Aktualności

"Kopciuszek" - projekt edukacyjny

          W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „ W krainie baśni” – w grupie A zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z zaproszonymi paniami Anetą Gawlik i Pauliną Mróz ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń w Marcinkowicach. Dzieci wysłuchały czytanej przez p. Paulinę bajki „Kopciuszek”. Zaprojektowały suknię dla Kopciuszka na bal. Zapoznały się z wyglądem i zastosowaniem maszyny do szycia. Uczestniczyły w pokazie szycia przygotowanych poduszeczek ,które wypychały watą. Obejrzały również wyszyty strój regionalny oraz różne rodzaje ściegów maszynowych. Uczyły się szyć poprzez przewlekanie wstążeczek przez dziurki. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie uczestniczyły w zajęciach. Bardzo dziękujemy! 

Koordynator projektu – Maria Sambak

 

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach

 

            Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Marcinkowicach ogłasza rekrutację dzieci z rocznika 2011 i młodsze do oddziału przedszkolnego oraz  do klasy pierwszej – urodzone w roku 2010 i 2011.  W dniach od 14 do 31 marca  2017 r. można złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego lub wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Wnioski przyjmowane będą w sekretariacie szkoły. (tel. 18 4433127)

DOKUMENTY DO POBRANIA

"Szatan z siódmej klasy" - jako gra planszowa

            Uczniowie klasy 6 pod kierunkiem polonistki pani Ireny Szajewskiej wykorzystali innowacyjne metody pracy podczas omawiania książki Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”. W domu wykonali lapbooki do lektury, które były bardzo pomocne przy opracowywaniu kolejnych tematów lekcji. Ciekawy dla uczniów był sposób zaprezentowania wątku detektywistycznego powieści w formie gry planszowej. Uczniowie w grupach wykonywali plansze i układali zasady gry. Następnie na forum klasy prezentowali wyniki swojej pracy. Ostatnim etapem zajęć była wspólna zabawa z wykorzystaniem wykonanych przez siebie gier. Taka metoda pracy dała możliwość twórczego działania, współpracy i przede wszystkim omówienia lektury w sposób atrakcyjny i aktywny.

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

           Grupa 0A odwiedziła bibliotekę szkolną. Dzieci od pana Roberta Cempy dowiedziały się jak ona funkcjonuje. Obejrzały znajdujące się tam książki. Wysłuchały wierszy Juliana Tuwima. Były bardzo zainteresowane i już chciały korzystać z biblioteki, ale będą mogły to zrobić dopiero w klasie pierwszej. Mam nadzieję, że w przyszłości biblioteka zyska nowych czytelników.

 

Wizyta w teatrze

              W dniu 06.03. uczniowie klas 0 – 3 wraz z wychowawcami obejrzeli przedstawienie Teatru Atenes pt. "Polak Mały ”.Aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili legendy: " O Lechu, Czechu i Rusie ”, " O Lajkoniku ”, "O Smoku Wawelskim ”, "O Wandzie co nie chciała Niemca ”, "O Syrence Warszawskiej ”. Dzieci podziwiały grę aktorską oraz efekty specjalne, brały również czynny udział w przedstawieniu odpowiadając na pytania z wiersza Władysława Bełzy pt. "Kto ty jesteś ”. Była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu dla dzieci i dorosłych.

 

Oddział przedszkolny w Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu

              Dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 0 b i uczniowie z klasy II a  6 marca odwiedziły Sądecką Bibliotekę Publiczną Odział dla Dzieci w Nowym Sączu. Wzięły udział w warsztatach poświęconych wierszom Ludwika  Jerzego Kerna , gdzie w zabawowy sposób poznawały twórczość tego autora. Zobaczyły też na czym polega praca pani bibliotekarki i poznały zasady  funkcjonowania biblioteki . Dzieci starsze miały okazję pochwalić się częstym odwiedzaniem biblioteki szkolnej i ilością przeczytanych książek. Przechodząc do księgozbiorów dzieci z zainteresowaniem szukały książek  dla siebie wymieniając się doświadczeniem i spostrzeżeniami ze swoimi kolegami i koleżankami . Nie ominęły też Kącika Malucha w którym przed wyjazdem spędziły radosne chwile. Po tej wizycie dzieci przyrzekły często odwiedzać biblioteki w Marcinkowicach.

