Aktualności

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Z okazji Międzynarodowego dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w spotkaniu z bajkami, każde dziecko przyniosło swoją wybraną książkę, z przejęciem opowiadały o swoich ulubionych postaciach i bajkach o których czytają im rodzice lub dziadkowie. Gościliśmy również panią Wiolettę Budnik mamę Lenki, która wraz z córkami przygotowała przedstawienie kukiełkowe na podstawie wiersza Jana Brzechwy „ Żuk” . Dzieci z zainteresowaniem obejrzały sztukę i owacjami na stojąco nagrodziły artystów. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

Takie święta są doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, a wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, bogacą słownictwo i pamięć dzieci.

XV Jubileuszowe Święto Szkoły

Zapraszamy uczniów klas 0-8 do udziału w XV Jubileuszowej Edycji Święta Szkoły. Tradycyjnie wspominać będziemy Bitwę Marcinkowicką oraz  Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły. Uroczystość odbędzie się 6 grudnia 2021 r. Już dzisiaj ogłaszamy konkursy:

  • turniej wiedzy o Józefie Piłsudskim i Bitwie Marcinkowickiej -dla 3-osobowych zespołów z klas 4-8. Uczniowie ustnie będą odpowiadać na pytania dotyczące życia i działalności Józefa Piłsudskiego oraz przebiegu Bitwy Marcinkowickiej.
  • konkurs pieśni patriotycznych – zespół złożony z 5-10 osób prezentuje wylosowaną wcześniej pieśń legionową lub patriotyczną. Mile widziane rekwizyty i biało-czerwone elementy.
  • konkurs kaligraficzny – polega na pięknym napisaniu „złotej myśli” Józefa Piłsudskiego (teksty dostępne u p. Ireny Szajewskiej). Tekst należy napisać na kartce A4, ozdobić inicjałem i bordiurą.
  • konkurs literacko-plastyczny - Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu Bitwy Marcinkowickiej w formie komiksu lub historyjki obrazkowej wykonanych ręcznie lub komputerowo. Komiks lub historyjka powinna składać się minimum z 3 obrazków.

Akcja - "Góra Grosza"

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. W tym roku to już XXII edycja. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Zbiórkę monet o nominałach od 1 grosza do 5 złotych rozpoczynamy od piątku 05.11.2021 r., a zakończymy w grudniu. Każda klasa otrzyma „skarbonkę”, w której gromadzić będzie pieniądze. Zespół, który zbierze najwięcej monet, zostanie nagrodzony. Wszystkie pieniądze zostaną potem policzone i wysłane na adres organizatora akcji, czyli Towarzystwa Nasz Dom. Do tej pory zebrano ponad 44 000 000 złotych.

Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub Twojej koleżance! Przyłącz się do akcji!

                                                                                     Agnieszka Sz.

Gminny Konkurs Literacko - Fotograficzny

Podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego

Dnia 3 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. Główne cele konkursu to dostrzeganie i prezentowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturalnych miejscowości z terenu gminy Chełmiec, budzenie przywiązania i miłości do Małej Ojczyzny, zachęcanie młodych ludzi do poznawania swojej miejscowości oraz wsi gminy Chełmiec, utrwalania ich piękna, historii i kultury na fotografii i w tekstach literackich, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec, pan Radosław Potoczek, dyrektor GZE oraz rodzice i naukowi opiekunowie uczestników konkursu. Pani Elżbieta Samek, dyrektor szkoły powitała gości i laureatów konkursu. Zaprosiła zebranych na krótki koncert w wykonaniu uczniów  marcinkowickiej  podstawówki.

