Aktualności

Andrzejki w oddziale przedszkolnym

W oddziale przedszkolnym jak co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „lania wosku” i innych wróżb związanych z tym świętem. Dzieci z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

W tym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego przyniosły z domów swoje ulubione bajki, które najchętniej czytają z rodzicami w domu, a chętni przyszli w strojach prezentując postać bajkową i opowiadając o jej przygodach. Zaciekawienie wzrastało w miarę prezentacji każde dziecko chciało jak najciekawiej opowiedzieć o swojej książeczce, a następnie namalować ilustrację do bajki.Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

Spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec

Dnia 4 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec – poetką, pisarką, malarką, a hobbystycznie fotografką. Na spotkaniu z udziałem uczniów klas 0-5 pani Marzec opowiedziała dzieciom, w jaki sposób powstają jej książki, skąd czerpie pomysły, jak długo trwa proces tworzenia, jak wyglądają etapy wydawania utworów w formie książkowej. Opowiedziała również o swoim życiu prywatnym oraz innych artystycznych zajęciach, czyli malowaniu i fotografowaniu.

Pani Marzec zaprezentowała swoje książki: „Niezwykły tydzień Frani”, „Nowe przygody Frani”, „Myszka Matylda w Nowym Sączu”, „Puzzelkowe serce”, „Poszukiwacze przygód”, „Marzenia nie liczą lat” oraz zbiór wierszy „Z deszczem pod rękę”. Przeczytała fragment powieści dla dzieci „Nowe przygody Frani” oraz kilka swoich wierszy.

Na zakończenie spotkania dzieci zakupiły książki naszego gościa oraz poprosiły o dedykacje i autografy. Spotkanie bardzo się dzieciom spodobało i stało się inspiracją do podejmowania własnym prób pisarskich.

Spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec było jednym z działań w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zorganizowała je pani Irena Szajewska.

Realizacja Projektu „Poznaj Polskę 2022” kl. 4-8

Realizacja Projektu „Poznaj Polskę 2022”

W dniu 9.11.2022 r. odbyła się wycieczka 42 uczniów z klas 4-8 naszej szkoły, dofinansowana z projektu „Poznaj Polskę”. W trakcie wyjazdu zrealizowane zostały punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN, tj. MUZEUM MARII KONOPNICKIEJ, ŻARNOWIEC oraz BÓBRKA – NAJSTARSZA KOPALNIA ROPY NAFTOWEJ.

Uczniowie Zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej. Wzięli udział w warsztatach poświęconych życiu i twórczości pisarki, poetki i podróżniczki. Zajęcia wzbogacone były prezentacjami multimedialnymi, unikatowymi eksponatami i wydawnictwami oraz filmami wideo. Oglądali wystawę stałą w budynku Dworku i Lamusa oraz zabytkowy park i ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce dzieci odbyły wędrówkę po jedynym, wyjątkowym, położonym na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego oglądali XIX wieczne kopanki z naturalną ropą naftową czyli czarne złoto. Spacerowali alejkami podziwiając unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku związane z pracą Ignacego Łukasiewicza. Przyglądali się nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym. Prezentowane słuchowiska z efektami specjalnymi, poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce zrobiły na uczniach duże wrażenie. W budynku uczniowie podziwiali kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Uczniowie dzięki wycieczce poszerzyli swoją wiedzę, poznali bliżej dziedzictwo kulturowe i narodowe naszego kraju oraz mieli okazję pogłębić swój patriotyzm.

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już 10 listopada. Tego dnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 4-8 pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz i pani Ireny Szajewskiej.

