Aktualności

Zajęcia świetlicowe

Podczas zajęć świetlicowych dzieci realizowały roczny plan pracy świetlicy. Rozwijały swoje zainteresowania plastyczne, sportowe, literackie, zręcznościowe i umysłowe oraz uczyły się zachowań społecznych. Od kilku miesięcy dały się zainteresować również pozornie nudną rozrywką umysłową, warcabami i szachami. Pierwszy dał się zainteresować szachami Krystian Jargut z oddziału zerowego. Poznał ogólne zasady tej rozrywki, zaczął grać. Powoli do niego dołączały inne dzieci, rozgrywały między sobą pierwsze partie. Podczas gry dzieci wyciszały się, skupiały na planszy, myślały, panowały nad emocjami i przewidywały swoje ruchy i ruchy konkurenta. Mam nadzieję, że o szachach nie zapomną, bo umiejętności, które ćwiczą szachy bardzo im przydadzą się w klasach starszych, a może i podczas turniejów szachowych.

Widomski Tadeusz

Zielona Szkoła - sprawozdanie

Jak co roku, w dniach 07.06.2024 - 16.06.2024 r., uczniowie Szkoły Podstawowej
w Marcinkowicach i uczniowie z Klęczan, w liczbie 53, wraz z opiekunami wzięli udział
w wyjeździe na Zieloną Szkołę.

W pierwszym dniu udaliśmy się do Berlina, gdzie zobaczyliśmy Charlotten Burg, Belleuwe (pałac prezydenta Republiki Niemiec), Raistag, Pomnik Ofiar Holocaustu, Bramę Brandenburską, Unter den Linden i Zamek Królewski. Po południu udaliśmy się nad Morze Bałtyckie do miejsca naszego zakwaterowania - ośrodka „Wrzos” w Łukęcinie. Niedzielę rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej w miejscowym kościele, po czym cały dzień spędziliśmy na plaży. Kolejne dni obfitowały „morzem” atrakcji. Zwiedzając Międzyzdroje, wyspę Wolin i Woliński Park Narodowy, odwiedziliśmy Centrum Słowian i Wikingów, Woliński Park Narodowy, w którym zobaczyliśmy Jeziorko Turkusowe i górę Gosań. Będąc w Międzyzdrojach, spacerem przeszliśmy przez molo
i  Aleją Gwiazd, gdzie dzieci z radością dopasowywały swoje ręce do odbitych w chodniku dłoni. Następnie udaliśmy się do Oceanarium, podziwiać morską faunę i florę. We wtorek zwiedziliśmy Kamień Pomorski, podziwiając Katedrę św. Jana Chrzciciela, gotycki Ratusz z kamienicami i Pałac Biskupi, po czym udaliśmy się do miejscowości Trzęsacz, aby zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja. Zwiedzanie zakończył spacer po plaży w Pobierowie. Dzień piąty naszego pobytu nad morzem był dniem zabaw, integracji i rozgrywek sportowych. Ponadto znalazł się czas również na plażowanie, kąpiel w morzu i konkurs na najciekawszą budowlę z piasku. W czwartek nasze kroki skierowaliśmy w stronę niemieckich nadmorskich kurortów. Podróż rozpoczęliśmy z portu w Świnoujściu, skąd na pokładzie statku wycieczkowego „Adler XI” udaliśmy się do portów Ahlbeck i Heringsdorf. Po spacerze promenadą udaliśmy się na przejażdżkę kołem widokowym, oglądając „z góry” piękno nadmorskich kurortów. Następnie z powrotem wsiedliśmy na pokład naszego statku i wróciliśmy do portu w Świnoujściu na dalsze zwiedzanie miasta. Dzień siódmy, czyli przedostatni dzień naszego pobytu na Zielonej Szkole, był przesiąknięty zawodami i rozgrywkami sportowymi. W tym dniu odbył się również tradycyjny „chrzest morski” dla uczniów, którzy po raz pierwszy odwiedzili polskie morze. W rolę Neptuna i jego żony Prozerpiny wcielili się nauczyciele – p. Robert Cempa i p. Elżbieta Kulig, którzy przyjmowali rozradowanych uczniów w szeregi doświadczonych „wilków morskich”. Po południu miało miejsce pożegnanie z morzem, rozstrzygnięcie wszelkich konkursów, które odbywały się w trakcie pobytu nad morzem i rozdanie nagród dla zwycięzców oraz nagród pocieszenia. Dzień ósmy przeznaczony był na zwiedzanie Poznania. Zobaczyliśmy tam kościół Jezuitów, Zamek Cesarski, Rynek Starego Miasta, wraz z ratuszem. Później udaliśmy się do Kościoła Krwi Chrystusa, a następnie na posiłek do włoskiej pizzerii. Po zakończeniu zwiedzania, późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną do Marcinkowic.

