Aktualności

Mistrzostwa Gminy Chełmiec w Narciarstwie Zjazdowym

             Na stoku w Cieniawie 17 lutego 2017r odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełmiec szkół podstawowych oraz gimnazjów w narciarstwie zjazdowym. Udział w zawodach wzięła rekordowa liczba 119  zawodników i zawodniczek ze szkół z Krasnego Potockiego, Klęczan, Rdziostowa, Januszowej,  Piątkowej,  Chełmca, Marcinkowic, Świniarska, Wielogłów, Paszyna, Trzetrzewiny, Biczyc Dolnych oraz Librantowej. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych dla chłopców i dziewcząt. W kategorii Szkoła Podstawowa dziewczęta: Kl I – IV, II miejce zajęła Janus Oliwia z wynikiem – 36,43.
W kategorii Szkoła Podstawowa dziewczęta Kl. V – VI, III miejsce zajęła Konar Aleksandra z wynikiem - 34,99. W kategorii Szkoła Podstawowa chłopcy KL. V- VI, III miejsce zajął Leśnik Mateusz z wynikiem - 34,06, a miejsce IV zdobył Filip Glaser

             Najlepsza szóstka w każdej kategorii uzyskała awans do Mistrzostw Powiatu Nowosądeckiego, które  odbędą się 02.03. 2017r.

         Serdecznie gratulujemy!

 

Konkurs humanistyczny

            Uczennica klasy 6, Angelika Bińkiewicz, była uczestniczką etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Humanistycznego, do którego przygotowała się pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej. Wykazała się dobrą znajomością literatury konkursowej oraz umiejętnością redagowania dłuższych form wypowiedzi. Niestety Angelika nie zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu, ale zaprezentowała dobry poziom. Gratulujemy.

Olimpiada mitologiczna

               Nadeszły wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej organizowanej przez firmę Olimpus. Jak co roku, kilkoro uczniów z naszej szkoły, przygotowywanych przez p. Ewę Pajor-Wojsław, wzięło udział w walce o tytuł laureata tego konkursu. Łączna liczba uczestników ze szkół podstawowych to 3979 osób. A oto wyniki:

Patryk Chronowski z kl. VI - 6 miejsce i tytuł laureata

Miłosz Marszałek z kl. V - 7 miejsce i tytuł laureata

Tomasz Sowa i Filip Glaser z kl. V - 12 miejsce i tytuł laureata

Katarzyna Opioła z kl. V  - 25 miejsce i dyplom uznania

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i osiągnięć!

 

Lapbooki o Józefie Piłsudskim


             W ramach realizacji projektu edukacji regionalnej „Śladami patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego” uczniowie klasy 6 pod kierunkiem polonistki, pani Ireny Szajewskiej, wykonali lapbooki o Józefie Piłsudskim, patronie naszej szkoły. Wykorzystując tę innowacyjną metodę pracy zgromadzili wiele informacji dotyczących życia prywatnego i politycznego Marszałka. Zebrane materiały: życiorys, ciekawostki, wiersze o Józefie Piłsudskim, cytaty, zdjęcia rodzinne i z działalności politycznej, łamigłówki, itp., przyjęły ciekawą formę graficzną. Wykonanie lapbooków było dla uczniów atrakcyjną metodą pracy i dało okazję do poszerzenia wiadomości o patronie naszej szkoły.

Wizyta przedszkolaków w DPS w Klęczanach

                 W odpowiedzi  na zaproszenie pracowników Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach, dzieci z oddziału przedszkolnego wniosły odrobinę radości w codzienne życie pacjentów i pensjonariuszy przedstawiając im JASEŁKA . To przedstawienie , które wiąże się z narodzeniem, odnową, wiarą w lepszy jutrzejszy dzień tak pięknie przekazane przez dzieci wywołało przynajmniej na chwilę uśmiech na wielu twarzach i była to największa nagroda dla małych artystów. Oczywiście nie jedyna gdyż  p. dyrektor Marzena Rumel podziękowała nauczycielom pani Alicji Janczyk, Marii Sambak i Celinie Pacholarz oraz rodzicom , którzy przyjechali ze swoimi pociechami i obdarowała  wielką torbą słodyczy wszystkie dzieci doceniając ich umiejętności aktorskie. Dzieci na pamiątkę pozostawiły własnoręcznie zrobionego czarodziejskiego kota z wielkim sercem.                      

