieczka, p. Tadeusz Lis, p. Aleksandra Opalska, p. Władysław Wnęk i p. Sylwester Zaryczny, p. Iwona Sikorska – Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach oraz p. Ewa Gizicka – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. 

Uczniowie klasy ósmej wraz ze swoją wychowawczynią p. Ewą Pajor-Wojsław przygotowali program artystyczny, w którym  żegnali się ze szkołą podstawową. Zebranym towarzyszyły skrajne uczucia: od nostalgii podczas oglądania prezentacji obrazującej zmiany, jakie zachodziły w dzieciach na przestrzeni lat, po wybuchy śmiechu towarzyszące scenkom ze skeczu pt. „Zdalne nauczanie”. Występ absolwentów zakończyły brawurowo wykonane tańce w rytmie belgijki i kowbojki. Następnie uczniowie i uczennice klasy VII pożegnali starszych kolegów i wręczyli im drobne upominki.

Kolejnym punktem programu były przemówienia: p. Dyrektor Elżbiety Samek oraz p. Wójta Bernarda Stawiarskiego. Pan Wójt życzył uczniom sukcesów i wspaniałych wakacji, a potem wręczył Nagrody Wójta Gminy Chełmiec oraz specjalne nagrody Wójta ufundowane dla uczniów z najwyższą średnia ocen w szkole.

Zakończyliśmy trudny, nietypowy rok szkolny i przed nami zasłużony wypoczynek.

Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

W roku szkolnym 2020/2021 piętnaścioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej OLIMPUS. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji i Rzymu. Każdy test składał się z 30 pytań z czterema odpowiedziami, z których co najmniej jedna była poprawna.

Dziewięcioro uczniów zdobyło tytuł laureata olimpiady. Są to:

 • Zuzanna Adamczyk – VII m.
 • Agnieszka Szajewska – IX m.
 • Alan Janczyk – X m.
 • Mikołąj Froehlich – X m.
 • Konrad Budnik – XI m.
 • Mateusz Sowa – XII m.
 • Katarzyna Glaser – XIV m.
 • Maja Żak – XV m.
 • Katarzyna Dadaś – XV m.

Do olimpiady uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Ireny Szajewskiej i p. Ewy Pajor-Wojsław.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom serdecznie gratulujemy wiedzy.

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec

Dnia 23 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Chełmiec uzdolnionym dzieciom i młodzieży uczęszczającym do chełmieckich szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczno-plastyczne i sportowe w roku szkolnym 2020/2021. Symboliczne dyplomy odbierało w sumie 76 uczniów, w tym za osiągnięcia w nauce 46 nagrodzonych, za osiągnięcia artystyczno- plastyczne - 19 oraz za osiągnięcia sportowe - 11. 

            W tej licznej grupie uzdolnionej młodzieży znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

Zuzanna Adamczyk

Paweł Smoleń

Mateusz Kumięga

Mikołaj Froehlich

Konrad Budnik

Mateusz Sowa

Sławomir Jargut

Alan Janczyk

Kacper Bobrowski

Krzysztof Sikorski

Oliwia Janus

Agnieszka Szajewska

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz ich opiekunom naukowym przygotowującym ich do konkursów.