Aktualności

Spotkanie z podróżnikiem

Tradycyjnie, z okazji 22.04. czyli Dnia Ziemi, przybył do naszej szkoły na zaproszenie , podróżnik, pan Marcin Janik, aby zaprezentować temat z cyklu swoich podróży po świecie. Dzisiaj tematem jest: „Dookoła Polski, na dwóch kółkach i nie tylko”. Spotkanie zaplanowane na 90 min., trwało 130 min.. W sposób bardzo atrakcyjny, komunikatywny i merytoryczny, oprowadził nas po Polsce, po miejscach znanych lub zupełnie nam nieznanych, ale takich, które warto odwiedzić. Miejsca piękne, wytworzone przez przyrodę, w różnych zjawiskach: krasowych, erozyjnych, wulkanicznych, chronione w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody oraz kulturowe, wykonane ludzką myślą i pracą, na przestrzeni wielu wieków, architektura gotycka, budowle obronne. Rozpoczął od Ojcowskiego PN, przez ścianę zachodnią, pobrzeże, pojezierza, a zakończył ścianą wschodnią i Polesiem.

Widomski Tadeusz

II Gminny Konkurs plastyczny " W krainie wielkanocnej wyobraźni"

Nasza szkoła zorganizowała II Gminny Konkurs Plastyczny "W krainie wielkanocnej wyobraźni". Do udziału w konkursie zaproszono uczniów z klas 0 - VIII z terenu Gminy Chełmiec. Wpłynęło łącznie 113 prac w trzech grupach wiekowych.

Dnia 11.04.2021 r. spośród prac konkursowych komisja w składzie:

  1. Dorota Fedko– pracownik Gminnego Ośrodka Kultury
  2. Adriana Jakubczak – nauczyciel plastyki Zespołu Szkół w Marcinkowicach
  3. Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach

wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze ozdoby świąteczne z materiałów naturalnych.

Wyniki konkursu:

W grupie wiekowej 0-III SP

I miejsce – Justyna Gołąb – SP w Librantowej

II miejsce – Wiktoria Potoczek – SP w Marcinkowicach

III miejsce – Milena Pociecha i Maja Pociecha – SP w Chomranicach

Wyróżnienia:

- oddział 0A – SP w Świniarsku

- Grupa Skrzaty 6-latki – Niepubliczne Przedszkole Integracyjne w Biczycach Dolnych

- Dawid Skałka – SP w Świniarsku

 

W grupie wiekowej IV-IV SP

I miejsce – Kinga Rzepka – SP w Librantowej

II miejsce – Julia Wróbel – SP w Klęczanach

III miejsce – Wiktoria Zaryczny – SP Biczyce Dolne i Jacek Smoleń – SP w Marcinkowicach

Wyróżnienia:

- Michał Krzyżak – SP w Chomranicach

- Zuzanna Magiera – SP w Januszowej

- Artur Szczurek – SP w Świniarsku

       W grupie wiekowej VII-VIII SP

I miejsce – Agnieszka Szajewska – SP w Marcinkowicach

II miejsce – Marcelina Leśniak – SP w Trzetrzewinie

III miejsce – Karolina Krzyszkowska – SP w Marcinkowicach i Kamila Ligarska – SP w Klęczanach

Wyróżnienia:

- Zuzanna Wierny – SP w Librantowej

- Agnieszka Piszczek – SP w Klęczanach

- Dominika Wastag – SP w Librantowej

 

21 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.

Nagrody wręczyli p. Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec, radni Gminy Chełmiec: p. Józef Konar i p. Tadeusz Lis, p. Elżbieta Horowska – radna Gminy oraz sołtys Marcinkowic, a także  p. Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. W uroczystości wziął również udział Pan Radosław Potoczek – Dyrektor GZE Gminy Chełmiec.

Zebranym czas umilili chłopcy z klas VII, grając utwory na saksofonie altowym, klarnecie i skrzypcach.