Potem nastąpiło podsumowanie konkursu. Hasło tegorocznej I edycja II serii konkursu brzmiało: „Ciekawi ludzie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia oraz napisaniu tekstu literackiego, które prezentować miały ciekawą postać z terenu gminy Chełmiec.  Komisja konkursowa dokonała oceny prac i nagrodziła następujących uczniów:

I miejsce –      Maksymilian Bielak – SP w Librantowej

II miejsce -      Zuzanna Kosecka – SP w Klęczanach

                         Alan Opoka – SP w Librantowej                   

III miejsce -    Kacper Popiela – SP w Rdziostowie

                         Katarzyna Wańczyk – SP w Librantowej

                         Agnieszka Szajewska – SP w Marcinkowicach

                         Mateusz Sowa - SP w Marcinkowicach

Wyróżnienia: - Maja Żak – SP w Marcinkowicach

                         Wiktoria Sarata – SP w Marcinkowicach

Laureatom konkursu nagrody wręczyli pani Elżbieta Samek oraz Wójt Gminy Chełmiec, który ufundował dla zwycięzców cenne nagrody: smartband, dyski zewnętrzne, słuchawki bezprzewodowe.

Gratulujemy uczestnikom konkursu oraz ich naukowym opiekunom. Już dzisiaj zapraszamy na II edycję konkursu pod hasłem: „Ginące zawody”.

                                                                                  Organizator konkursu: Irena Szajewska

„Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

Nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Celem akcji jest: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

W naszej szkole bicie rekordu czytania książek na przerwach odbyło się 29 października. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie starszych klas czytali wybrane przez siebie książki w różnych miejscach szkoły: w klasach, na korytarzach, na schodach, a także na szkolnym podwórku. 

Uczniom klas 0 i klasy 1 książki czytały wychowawczynie, które przygotowały również dla dzieci dodatkowe zabawy, m.in. rozpoznawanie bohaterów baśni i legend w zagadkach słownych i rysunkowych, kolorowanki, rysowanie ulubionej postaci baśniowej, układanie historyjek obrazkowych do znanych baśni. 

Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w konkursie na najciekawsze przebranie za postać literacką z czytanej przez siebie książki. Wśród młodszych dzieci przeważały postaci z bajek, np. Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Calineczka, Merida Waleczna, Pippi, Hermiona z serii o Harrym Potterze, strażak Sam, Bob Budowniczy, Superman, Pinokio. Starsi uczniowie przebrali się m. in. za Ligię z „Quo vadis”, Zuzannę z „Opowieści z Narnii”, a klasa 6 grupowo przebrała się za bohaterów książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. 

Komisja konkursowa złożona z nauczycieli i uczniów wybrała najładniejsze przebrania. Nie było to łatwe, bo aż 50 osób przebrało się za swych ulubionych bohaterów literackich.

Oto nazwiska nagrodzonych uczniów:

- Zuzanna Sroka - Myszka Miki

- Karolina Michalska – Merida Waleczna

- Jakub Czub – Wojtek Strażak

- Dariusz Mróz – król Krak

- Roksana Grybel – Księżniczka na ziarnku grochu

- Igor Potoczek – Chase

- Ewa Pietrakiewicz – Roszpunka

- Andrzej Świderski – strażak Sam

- Bartosz Plata – rybak i złota rybka

- Patrycja Szkaradek – Pani Jesień

- Magdalena Górowska – Pierniczek

- Barbara Michalska – Pippi

- Zofia Kuc – Hermiona

- Bartłomiej Mróz – Pinokio

- Magdalena Mróz – jednorożec

- Magdalena Rusnarczyk - jednorożec

- Milena Pociecha – Gandalf

- Kinga Pietrakiewicz – smok Smaug 

- Jakub Pietrakiewicz – Bilbo Baggins

- Aleksandra Wójcik – krasnolud

- Natalia Piszczek – księżniczka

- Agnieszka Szajewska - Draco Malfoy

- Maja Żak – Ligia

- Katarzyna Glaser – Zuzanna

Gratulujemy!

 

Udział w akcji „Przerwa na czytanie” dostarczył uczniom dużo przyjemności i radości. Mamy nadzieję, że zostanie pobity kolejny rekord w ilości osób czytających na przerwach. Koordynatorem akcji była pani Irena Szajewska.

 

Są książki, które się czyta.
Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego.

