Aktualności

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 000 złotych na zakup wyposażenia  w celu budowania wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Ostatnie z zamówionych pomocy otrzymała w dniu 25.05.2022 r.

 Pośród wyposażenia pozyskanego w ramach programu „Laboratoriów Przyszłości” znajdują się: drukarka 3D, robot Photon i klocki Lego do robotyki oraz  zestaw sprzętów do fotografowania i filmowania. Pozyskaliśmy również narzędzia  do obróbki drewna i metalu a do przyrządzania potraw m. in. opiekacz, robot wielofunkcyjny.

Uczniowie wielokrotnie już korzystali z zakupionego sprzętu na lekcjach, zajęciach dodatkowych i  na świetlicy.

W celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy zakupiliśmy apteczkę przemysłową oraz apteczkę szkolną z tkaniny wodoodpornej. Apteczki wykorzystujemy na zajęciach z techniki, edukacji dla bezpieczeństwa, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego,  zajęć z pierwszej pomocy i profilaktyki prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną. Apteczki przydały się również na szkolnych wycieczkach oraz zielonej szkole.

Korzyści z udziału w programie Laboratoria Przyszłości:

Dla szkoły i nauczyciela:

  • pozyskanie nowoczesnego wyposażenia;
  • możliwość wprowadzania nowych technologii, eksperymentów, ułatwiających przekazywanie wiedzy;
  • wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych;
  • rozwój merytoryczny nauczycieli – szkolenia w zakresie wykorzystywania nowoczesnego wyposażenia 

Dla rodzica i ucznia:

  • okazja do rozwijania zainteresowań uczniów dziedzinami technicznymi i ścisłymi;
  • połączenie zdobywania wiedzy z przygodą;
  • odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych.

„Laboratoria Przyszłości” w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach otrzymała wyczekiwany przez dzieci i młodzież sprzęt gospodarstwa domowego: robot kuchenny wielofunkcyjny planetarny, blender ręczny Frappe 800W, dużą łyżkę do mieszania, łyżkę wazową oraz cedzak z uchwytami. Narzędzia są niezbędne podczas zajęć kulinarnych. Często wykorzystują je uczniowie podczas zajęć techniki w klasach 4-6, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz świetlicy szkolnej podczas zajęć na temat zdrowej żywności. Wykorzystywane są również przez wolontariuszy, którzy używają ich do pieczenia ciast, robienia sałatek, deserów, soków.

Laboratoria Przyszłości: sprzęt gospodarstwa domowego

Majsterkowicze ucieszyli się z następujących narzędzi: szlifierki stołowej, nożyc do blachy oraz młotka ślusarskiego. Narzędzia te wykorzystywane są przez młodzież pod czujnym okiem nauczyciela techniki lub opiekuna wolontariatu podczas zajęć technicznych oraz różnorodnych działań wolontariatu. Umiejętności nabyte podczas tych zajęć będą przydatne w życiu codziennym.

Otrzymaliśmy również wizualizery AVER U50, dzięki któremu możemy pokazać dowolny przedmiot lub dokument w powiększeniu, zademonstrować dowolną czynność lub pokazać żywe stworzenia w ruchu. Lekcje biologii, przyrody, fizyki, chemii, matematyki i techniki nabrały interaktywnego wymiaru.

Wizualizer

Dla najmłodszych otrzymaliśmy klocki miniwafle konstruktor oraz papier do rysunku technicznego. Klocki wykorzystywane są podczas zajęć kreatywnych. Pobudzają wyobraźnię dzieci oraz stymulują i rozwijają umiejętności manualne. Papier do rysunku technicznego wykorzystujemy na zajęciach artystycznych i podczas zajęć świetlicowych.

Laboratoria Przyszłości: klocki konstrukcyjne

W celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy otrzymaliśmy apteczkę przemysłową oraz apteczkę szkolną z tkaniny wodoodpornej. Apteczki wykorzystujemy na zajęciach z techniki, edukacji dla bezpieczeństwa, zajęć z pierwszej pomocy i profilaktyki prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną. Apteczki przydają się również na szkolnych wycieczkach oraz zielonych szkołach.

Otrzymane z programu „Laboratoria przyszłości” urządzenie, narzędzia i materiały urozmaicają pracę z uczniem oraz uczą dzieci i młodzież nowych technologii, co w zmieniającym się w szybkim tempie świecie jest niezwykle ważne. Czekamy na kolejne pomoce.