Program artystyczny rozpoczęliśmy od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie występująca młodzież przypomniała nam najważniejsze wydarzenia z historii Polski: rozbiory, dążenia Polaków do odzyskania wolności, wreszcie dzień 11 listopada 1918 roku. Dzięki pięknym poetyckim strofom mogliśmy doświadczyć takich emocji jak zaduma, smutek, nadzieja, wreszcie radość. Niezwykle wzruszające były pieśni patriotyczne w mistrzowskim wykonaniu szkolnego chóru. Całość występu świetnie uzupełniły sceny teatralne: symboliczne uwięzienie Polski przez zaborców, uosobiona Wolność dająca Polakom nadzieję, wreszcie oswobodzenie Ojczyzny z łańcuchów niewoli. I Polska, która nawet na chwilę nie zniknęła z naszych oczu. Występ uczniów był wspaniałą lekcją historii, poprzez swoją formę mocno przemawiającą do młodego pokolenia.

 

Po obejrzeniu programu artystycznego cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. W asyście pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy trzy zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Potem radośnie w powietrzu zatrzepotały biało – czerwone chorągiewki. Było uroczyście, a jednocześnie radośnie.

Kontynuacja patriotycznego świętowania miała miejsce w Kościele Parafialnym dnia 11 listopada. Przed Mszą Św. za Ojczyznę młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny mieszkańcom wsi. Występ dostarczył widzom wielu wzruszeń i bardzo się spodobał, bo zakończył się brawami na stojąco. Dziękujemy Chórowi Parafialnemu, który wzbogacił nasz występ pięknym wykonaniem pieśni patriotycznych. Na Mszy Św. za Ojczyznę obecne były poczty sztandarowe naszej szkoły, Szkoły Podstawowej w Rdziostowie oraz Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości było złożenie kwiatów i zniczy na Cmentarzu Wojennym. Dyrektorzy szkół, Radni Gminy Chełmiec, uczniowie i rodzice w asyście pocztów sztandarowych oddali cześć tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

Cieszymy się, że w naszej miejscowości żywe są tradycje patriotyczne, a udział w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości jest tego doskonałym dowodem. Szczególnie cenne jest to, że młodzi ludzie aktywnie w tych przedsięwzięciach uczestniczą i głośno powtarzają słowa: „Kocham Cię, Polsko!”.

Dni Zdrowego Odżywiania w Oddziale Przedszkolnym

W październiku i listopadzie dzieci na zajęciach  uczestniczyły  w  Dniach Zdrowego Odżywiania pod hasłem „Jemy zdrowo i kolorowo”.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwaliły zasady zdrowego stylu życia zawarte  w piramidzie żywienia. Zapoznały się z piosenką pt. „Witaminki ” która pomogła dzieciom  odpowiedzieć na pytanie co to są witaminy i jaki wpływ mają na nasz organizm.   Nauczyły się rymowanki  z pokazywaniem Gimnastyka. Ponadto dowiedziały się, że dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony . Samodzielnie wykonywały też piękne, zdrowe i kolorowe kanapki,  oraz sałatkę warzywną,  co  było podsumowaniem wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Takie zajęcia sprawiły dzieciom dużą przyjemność i uczyły jakich produktów używać, by być zdrowym. W ich organizację byli zaangażowani rodzice dzieci. 

Realizacja Projektu „Poznaj Polskę 2022” - kl. 1-3

 

Realizacja Projektu „Poznaj Polskę 2022”

W dniu 3.11.2022 r. odbyła się wycieczka 44 uczniów z klas 1-3 naszej szkoły, dofinansowana z projektu „Poznaj Polskę”. W trakcie wyjazdu zrealizowane zostały punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN, tj. Nowy Wiśnicz – zespół architektoniczno-krajobrazowy i Stary Sącz - zespół staromiejski wraz z klasztorem sióstr Klarysek

Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli wycieczkę od wizyty w Starym Sączu, gdzie wraz z przewodnikiem odbyli spacer ze zwiedzaniem zespołu staromiejskiego. Dzieci odwiedziły również kościół znajdujący się na terenie klasztoru sióstr Klarysek. Ze Starego Sącza uczniowie udali się do Nowego Wiśnicza, gdzie w towarzystwie przewodnika zwiedzili zamkowe pomieszczenia i komnaty. Następnie w Zamkowej Akademii Historii odbyły się zajęcia edukacyjne, w postaci warsztatów alchemicznych. Dzieci miały możliwość przenieść się do odległych czasów, gdy alchemia była sztuką niezwykłą. Warsztaty składały się m.in. z pokazu alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, odczytania tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej gdzie uczniowie m.in. samodzielnie przygotowali dla siebie perfumy. Wyjątkową atrakcją był również „Bastion VR” , gdzie dzieci wybrały się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR – 360.

 

III Międzynarodowa "Przerwa na czytanie"

Organizatorem III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

 

W minionym roku został ustanowiony rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 tysięcy 586 osób. W tym roku chcemy pobić kolejny rekord.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła z dużym zaangażowaniem do tej akcji. Odbyła się ona 28 października. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, czyli około 200 osób. Udział w akcji „Przerwa na czytanie” był kolejnym działaniem w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, bowiem głównym jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie klas 0-3 czytali bajki i baśnie w specjalnie zaaranżowanym kąciku czytelniczym. Hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Bo z bajek nie wyrasta się nigdy…” Dzieci czytały swoje ulubione bajki i baśnie oraz przebrały się za bohaterów literackich. Starsze dzieci czytały indywidualnie, natomiast młodszym czytali ich koledzy i nauczycielki. Ciekawym punktem spotkania były występy uczniów, którzy zachęcali innych do czytania, opowiadając ulubione baśnie, przedstawiając postać, za którą się przebrali lub czytając najciekawsze fragmenty książek.

Uczniowie klas 4-8 czytali wcześniej wybrane przez siebie książki. Dzień przed akcją przygotowali sale lekcyjne, aranżując je do czytanej książki. Pojawiły się więc charakterystyczne elementy wystroju: zastawiony stół w Soplicowie, samolot Pilota na Saharze, planety, które odwiedził Mały Książę, Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, kantor Scrooge`a, magiczna kraina Narnii, Fabryka Czekolady Willego Wonki. Uczniowie natomiast przebrali się za bohaterów literackich. Książki czytali indywidualnie lub w grupach.

 

Ostatnim punktem akcji było zwiedzanie klas: oglądanie ich wystroju i przebranych za bohaterów literackich uczniów. Oprócz tego każda klasa prezentowała swoją książkę w wybranej formie artystycznej. Obejrzeliśmy więc scenkę teatralną pokazującą pokonanie Białej Czarownicy i uratowanie Narnii w wykonaniu uczniów klasy 4. Przenieśliśmy się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie i za sprawą uczniów klasy 5 poczuliśmy tajemniczą i niezwykłą atmosferę tego miejsca. Klasa 6 przeczytała fragment książki pokazujący scenę w kantorze Scrooge`a oraz zaprezentowała duchy, które nawiedziły Ebenezera w Wigilię Bożego Narodzenia. Klasa 7 zaprosiła nas do Fabryki Czekolady Willego Wonki i przedstawiła głównych bohaterów książki. Dzięki uczniom klasy 8a przenieśliśmy się na Saharę oraz poznaliśmy mieszkańców planet, które odwiedził Mały Książę. Uczniowie klasy 8a przenieśli nas „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem” na ucztę w dworze Sopliców. Wysłuchaliśmy „Inwokacji” czytanej przez Pawła, który wcielił się w postać Adama Mickiewicza oraz zobaczyliśmy poloneza zatańczonego przez uczniów.

Udział uczniów w akcji „Przerwa na czytanie” był wspaniałą okazją do wspólnego czytania oraz pokazania, że czytanie książek może być przyjemnością i inspiracją do wielu działań artystycznych. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Przerwy na czytanie”. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu udziałowi w akcji zostanie pobity kolejny rekord w liczbie osób czytających na przerwie.

Koordynator akcji: Irena Szajewska