/M. Pruszkowska/

,, Bajkoterapia – Książka bawi, uczy i wychowuje ‘’- projekt edukacyjny

W ramach projektu czytelniczego  - ,, Bajkoterapia – Książka bawi, uczy i wychowuje ‘’. Dzieci przedszkolne odwiedziły szkolną bibliotekę. Poznały   ,, Zasady dbania o książki ‘’ oraz „ Zalety czytania książek” . Wzięli również udział w szkolnej akcji  „ Przerwa na czytanie”. Dzieci w strojach postaci z bajek wysłuchały bajki pt.  „ Śnieżka”.

Ślubowanie I klasy

Dnia 27 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

W tym roku uroczystość miała charakter klasowy. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy pierwszej z wychowawcą panią Grażyną Brdej, Pani Dyrektor Elżbieta Samek, oraz przedstawiciele rodziców.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji  nastąpiło ślubowanie pierwszoklasistów. Aktu pasowania kolorowym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Samek. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach.

Najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy od wychowawczyni, piękne podarki od rodziców, oraz legitymacje od dyrekcji szkoły.

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

 

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa w ramach projektu "Poznaj Polskę"

 W dniu 26.10.2021 klasy od  IV - VII Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach uczestniczyły w wycieczce do Wieliczki i Krakowa Wycieczka współfinansowana był  z Projektu Ministerstwa Edukaci Narodowej pod hasłem "Poznaj Polskę".  Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczycielki: p. Iwona Bałuszyńska, p. Irena Szajewska i p. Ewa Pajor-Wojsław.

Pierwszym etapem wycieczki była Wieliczka i Muzeum Żup Solnych. Uczniowie wzięli udzial w programie zwiedzania kopalni, który uwzględniał legendy związane z Wieliczką oraz wizytę u Skarbnika – legendarnego ducha kopalni. Zwiedzanie zakończył pyszny obiad w podziemnej restauracji i oczywiście zakup pamiątek. 

Potem pojechaliśmy do Krakowa. Tam odbyliśmy spacer bulwarem nad Wisłą, zwiedziliśmy Wawel, czyli siedzibę królów Polski. Następnie obejrzeliśmy inne ciekawe miejsca Krakowa z naciekism na te, które były związane z osobą kardynała Wyszyńskiego. Zobaczyliśmy m.in. ul. Kanoniczą, Uniwersytet Jagielloński, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską i Bazylikę Mariacką.  Około godziny 17:30 udaliśmy się w drogę powrotną do Marcinkowic.

Pogoda nam dopisywała, więc wycieczka udała się i z niecierpliwością czekamy na następną.

Wycieczka klas I-III do Krakowa

W dniu 25 października uczniowie klas I – III wraz z opiekunami, w ramach projektu  ,, Poznajemy Polskę ” uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

W Wieliczce zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli, znajdującą się liście UNESCO. Podczas wędrówki trasą turystyczną przewodnik przybliżył nam historię tej kopalni, której początki sięgają średniowiecza. Dzieci dowiedziały się o tradycjach i obyczajach wielickich górników. Poznały między innymi legendę o Św. Kindze. Uczestnicy wycieczki podziwiali podziemne jeziora, groty oraz przedmioty wykonane z soli min. kaplice, rzeźby, żyrandole i dawne narzędzia. Najbardziej zachwycali się kaplicą Św. Kingi. Na zakończenie wędrówki dzieci zakupiły pamiątki związane      z Wieliczką i po chwili odpoczynku wyruszyliśmy do Krakowa.  

W Krakowie przywitał nas smok wawelski ziejący ogniem, a przewodnik opowiedział legendę o tym groźnym stworze. Zwiedzający zachwycali się Wzgórzem Wawelskim, zabytkowym rynkiem, Sukiennicami, Kościołem Mariackim, Bramą Floriańską, Barbakanem. Spacerowaliśmy  również uliczkami, po których przechadzali się Św. Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński.

Po zjedzeniu smacznego obiadu w restauracji ,, U Babci Maliny ”, pełni wrażeń, wyruszyliśmy  w drogę powrotną do Marcinkowic.