Gminny Konkurs Literacko - Fotograficzny

Podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Ginące zawody”

Dnia 15 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego z cyklu „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. Zadanie konkursowe tegorocznej edycji  pod hasłem „Ginące zawody” polegało na wykonaniu zdjęć oraz napisaniu tekstów literackich przedstawiających zawody, które można uznać za ginące. Według naczelnej zasady konkursu zawód i osoba, która go wykonuje, powinny pochodzić z terenu Gminy Chełmiec, gdyż chcemy na fotografii i w tekstach literackich utrwalić oraz zachować dla pokoleń wszystko to, co dotyczy naszej Małej Ojczyzny.

Na konkurs złożono 21 prac. Zdjęcia przedstawiały osoby wykonujące wybrany zawód i jego specyfikę, używane narzędzia, a także wytwory. Teksty literackie natomiast miały formę opisu, listu, wywiadu, wiersza, wspomnień. Prace prezentowały m. in. takie zawody jak: kowal, bednarz, zdun, rolnik, pszczelarz, rzeźbiarz, szewc,  koronczarka, bibułkarka, krawcowa.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec, pan Radosław Potoczek, dyrektor GZE oraz Radni Gminy Chełmiec: pan Andrzej Tyrkiel oraz pani Elżbieta Horowska.

Uczestników konkursu wraz z opiekunami oraz zaproszonych gości powitała Elżbieta Samek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. Po krótkim programie artystycznym  nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych wszystkim biorącym udział w konkursie. Wójt Gminy Chełmiec podziękował uczniom i ich opiekunom za kultywowanie tradycji regionalnych oraz pogratulował uzyskanych wyników.

Oto lista nagrodzonych, którzy zajęli czołowe miejsca:

I miejsce –      Natalia Baran – SP w Piątkowej

                        Wiktoria Sarata – SP w Marcinkowicach

II miejsce -      Przemysław Uroda – SP w Krasnem Potockiem

                        Anna Żytkowicz – SP w Chełmcu

                        Agnieszka Szajewska - SP w Marcinkowicach

                        Maja Żak - SP w Marcinkowicach

III miejsce -    Julia Kulig – SP w Piątkowej

                        Monika Lelito – SP w Klęczanach

Wiktoria Bobrowska – SP w Rdziostowie

Wyróżnienia – Mariola Rolka - SP w Piątkowej

                        Ewa Powroźnik - SP w Piątkowej

                        Jakub Strzymczok – SP w Świniarsku

Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi Gminy Chełmiec za objęcie patronatem oraz finansowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. Dziękujemy również organizatorom – pani Elżbiecie Samek i pani Irenie Szajewskiej.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję konkursu, która zostanie ogłoszona we wrześniu br., a jej przewodnim tematem będą „Tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem”.

Wycieczka do Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

Dnia 14.06.2022r. przedszkolaki obejrzały sztukę teatralną pt. – Pchła Szachrajka w wykonaniu starszych kolegów z grupy teatralnej. Młodzi aktorzy ugościli dzieciaki własnoręcznie wykonanymi babeczkami. Spektakl bardzo podobał się dzieciom.

                                                                                                                                                                        Dziękujemy !

Wycieczka do Energylandii

 14 czerwca klasy 7a, 7b i 8 wyjechały do jednego z największych parków rozrywki w Europie w Zatorze. Dzieci przez cały dzień mogły korzystać z niezliczonych atrakcji. Niektórzy pokusili się nawet na przejażdżkę najszybszą kolejką Hyperion, która osiąga prędkość 142 km/h. Najodważniejszym gratulujemy.

I Gminny Konkurs matematyczno - przyrodniczy

9 czerwca  w  Szkole Podstawowej w Piątkowej odbył się I Gminny Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy PANTA RHEI.
Rywalizowali ze sobą przedstawiciele siedmiu szkół z terenu Gminy Chełmiec. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów : Kacper Kubacki, Konrad Budnik i Mikołaj Froehlich.
 Współzawodnictwo odbyło się w nowatorskiej formie. 
Pierwszy etap przebiegł w tradycyjny sposób poprzez sprawdzenie wiedzy w formie pisemnej. W drugiej części szkolne drużyny zmagały się z łamigłówkami i układankami przygotowanymi na dziesięciu stanowiskach.
Uczniowie wykazywali się wiedzą z zakresu  przedmiotów ścisłych: matematyki , chemii, fizyki, biologii i geografii.
Gratulujemy uczestnikom.

