Aktualności

Przedstawienie teatralne „Kochając różę”

Dnia 13 kwietnia 2022r. uczniowie klas 4-8 w MOK-u w Nowym Sączu obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ”Kochając różę” przygotowane przez teatr „Artenes” z Wrocławia. Sztuka oparta została na motywach lektury „Mały Książę”. Zobaczyliśmy współczesną, teatralną wersję znanej nam książki. Bohaterami byli młodzi ludzie uwikłani w problemy, z którymi nie do końca umieli sobie poradzić. Przedstawienie miało formę lekcji, w czasie których odkrywali siebie, swoje marzenia i możliwości. Spektakl zachwycił nas nie tylko głębią przekazu, ale również efektami multimedialnymi.

„Kochając różę” to przestawienie, które skłoniło do refleksji nad naszymi relacjami z rówieśnikami i dorosłymi. Utwierdziło nas w przekonaniu, że „dobrze widzi się tylko sercem”.

Agnieszka Szajewska

Wielkanocne zwyczaje w Oddziale Przedszkolnym

Przedszkolaki poznają zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą. Koszyczek dobrych życzeń – co powinno się w nim znaleźć, symbolika tych rzeczy. Wykonanie pisanek różnymi technikami.

Pisanki ,pisanki, jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek!

Warsztaty poetyckie

Dnia 7 kwietnia w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbyły się warsztaty poetyckie będące I etapem Gminnego Konkursu Poetyckiego. Spotkanie poprowadziło małżeństwo sądeckich poetów - pani Joanna Babiarz - Szot oraz pan Janusz Szot. Z naszej szkoły w warsztatach uczestniczyły dziewczyny z klasy 7b - Klaudia Plata i Agnieszka Szajewska.

Prowadzący opowiedzieli o swoich inspiracjach przy tworzeniu poezji, zaprezentowali również własne wiersze. Przygotowali dla uczniów ciekawe zabawy słowem - układanie wierszy z wyciętych z gazet wyrazów, budowanie zdań poprzez zapisanie kolejnego wyrazu, układanie wierszy z przygotowanych wcześniej wersów. Te wprawki poetyckie bardzo się uczniom spodobały, rozwijały ich wyobraźnię i inwencję twórczą.

Na II spotkanie uczestnicy warsztatów mają przynieść napisane przez siebie wiersze. Będą je publicznie prezentować, a najciekawsze zostaną nagrodzone. Reprezentantkom naszej szkoły życzymy weny twórczej i sukcesów podczas finału konkursu.

                                                                                                                      ISz.

Projekt edukacyjny "Lekturowe lapbooki"

Uczniowie klasy 6 na zajęciach koła literackiego realizują projekt edukacyjny „Lekturowe lapbooki”. Projekt polega na wykonaniu notatek do lektur obowiązkowych. Zgodnie z założeniami tworzenia lapbooków uczniowie piszą notatki ręcznie z wykorzystaniem różnych form graficznych. Notatki są następnie wklejane do specjalnej teczki. Lapbooki posłużą do powtarzania lektur przed egzaminem ósmoklasisty. Zaletą tworzenia lapbooków jest też to, że uczniowie dzielą się zadaniami i współpracują ze sobą. „Lekturowe lapbooki” to świetna zabawa i nauka. Uczniowie tworzyli je pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej.

Ogólnopolski Konkurs Języka Polskiego "Olimpus?

 Dnia 28 marca uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Języka Polskiego „Olimpus”. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę z gramatyki języka polskiego oraz znajomość lektur. Testy były dostosowane trudnością do wymagań programowych dla danej klasy. Wyniki poznamy w czerwcu. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów wszystkim 18 uczestnikom. Konkurs przygotowały polonistki -  pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.

W poszukiwaniu wiosny

Dnia 22 marca uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą wybrali się w okolice Marcinkowic na poszukiwanie wiosny. Piknik klasowy połączony z zabawą i konkursami w słoneczną, wiosenną pogodę dostarczył mnóstwa radości. Nie zabrakło również ciastek, ciast i słodkich napojów.
Zabawa była przednia.

Sukces naszej uczennicy

Z wielką radością informujemy, że nasza uczennica kl. 7a Natalia Sikorska zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim literackim konkursie "Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia - darem dla Kościoła i Ojczyzny". Serdecznie gratulujemy, oraz życzymy dalszego rozwijania swojego talentu.

Podsumowanie Akcji - "Pomoc dla Ukrainy"

Podsumowanie Akcji – „Pomoc dla Ukrainy”

Podziękowania dla darczyńców

Już po raz kolejny otworzyliśmy nasze serca na potrzeby naszych sąsiadów zza wschodniej granicy - dla walczącej o wolność Ukrainy.

W bardzo krótkim czasie, podczas tygodniowej akcji trwającej od 14 – 18 marca 2022 roku zorganizowanej przez parafię Niepokalanego Serca Maryi Panny w Marcinkowicach, udało się zebrać wiele potrzebnych artykułów spożywczych: cukier, ryż, kasze, makarony, konserwy mięsne, rybne, pasztety, płatki, wodę.

Wśród zbieranych rzeczy znalazły się także bardzo potrzebne środki opatrunkowe oraz środki higieniczne i koce.  Zebrane rzeczy zostały posortowane, zapakowane, każda paczka stosownie opisana.

Paczki z darami zostały przetransportowane do utworzonego magazynu Wydziału Misyjnego Kurii Tarnowskiej w Czchowie, skąd w najbliższych dniach wyruszą w transporcie humanitarnym do parafii Miłosierdzia Bożego we Lwowie, gdzie posługuje ks. Rafał Zborowski pochodzący z naszej diecezji.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom: uczniom wraz z rodzicami, nauczycielom, pracownikom szkoły, mieszkańcom Rdziostowa i Marcinkowic za otwarte serca i chęć niesienia pomocy. Wszystkim za wszystko staropolskie Bóg zapłać.

Koordynatorem akcji na terenie parafii była p. Marta Gródek- Piotrowska a na terenie szkoły ks. Łukasz Kuczaj 

O akcji: https://drive.google.com/file/d/1hzJsNQN1Qj_7Z5cx9bkenrhfF_dUwgsA/view