Organizatorkami konkursu były nauczycielki Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach:  p. Celina Pacholarz i p. Ewa Pajor-Wojsław.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Przedstawienie teatralne „Kochając różę”

Dnia 13 kwietnia 2022r. uczniowie klas 4-8 w MOK-u w Nowym Sączu obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ”Kochając różę” przygotowane przez teatr „Artenes” z Wrocławia. Sztuka oparta została na motywach lektury „Mały Książę”. Zobaczyliśmy współczesną, teatralną wersję znanej nam książki. Bohaterami byli młodzi ludzie uwikłani w problemy, z którymi nie do końca umieli sobie poradzić. Przedstawienie miało formę lekcji, w czasie których odkrywali siebie, swoje marzenia i możliwości. Spektakl zachwycił nas nie tylko głębią przekazu, ale również efektami multimedialnymi.

„Kochając różę” to przestawienie, które skłoniło do refleksji nad naszymi relacjami z rówieśnikami i dorosłymi. Utwierdziło nas w przekonaniu, że „dobrze widzi się tylko sercem”.

Agnieszka Szajewska

Wielkanocne zwyczaje w Oddziale Przedszkolnym

Przedszkolaki poznają zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą. Koszyczek dobrych życzeń – co powinno się w nim znaleźć, symbolika tych rzeczy. Wykonanie pisanek różnymi technikami.

Pisanki ,pisanki, jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek!

Warsztaty poetyckie

Dnia 7 kwietnia w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbyły się warsztaty poetyckie będące I etapem Gminnego Konkursu Poetyckiego. Spotkanie poprowadziło małżeństwo sądeckich poetów - pani Joanna Babiarz - Szot oraz pan Janusz Szot. Z naszej szkoły w warsztatach uczestniczyły dziewczyny z klasy 7b - Klaudia Plata i Agnieszka Szajewska.

Prowadzący opowiedzieli o swoich inspiracjach przy tworzeniu poezji, zaprezentowali również własne wiersze. Przygotowali dla uczniów ciekawe zabawy słowem - układanie wierszy z wyciętych z gazet wyrazów, budowanie zdań poprzez zapisanie kolejnego wyrazu, układanie wierszy z przygotowanych wcześniej wersów. Te wprawki poetyckie bardzo się uczniom spodobały, rozwijały ich wyobraźnię i inwencję twórczą.

Na II spotkanie uczestnicy warsztatów mają przynieść napisane przez siebie wiersze. Będą je publicznie prezentować, a najciekawsze zostaną nagrodzone. Reprezentantkom naszej szkoły życzymy weny twórczej i sukcesów podczas finału konkursu.

                                                                                                                      ISz.

Projekt edukacyjny "Lekturowe lapbooki"

Uczniowie klasy 6 na zajęciach koła literackiego realizują projekt edukacyjny „Lekturowe lapbooki”. Projekt polega na wykonaniu notatek do lektur obowiązkowych. Zgodnie z założeniami tworzenia lapbooków uczniowie piszą notatki ręcznie z wykorzystaniem różnych form graficznych. Notatki są następnie wklejane do specjalnej teczki. Lapbooki posłużą do powtarzania lektur przed egzaminem ósmoklasisty. Zaletą tworzenia lapbooków jest też to, że uczniowie dzielą się zadaniami i współpracują ze sobą. „Lekturowe lapbooki” to świetna zabawa i nauka. Uczniowie tworzyli je pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej.

Ogólnopolski Konkurs Języka Polskiego "Olimpus?

 Dnia 28 marca uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Języka Polskiego „Olimpus”. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę z gramatyki języka polskiego oraz znajomość lektur. Testy były dostosowane trudnością do wymagań programowych dla danej klasy. Wyniki poznamy w czerwcu. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów wszystkim 18 uczestnikom. Konkurs przygotowały polonistki -  pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.

W poszukiwaniu wiosny

Dnia 22 marca uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą wybrali się w okolice Marcinkowic na poszukiwanie wiosny. Piknik klasowy połączony z zabawą i konkursami w słoneczną, wiosenną pogodę dostarczył mnóstwa radości. Nie zabrakło również ciastek, ciast i słodkich napojów.
Zabawa była przednia.

Sukces naszej uczennicy

Z wielką radością informujemy, że nasza uczennica kl. 7a Natalia Sikorska zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim literackim konkursie "Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia - darem dla Kościoła i Ojczyzny". Serdecznie gratulujemy, oraz życzymy dalszego rozwijania swojego talentu.