Zielona szkoła - 8 i 9 dzień

11 czerwca dobiegł końca nasz wyjazd na Zieloną Szkołę. Pożegnaliśmy Giby i bajkowe jezioro Pomorze, nad którym spędziliśmy miłe chwile.

Udaliśmy się w drogę powrotną do Marcinkowic, jednak nie oznaczało to końca naszych wycieczek, ponieważ zatrzymaliśmy się na chwilę w Warszawie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Wrażenie zrobiły na nas zabytkowe miejsca, szczególnie Zamek Królewski, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. Następnie podeszliśmy pod kolumnę króla Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Zatrzymaliśmy się także pod Pałacem Prezydenckim.

Kolejne kroki skierowaliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie stoi pomnik Syrenki. Po drodze zwiedziliśmy wnętrze Archikatedry Warszawskiej świętego Jana Chrzciciela. Dowiedzieliśmy się, że właśnie tam, umieszczony jest sarkofag z ciałem Błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Byliśmy także na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz pod Pałacem Kultury i Nauki.

Zwiedzanie zakończyliśmy w Muzeum Łazienki Królewskie, przepięknym rozległym ogrodzie, w sercu którego ukryta jest rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. To tu właśnie król wydawał słynne obiady czwartkowe.

Udaliśmy się także pod pomnik Fryderyka Chopina oraz pałac Belwederski.

Nasza podróż dobiegła końca. Spędziliśmy cudowne chwile i wróciliśmy do domów wypoczęci i zadowoleni, planując już kolejne wycieczki.

Zielona szkoła - 4 dzień

Dnia 7 czerwca udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, tam poszliśmy także do cudownej studzienki. Woda ma w powszechnym przekonaniu leczyć choroby oczu. Następnie wypłynęliśmy w rejs po Kanale Augustowskim. Podziwialiśmy piękne widoki i odbyliśmy śluzowanie w Przewięzi.

Wieczorem był grill i dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili.

Zielona szkoła - 3 dzień

Kolejnego dnia naszej przygody na Mazurach, tj. 6 czerwca, udaliśmy się do Sokółki – w kościele św. Antoniego znajduje się Hostia przemieniona we fragment ludzkiego serca. Następne udaliśmy się do Kruszynian, by poznać historię polskich Tatarów. Przewodnik pokazał nam meczet – najstarszą taką świątynię w Polsce i oprowadził po muzułmańskim cmentarzu

Byliśmy także we wnętrzu kościoła prawosławnego pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Przewodnik zapoznał nas z różnicami między cerkwią a kościołem rzymskokatolicki

Ostatnim punktem dnia był Białystok. Tutaj poszliśmy do Bazyliki Mniejszej św. Rocha, ufundowanej jako Pomnik Odzyskania Niepodległości. Potem podziwialiśmy Stare Miasto (Rynek Kościuszki oraz ratusz). Na koniec udaliśmy się do urokliwego Zespołu Pałacowo-Parkowego Branickich. Przepiękny dziedziniec pałacu oraz ogródek zachwycają.

Trzeba to zobaczyć na własne oczy.       

Zielona szkoła - 2 dzień - Giby

Dnia 5 czerwca o godz. 10.00 udaliśmy się do Kościoła św. Anny na mszę świętą. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękne widoki w miejscowości Giby oraz zatrzymaliśmy się przy krzyżach symbolizujących zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia w tzw. obławie augustowskiej. Po obiedzie odpoczywaliśmy na plaży nad jeziorem. Chętni uczniowie kąpali się, inni spędzali aktywnie czas grając w badmintona.

Szkolny Konkurs na plakat promujący zdrowie

W ramach realizacji działań profilaktycznych w naszej szkole uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie na plakat promujący zdrowy tryb życia. W kilkuosobowych grupach zaprojektowali, a następnie wykonali plakaty, na których przedstawili, jakie zachowania są dla nich zdrowe, a co im szkodzi. Na wielu plakatach pojawiły się więc takie elementy jak aktywne sposoby spędzania czasu, sport, zdrowe odżywianie oraz to czego należy unikać: używki, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej.

Po wykonaniu prac nastąpiła ich prezentacja, a następnie sami uczniowie dokonali wyboru najciekawszych plakatów promujących zdrowy tryb życia. Najbardziej przekonujący okazał się plakat wykonany przez uczniów klasy 8.

Wszystkie grupy biorące udział w konkursie otrzymały w nagrodę sprzęt sportowy, który mogły od razu wypróbować podczas zabaw w sali gimnastycznej oraz w czasie przerw śródlekcyjnych na szkolnym podwórku.