   Otwierajmy serca nasze dla innych, zwłaszcza tych którzy tej pomocy i otuchy potrzebują.

 

Teatr historyczny

              Dnia 24 stycznia 2017r. uczniowie klas 2-6 uczestniczyli w „żywej” lekcji historii. Prowadzącymi byli aktorzy Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Temat warsztatów grzmiał „Starożytna Grecja i Rzym”. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie w Grecji i Rzymie, jakie były stroje i jak je zakładano, jakie były typy uzbrojenia. Ątrakcyjne było to, że dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, stawały się aktorami tego niezwykłego widowiska. Była to ciekawa lekcja historii.

zabawa karnawałowa

            24 stycznia 2017 roku w  odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. Na sali gimnastycznej pojawiły się piękne dekoracje: balony, serpentyny i maski.  Przy dźwiękach  muzyki tańczyli: wróżki, czarodzieje, księżniczki, kowboje, Indianie, policjanci, motylki, postacie bajkowe, Batmanie i supermani.  Dzieciom towarzyszyli nauczyciele i rodzice. Rozrywkę uczestnikom zapewniali animatorzy w strojach zwierząt: tygrysków, zebry i zajączka. Zwierzęta prowadziły wspólne zabawy i tańce.  Ogromną frajdą było malowanie twarzy i zabawy przy chuście animacyjnej.

Dzieci wydawały się być niezmordowane. Podczas krótkiej przerwy udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.  W zabawie brały udział dzieci z klas 0-3.

 

Dzień babci i dziadka

              W związku z Dniem Babci i Dniem Dziadka w naszej szkole 23 stycznia odbyła się uroczystość, na której gościliśmy babcie i dziadków dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III.

Atmosfera miłości, dumy i radości wypełniła sale gimnastyczną, gdzie zasiedli goście przy stołach zastawionych przez rodziców przygotowujących słodki poczęstunek . Dzieci z oddziału przedszkolnego  przedstawiły jasełka dla swoich ukochanych babć i dziadków, a starsze dzieci  wierszem, tańcem i piosenką złożyły Dziadkom i Babciom serdeczne życzenia. Wzruszeniom nie było końca, gdy dzieci odśpiewały sto lat, a następnie wręczyły Dziadkom upominki i zaprosiły do wspólnego walczyka.

               Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dzień Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości. Wszystkim wspaniałym Babciom i Dziadkom składamy życzenia: miłości od najbliższych, zdrowia i radości na każdy dzień !

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

 

"Czerwony Kapturek" - projekt edukacyjny

              17. 01.2017r. odbyły się zajęcia integracyjne, w ramach realizowanego projektu edukacyjnego.

Dzieci wysłuchały baśni  pt. „ Czerwony Kapturek” czytanej przez zaproszoną babcię panią Janinę Sowa oraz innych bajek i wierszy, które same wybrały. Pokolorowały ilustracje do baśni. Dzieciom bardzo podobało się to spotkanie, serdecznie  podziękowały gościowi za przybycie. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości i szczęścia z racji posiadania wnuków.

Maria Sambak

 

Spotkanie z Twórczynią Ludową

                19 stycznia uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI odbyły nietypową lekcję. Pod opieką pani Celiny Pacholarz i pani Iwony Bałuszyńskiej udały się do Centrum Społeczno - Kulturalnego w Marcinkowicach, gdzie miała miejsce wystawa twórczości pani Magdaleny Cięciwy. Twórczyni Ludowa, którą jest pani Magda przybliżyła uczniom historię koronki klockowej zakopiańskiej i opowiadała o swoich dokonaniach oraz o tym jak zaczęła swoją przygodę z haftem i koronką. Twórczyni ludowa zajmuje się również haftem lachowskim, wykonuje ręcznie stroje lachowskie, szczególnie koszule z haftem podegrodzkim. Prace Magdaleny Cięciwy prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą: min. na Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Belgii czy w Chinach.

W trakcie spotkania  sama koronczarka prezentowała na żywo jak powstają jej dzieła oraz zachęcała uczniów do zmierzenia się z tym trudnym rzemiosłem.