Warsztaty czytelnicze

            Dnia 23 lutego 2017r. uczniowie klasy 6 udali się do Sądeckiej Biblioteki Publicznej dla dzieci. Uczestniczyli tam w warsztatach czytelniczych pod nazwą „Zabawy językowe” Pani bibliotekarka wykorzystała teksty poetyckie Małgorzaty Strzałkowskiej, Agnieszki Frączek i Joanny Papuzińskiej do różnorodnych zabaw dykcyjnych, językowych i ortograficznych. Uczniowie klasy 2b wzięli udział w warsztatach opartych na twórczości Ludwika Jerzego Kerna. Uczestniczyli w zabawach, doświadczeniach i scenkach dramowych nawiazujacych do wierszy tego autora. Następnie zwiedzili wypożyczalnię, zapoznali się z księgozbiorem dla dzieci. Korzystali z Kącika Malucha bogato wyposażonego w książeczki, gry i zabawki edukacyjne. Uczniowie przekonali się, że językiem polskim można się świetnie bawić i wcale nie jest trudny.

Była to ciekawa forma poznawania literatury dla dzieci i młodzieży.

 

 

Kibicujemy "Muszyniance"

              W minioną niedzielę (19 lutego) w Muszynie w ramach 21. kolejki Orlen Ligi siatkówki Polski Cukier Muszynianka Muszyna podejmowały wicelidera tabeli Impel Wrocław. Było to kolejny wyjazd zorganizowany przez p. Krzysztofa Pierzchałę nauczyciela wychowania fizycznego w pobliskim Zespole Szkół im. W. Orkana w Marcinkowicach i p. Marzenę Leśniak .

Uczniowie Naszej Szkoły żywiołowo dopingowali  siatkarki "Muszynianki". Mecz zakończył się wynikiem 0:3 dla Impel Wrocław. Po meczu dzieci  mogły sobie zrobić wspólne zdjęcie z wszystkimi siatkarkami Muszynianki oraz indywidualne, dostawały także autografy.

"Królowa śniegu" - projekt edukacyjny

                W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej ”W krainie baśni” – dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały słuchowiska  pt. „ Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena. Wykazały się dużą kreatywnością podczas odgrywania scenek  dramowych. Kolorowały ilustracje do bajki i układały puzzle. Nauczyły się co znaczy przyjaźń. Gerda musiała pokonać wiele przeszkód , aby uratować swojego przyjaciela Kaja z rąk złej Królowej Śniegu. Mam nadzieję, że dzieci zaczną czerpać radość ze słuchania, a w przyszłości samodzielnego czytania książek.

Zapraszam do konkursu plastycznego dzieci z oddziału przedszkolnego pt. „ Bohaterowie ulubionych bajek”. Prace plastyczne, format A4, technika dowolna. Termin składania prac : 20 kwietnia br.

Koordynator –M. Sambak

Konkursy Czytelnicze

„KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” 

Zapraszamy uczniów klas 0-6 do udziału w konkursach literacko-plastycznych promujących czytanie książek. Naszej analizie poddamy książki spoza listy obowiązkowych lektur szkolnych.Oto konkursy, w których możecie wziąć udział:

1. Konkurs plastyczny na najładniejszą ilustrację do książki.

Format prac plastycznych: A4, technika plastyczna dowolna. Uwaga – na pracy plastycznej należy umieścić też autora i tytuł książki. 
2. Konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki.
Na zakładce muszą się znaleźć takie elementy jak: autor i tytuł książki, krótki tekst reklamujący przeczytaną książkę, elementy graficzne. 
3. Konkurs literacki na najciekawszy tekst będący prezentacją i oceną przeczytanej książki.
Tekst literacki może mieć formę: recenzji, listu do kolegi/koleżanki, wiersza, komiksu, kartki z pamiętnika, itp. 
4. Konkurs plastyczny na plakat promujący czytanie książek.
Plakat wykonują grupy do 4 osób. Technika plastyczna dowolna. Format pracy minimum A3. Prace konkursowe należy oddawać do pani Ireny Szajewskiej.Termin składania prac plastycznych i literackich: do 20 marca 2017r.  
5. Konkurs literacki na najładniejszy „Zeszyt lektur”.
W zeszycie należy zapisywać notatki o przeczytanych książkach: autor i tytuł książki, ilustracja, opis bohatera, opowiadanie przygód bohaterów, plan wydarzeń, itp.Termin składania zeszytów lektur: do 22 maja 2017r.