Aktualności

Ogólnopolski konkurs Galileo

W marcu w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Galileo”, organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej. W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas IV - VIII.

Trzech uczniów naszej szkoły otrzymało dyplomy laureata zajmując wysokie lokaty w konkursie:

Paweł Smoleń – kl VI – dyplom laureata – 9 miejsce

Mateusz Kumięga – kl VII – dyplom laureata – 9 miejsce

Kacper Bobrowski – kl VII – dyplom laureata – 10 miejsce.

Trzech uczniów otrzymało dyplomy wyróżnienia:

Franciszek Mróz - Kl. VI - dyplom wyróżnienia- 11 miejsce

Kacper Kubacki -Kl. VII - dyplom wyróżnienia- 13 miejsce

Mikołaj Łazarski – Kl. VII - dyplom wyróżnienia – 14 miejsce.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie szkoły była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego  Pani Elżbieta Kulig.

 

Spotkanie z podróżnikiem

W dniu 11.06.2021. odbyło się kolejne spotkanie podróżnika p. Marcina Janika z uczniami naszej szkoły. Temat prezentacji „Kaukaz, na styku Europy i Azji”. Pan Marcin w sposób bardzo interesujący i barwny poprowadził nas przez niektóre państwa, leżące w strefie Kaukazu: Azerbejdżan, Dagestan, Armenię, Gruzję. Opowiadał o wielkiej gościnności i życzliwości mieszkańców, jakiej doświadczył podczas wędrówki. Prezentował zdjęcia pasm górskich, szczytów, przełęczy, kanionów, błotnych wulkanów i podziemnych wodospadów. Zwieńczeniem podróży było wejście na najwyższy szczyt Europy Elbrus 5642 m n.p.m. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli eksponaty do poruszania się po lodowcach – raki i czekan oraz oryginalną  czapkę baranią, papachę. Spotkanie zakończyła sesja pytań do podróżnika.

                                                                                                                                                                Widomski Tadeusz

Wycieczka do Zakopanego

Dnia 9 czerwca uczniowie kl 4, 6a i 6b pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do Zakopanego.  Pierwszym punktem programu był wyjazd kolejką linowo - terenową na Gubałówkę, gdzie odbyliśmy spacer pasmem gór. Zwiedziliśmy również cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Krupówki i Wielką Krokwie. Dużą atrakcją był wyjazd i zjazd wyciągiem krzesełkowym. Pogoda bardzo dopisała, było ciepło i słonecznie. Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana a dzieci bardzo zdyscyplinowane.

                                                                                                                                                                       Elżbieta Kulig

Ognisko klasowe 6A

Dnia 7 czerwca uczniowie kl 6a udali się na ognisko do domu kolegi z klasy Mateusza Sowy. Celem wyjścia było spędzenie czasu z koleżankami i kolegami z klasy po dłuższej nieobecności w szkole związanego ze zdalnym nauczaniem. Po godzinnym spacerze dotarliśmy do domu Mateusza, gdzie rodzice przygotowali grilla. Następnie dzieci spędziły miło czas grając w piłkę. Pogoda bardzo dopisała a uczniowie byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

                                                                                        Elżbieta Kulig

Szkolenie z pierwszej pomocy w klasach 1-8

Wolontariusze z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach zorganizowali w naszej szkole warsztaty z pierwszej pomocy. Uczniowie z klas 1-8 w trakcie zajęć dowiedzieli się m. in.: co powinna zawierać apteczka, co znajduje się w torbie ratowniczej, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Zdobytą wiedzę dzieci mogły przetestować w praktyce na przygotowanych wcześniej fantomach.

Wycieczka do wioski indiańskiej

2 czerwca dzieci z klas 2, 3 i 5 wzięły udział w  wycieczce do Szczyrzyc, aby odwiedzić indiańską wioskę. Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po malowniczej wiosce oraz zapoznał z życiem i kulturą Indian Ameryki Północnej. Zobaczyliśmy naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach – wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików. Dodatkowo dzieci wzięły udział w oryginalnych grach i zabawach jak np.: Jaszczurki, bieg apacki czy strzelanie z łuku. Nie zabrakło również malowania twarzy indiańskimi symbolami. Ponadto dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych, gdzie wykonały indiańskie amulety oraz warsztatach muzycznych, na których zostały im zaprezentowane instrumenty etniczne z różnych stron świata oraz miały możliwość nauczenie się indiańskiej piosenki. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Dzień Dziecka w klasie 2

1 czerwca uczniowie klasy 2 postanowili uczcić pisząc wiersz dla wszystkich dzieci. Nie zabrakło również łakoci w postaci lodów i lizaków z niespodzianką.

Dzień Dziecka w przedszkolu

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego wesoło bawiły się w dniu swojego święta. Nowe zabawki zakupione z funduszu Rady Rodziców , wzbudziły duże zainteresowanie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych , za które były nagradzane słodyczami. Na koniec zjadły słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. 

Życzymy wszystkim Dzieciom  - samych radosnych i beztroskich dni ! 

Wycieczka do Muzeum Historycznego

Dnia 1 czerwca 2021r. uczniowie klas 1, 5 i 6a zwiedzili Muzeum Historyczne w Marcinkowicach mieszczące się w Dworze Morawskich. Ksiądz Sebastian Musiał, który oprowadzał nas po muzeum, przekazał nam wiele ciekawych informacji dotyczących rodziny Morawskich. Opowiedział, jak wyglądało życie na dworze. Pokazał zachowane rękopisy, listy, zdjęcia, książki, ryciny, meble i zastawę stołową. Mogliśmy zobaczyć cenne zbiory wyeksponowane w nowych salach muzeum. To piękna historia naszej miejscowości. Cieszymy się, że możemy ją poznawać. 

Jak radzić sobie z emocjami? - spotkanie z aktorką

28 maja uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach profilaktycznych na temat radzenia sobie z emocjami. Prowadząca zajęcia – aktorka Teatru Nowego z Nowego Sącza, p. Violetta Romul-Pomietło- zaangażowała  dzieci w odgrywanie scenek przepełnionych emocjami, zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi.  Uświadomiła dzieciom, że dobrze jest nie ukrywać swych emocji – zwłaszcza tych przykrych – bo są one jak nadmuchany balon, który z czasem może pęknąć. Jeśli ten balon będzie napełniony  pozytywnymi  emocjami  to może nas uskrzydlić, jeśli zaś negatywnymi – wyciska z oczu łzy. Najważniejszym przekazem płynącym z zajęć, była prośba, by żadnych emocji nie kumulować ani nie ukrywać, lecz rozmawiać o nich z osobami  najbliższymi, do których dzieci mają zaufanie.

Uczniowie żywo reagowali na sytuacje przedstawiane przez ich kolegów, a mali aktorzy wspaniale wczuwali się w bohaterów przedstawianych w  improwizowanych scenkach. Otrzymali za to gromkie brawa oraz pochwałę od prowadzącej zajęcia „prawdziwej” aktorki.