Aktualności

Konkurs ekologiczny

2 czerwca 2022 odbył się XXI Gminny Konkurs Ekologiczny w SP Januszowej, po hasłem ,,Jeden wspólny świat’’. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7, Budnik Konrad oraz Froehlich Mikołaj. Konkurs należy do trudnych. Sukces odniósł Mikołaj Froehlich, zajął II miejsce w kategorii klas VII-VIII. Po konkursie odbyło się tradycyjne sadzenie drzewek, w otoczeniu szkoły. Na zakończenie przyjechał pan wójt Bernard Stawiarski, który wręczył dyplomy zwycięzcom i uczestnikom oraz pogratulował uczniom i ich opiekunom dobrego zrozumienia problemów ekologicznych.

 

Widomski Tadeusz

Dzień Europejski i Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

            30 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczniowie zaprezentowali w nim nie tylko swój talent wokalny, ale także świetną znajomość języka angielskiego. W konkursie mogliśmy usłyszeć 9 piosenek, spośród których jury wyłoniło zwycięzców.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostały uczennice: Julia Budnik z klasy III i Julia Dyda z klasy VIII, które zajęły I miejsce exaequo. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy przepięknych występów.

Za przygotowanie konkursu była odpowiedzialna p. Elżbieta Kulig, nauczyciel języka angielskiego.

 Dzień Europejski

            W tym dniu, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, społeczność szkolna brała udział w obchodach Dnia Europejskiego. Klasy 4 - 8 miały za zadanie zaprezentować wylosowany wcześniej kraj europejski. Przygotowania trwały kilka tygodni. Nie zabrakło pięknych strojów, prezentacji multimedialnych, flag, plakatów, a także tradycyjnych dań kuchni europejskiej. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkości za trud, jaki włożyli w przygotowania do Dnia Europejskiego. 

W obchodach Dnia Europejskiego brały udział również przedszkolaki, które  z wielkim zainteresowaniem obejrzały występy starszych kolegów oraz przygotowane prezentacje krajów.  Uczennice A. Chmura  i K. Michalska wsparły tańcem koleżanki z kl. 3. Na koniec dzieci dostały od Pani Dyrektor smaczne lody.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji, Wychowawcom oraz Rodzicom za pomoc i wsparcie uczniów w przygotowaniach do tego dnia.

                                                                               Elżbieta Kulig,  Dorota Szczepanik

 

Dzień Rodziny w Oddziale Przedszkolnym

26 maja 2022r. odbyło się spotkanie z rodzicami w przedszkolu. Dzieci   przedstawiły krótki program artystyczny. Zaprezentowały układy taneczne, śpiewały przygotowane piosenki , recytowały wiersze. Na koniec wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Było bardzo miło.

Dzień Matki w oddziale przedszkolnym

Najważniejsza osoba w życiu każdego z nas: MAMA.

Z nią związane są na zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa,

nasze radości i troski, marzenia i tęsknoty.

Każdy z nas w swoim sercu chowa wdzięczność za to,

że dała nam największy skarb – życie.

Dzień Matki to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy je zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może dlatego, by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym mamom.

Również dzieci z oddziału przedszkolnego chciały uczcić to piękne święto w sposób szczególny, dlatego zaprosiły swoje mamy do szkoły na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich. Były wiersze, piosenki, laurki, upominki, kwiaty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc. Życzenia mamom złożyła również pani dyrektor Elżbieta Samek zaproszona na tą miłą uroczystość.

Wszystkim mamom  z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia.

Wiosenne inspiracje w Oddziale Przedszkolnym

Wiosna inspiruje do działania.

Z nadejściem Wiosny świat stał się barwniejszy, głośny śpiewem ptaków, szumem drzew. Zainspirowani muzyką otoczenia dzieci same wykonały własne instrumenty perkusyjne, lub chwaliły się umiejętnościami gry na gitarze organizując wiosenny koncert dla kolegów i koleżanek szkolnych.

W piękny majowy dzień dzieci wybrały się na wycieczkę na pobliską łąkę, aby poobserwować przyrodę. Wyprawa ta, miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów, a także rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem. Dzieci szukały kwiatów, ziół, zwierząt, wnikliwie obejrzały każdy znaleziony egzemplarz posługując się lupą - rozpoznawały i nazywały jak najwięcej  gatunków roślin (stokrotka, koniczyna, groszek wiosenny, pierwiosnek lekarski, niezapominajka, jaskry itp )

Tomek wykorzystał zebrane maje do wykonania przepięknego wianka w którym zaprezentowała się Laura. Szkoda tylko że maje tak szybko przekwitają co wykorzystała pani dyrektor  podczas wycieczki na łąkę, opowiadając dzieciom o dmuchawcach i roli wiatru w roznoszeniu nasionek roślin.

Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dnia 17 maja w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu „Co wiesz o Wielkiej Brytanii?” Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią, kulturą i zwyczajami Wielkiej Brytanii. W konkursie wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn z klas V, VII a, VII b i VIII. Konkurs składał się z części pisemnej (test wyboru) i części ustnej.

I miejsce zajęła drużyna w składzie: Mateusz Sowa, Franciszek Mróz i Adrian Leśnikz klasy VII a. Uczniowie  otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu była nauczycielka języka angielskiego pani Elżbieta Kulig. 

Projekt edukacyjny „Polscy Laureaci Literackiej Nagrody Nobla”

Uczniowie klasy 6 pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej realizowali projekt edukacyjny „Polscy Laureaci Literackiej Nagrody Nobla”. Na zajęciach koła literackiego zapoznali się z biografią i twórczością Polaków, którzy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Następnie wykonali plakaty, na których przedstawili najważniejsze fakty z życia pisarzy oraz napisane przez nich utwory. Ostatni etap realizacji projektu polegał na prezentacji efektów ich pracy.

XX Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków grających na Keyboardzie

Dnia 10 maja w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbył się XX Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków grających na Keyboardzie pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. Do rywalizacji stanęło 28 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała Agnieszka Szajewska z klasy 7, uzyskując II miejsce. Gratulujemy!

Wycieczka szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Wycieczka planowa odcinkiem szlaku ”Żołnierzy Wyklętych”, odbyła się 10 maja 2022. Dwie klasy siódme pod opieką p. Roberta Cempy i p. Tadeusza Widomskiego weszły na trasę, zachodnią stroną otuliny rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem”. Pogoda była słoneczna, więc trasę przez las pokonaliśmy sprawnie, w dobrej formie i nastrojach, a na górze mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Po dojściu do celu wycieczki, czyli pomnika Walczących o Niepodległość Polski, uczniowie w skrócie poznali przyczyny powstania ugrupowań zbrojnych, nazwanych żołnierzami wyklętymi oraz zapoznali się z historią żołnierzy walczących o wolną Polskę na Sądecczyźnie. Po odpoczynku i podziwianiu pięknej panoramy, przeszliśmy w stronę rezerwatu przyrody, gdzie w miejscu wyznaczonym rozpaliliśmy małe ognisko i chętni mogli upiec kiełbaski. W drodze powrotnej obejrzeliśmy rezerwat oraz panoramę na Dunajec i Marcinkowice, z platformy widokowej. Wycieczkę zakończyliśmy wschodnim, zalesionym zejściem, które dawało ulgę od słońca.