 

W trakcie pobytu nad morzem dzieci w ośrodku miały do dyspozycji basen, siłownię, kort tenisowy, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, trampoliny, ping-ponga. Odbywały się gry i zabawy integracyjne, dyskoteka, ognisko i wiele konkursów. Szczególnym widokiem cieszącym oczy był wschód i zachód słońca, który dzieci wraz z opiekunami podziwiali prawie każdego dnia. Wszyscy miło wspominają wyjazd, nie mogąc doczekać się kolejnego…

 

Opiekunami na zielonej szkole byli: p. Elżbieta Kulig (kierownik), p. Robert Cempa (przewodnik),
p. Marzena Leśniak i ks. Krystian Janiczek. Ze Szkoły Podstawowej w Klęczanach opiekunką była
p. Aneta Wcześny.

 

 

"Bezpiecznie na wsi" - XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci

Już po raz  XIV ruszyła edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Organizatorem wydarzenia jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawuje honorowy patronat nad konkursem.

W konkursie wzięła udział nasza uczennica z klasy IV -WIKTORIA MRÓZ, która otrzymała wyróżnienie. 

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Ogólnopolska Kampania Profilaktyczna „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

W 2024 roku projektowi towarzyszyło hasło „Bliżej siebie i innych, z dala od używek”. W ramach działań kampanijnych nauczyciele zorganizowali ze swoimi wychowankami lekcje wychowawcze z wykorzystaniem scenariuszy, filmów i materiałów edukacyjnych oraz kart pracy dostarczonych przez organizatora kampanii, czyli Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to jest samoakceptacja oraz na czym polegają dobre relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi, od których mogą otrzymać pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach. Utrzymywanie dobrych relacji z bliskimi (opiekunami, rodzicami, przyjaciółmi) wymaga szerokich kompetencji emocjonalnych, komunikacyjnych oraz społecznych. 

Finał kampanii w naszej szkole miał miejsce w Dzień Dziecka. Uczniowie w grupach wykonywali plakaty, na których przedstawili swoje rozumienie haseł akcji. Uczniowie klas 4-5 wykonali plakaty na temat „Nie czas na nudę!”, natomiast uczniowie klas 6-8 opracowali temat „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni. I miejsce zajęły zespoły z klas 4, 6 i 8.

Potem zgodnie z założeniami kampanii uczniowie uczestniczyli w zabawach sportowych, które zacieśniały dobre relacje koleżeńskie, zachęcały do współpracy i zdrowej rywalizacji oraz pokazywały, że sport to postawa promująca zdrowy styl życia. Dzieci korzystały również z wielu atrakcji przygotowanych dla nich przez nauczycieli i rodziców, tj. zabawy na dmuchańcu, grupowe zabawy sportowe na świeżym powietrzu, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, wykonywanie figurek z balonów, fotobudka, ognisko, słodkości i lody.

Na zakończenie Dnia Dziecka nastąpiło podsumowanie konkursów plastycznych i sportowych, wręczenie dyplomów i nagród.

W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie wzięli udział w konkursach zaproponowanych przez organizatora, tzn. konkursie literacko-plastycznym „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”, konkursie zespołowym na grę planszową oraz konkursie -  wykreślance „Nie czas na nudę!”. Wszystkie prace zostały przesłane do Poznania. Wyniki poznamy jesienią.

Dziękujemy uczniom za aktywny udział w kampanii, nauczycielom za zaangażowanie oraz promowanie wśród uczniów i rodziców założeń projektu. Aktywność twórcza uczniów i nauczycieli była świetną okazją do zacieśniania między nimi dobrych relacji. 

                                                                                  Koordynator kampanii: Irena Szajewska

Świętujemy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka 2024 r.

3 czerwca 2024 r. świętowaliśmy Dzień Dziecka. Było wiele atrakcji: zawody sportowe, malowanie plakatów w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, balony, malowanie twarzy, warkoczyki. Rodzice przygotowali nam pyszny poczęstunek: kiełbaski, ciasta i owoce.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się lody podarowane nam przez firmę Koral. Dziękujemy za wsparcie wszystkim sponsorom: Firmie Koral, Piekarni Lorek, Firmom: George, , Szubryt, Mabel, Rolbud w Klęczanach, SklepWędkarski.pl.

Wyrażamy wdzięczność panu Dariuszowi Czerwińskiemu i wolontariuszom z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach  za warsztaty pierwszej pomocy, rozpalania ogniska i obsługi broni.

Z całego serca dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wsparli nas w pozyskaniu lodów, nagród, kiełbasek, przygotowali nam grillowane kiełbaski, upiekli pyszne ciasta, zapewnili dodatkowe atrakcje: warkoczyki, zestawy kosmetyków  - za pomocą których wolontariuszki z klasy 7 wykonywały urocze malowidła na twarzach najmłodszych.

Dziękujemy! To była wspaniała zabawa!

 
 
 

Gminny Konkurs ekologiczny w Januszowej

W Szkole Podstawowej w Januszowej odbył się XXIII Gminny Konkurs Ekologiczny dla szkół podstawowych „Jeden Wspólny Świat”.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w kategorii klas:

  1. 4 - 6 uczeń klasy 6.                   Adam Kumięga
  2. 7 - 8 uczennica klasy 8.           Aleksandra Wójcik

Uczniowie mieli wykazać się wiedzą  biologiczno – ekologiczną w zakresie szkoły podstawowej oraz geograficzną naszego regionu. Piękny sukces osiągnął Adam Kumięga, zdobywając drugie miejsce w gminie. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a chętni zabrali sadzonki drzew iglastych i liściastych.

Widomski Tadeusz

Wycieczka klasy 5 do Piwnicznej

W dniach 22 – 23 maja 2024 uczniowie klasy piątej odbyli wycieczkę integracyjną, w formie głównie turystyki pieszej, z Piwnicznej do schroniska Cyrla i Rytra. Piękna, ciekawa i wymagająca kondycji fizycznej trasa, pozwoliła uczniom poznać swoje słabości, z którymi wszyscy dzielnie walczyli. Myślę, że trudy trasy i pobyt z noclegiem w schronisku, mocno pomogły w procesie integracji zespołu oraz podniosły dyscyplinę. Zmęczenie szybko minęło i widać było zadowolenie na twarzach „turystów”.

Widomski Tadeusz

Spotkanie nauczycieli w ramach sieci szkół, w związku z realizacją projektu „Aktywna Tablica” w dniu 23.05.2024 r.

Spotkanie nauczycieli  w ramach sieci szkół, w związku z realizacją projektu „Aktywna Tablica” w dniu 23.05.24 r.

          W dniu  23.05.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbyło się spotkanie nauczycieli w ramach sieci szkół w związku z realizacją projektu „Aktywna Tablica.

W spotkaniu brali udział:

  1. Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Marcinkowicach
  2. p. Jolanta Dobosz – psycholog szkolny/koordynator projektu „Aktywna Tablica” w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach
  3. Justyna Oleksiewicz – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach
  4. Ewa Pajor Wojsław – pedagog szkolny Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach
  5. Urszula Łabuda – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie
  6. Katarzyna Wesołowska - koordynator szkolny projektu „Aktywna Tablica” Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie
  7. Jarosław Rola - Dyrektor szkoły Podstawowej w Librantowej 
  8. Paulina Roguz - koordynator programu Aktywna Tablica w Szkole Podstawowej  w Librantowej

Podczas spotkania koordynator szkolny Jolanta Dobosz przedstawiła program wspierający kształcenie kompetencji emocjonalno-społecznych "Będzie dobrze" – zakupiony w ramach programu „Aktywna Tablica”, który wykorzystuje na zajęciach rozwijających kompetencje emocjolano-społeczne, jak i podczas zajęć profilaktycznych. Ponadto zaprezentowała pomoce „AUTYZM”,  pokazując możliwość ich wykorzystania podczas w/w zajęć.

Nauczyciele mogli obejrzeć również wykorzystanie „Magicznego Dywanu” podczas prezentacji lekcji przez panią Justynę Oleksiewicz.

      Uczestnicy spotkania zapoznali się również z  innymi programami z serii mTalent m.in.: „Ortografia”, „Czytanie ze zrozumieniem”, „AUTYZM mowa w kontekście społecznym”, „AUTYZM rozumienie i naśladowanie mowy”, „Potrafię – obszar matematyczny”, „Percepcja słuchowa”, „Zajęcia Logopedyczne” z wykorzystaniem monitora multimedialnego.                              Spotkanie było  okazją do podzielenia się  doświadczeniem oraz dobrymi praktykami w obszarze wykorzystania pomocy zakupionych w ramach programu „Aktywna Tablica” oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych we współpracujących szkołach w pracy z dziećmi ze SPE.

 
 

Dzień Europejski i Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

 Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

            7 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczniowie zaprezentowali w nim nie tylko swój talent wokalny, ale także świetną znajomość języka angielskiego. W konkursie mogliśmy usłyszeć 7 piosenek, spośród których jury wyłoniło zwycięzców.

Zwycięzcami tegorocznej edycji została uczennica  klasy VII Marcelina Morzywołek oraz uczeń klasy II Filip Turek, którzy zajęli I miejsce ex aequo.

 II miejsce zajęła uczennica klasy V Julia Budnik.

III miejsce  zajęły uczennice klasy IV: Klaudia i Honorata Smajdor.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy przepięknych występów.

Za przygotowanie konkursu była odpowiedzialna p. Elżbieta Kulig, nauczyciel języka angielskiego.

 Dzień Europejski

            W tym dniu, społeczność szkolna brała również udział w obchodach Dnia Europejskiego. Klasy 4 - 8 miały za zadanie zaprezentować wylosowany wcześniej kraj europejski. Przygotowania trwały kilka tygodni. Nie zabrakło pięknych strojów, prezentacji multimedialnych, flag, plakatów, a także tradycyjnych dań kuchni europejskiej. Nowością w tym roku był przygotowany przez p. Krzysztofa Zielińskiego konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Zwycięzcami konkursu została drużyna z klasy VII. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkości za trud, jaki włożyli w przygotowania do Dnia Europejskiego. 

W obchodach Dnia Europejskiego brały udział również uczniowie klasy I – III oraz przedszkolaki, które  z wielkim zainteresowaniem obejrzały występy starszych kolegów oraz przygotowane prezentacje krajów. Uczniowie młodszych klas mieli również za zadanie wykonanie kolorowanki Syriusza – maskotki Unii Europejskiej.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji, Wychowawcom oraz Rodzicom za pomoc i wsparcie uczniów w przygotowaniach do tego dnia.

                                                                               Elżbieta Kulig,  Dorota Szczepanik, Krzysztof Zieliński.

"Wiwat 3 Maja " - akademia

6 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 6 pod kierunkiem pani Ewy Pajor - Wojsław, przygotowały prezentację multimedialną, a chórek szkolny prowadzony przez panią Celinę Pacholarz, zaśpiewał Mazurka 3 Maja.