Aktualności

Zielona szkoła - dzień siódmy

          Dzisiaj po wczesnym śniadaniu zgodnie z planem pojechaliśmy na Kaszuby, aby tam poznać najważniejsze zabytki i historię regionu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w stolicy Kaszub – Kartuzach. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kaszubskie, w którym przewodniczka nie tylko ciekawie opowiadała nam o kulturze i tradycjach mieszkańców tych okolic, ale i śpiewała piosenki w języku kaszubskim.

Następnie podjechaliśmy pod klasztor Kartuzów, o którym opowiadał nam p. Robert Cempa. Reguła Kartuzów jest jedną z najcięższych reguł zakonnych, bo mieszkający w eremach bracia w ogóle nie mogą rozmawiać z innymi ludźmi, a ich jedyny kontakt słowny to wspólna modlitwa. Z Kartuz udaliśmy się w kierunku Kościerzyna, aby wspiąć się na najwyższą górę Polski północnej – Wieżycę. Była ona dla nas sporą niespodzianką, bo przeciętne wzniesienie w naszych okolicach jest od niej wyższe;) Wspinaczka okazała się zwykłym spacerem. Atrakcją Wieżycy jest wieża widokowa, z której podziwialiśmy wspaniałą panoramę Kaszub. Po powrocie do ośrodka korzystaliśmy z pięknej pogody, kąpiąc się w basenie na terenie ośrodka i integrując się z koleżankami i kolegami z innych szkół. Wieczorem nastąpiło podsumowanie wszystkich konkursów i uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.

Zielona szkoła - dzień szósty

            Dzisiejszy dzień spędziliśmy na plaży w Stegnie. Przed południem miał miejsce konkurs rzeźb z piasku, w którym kilkuosobowe drużyny tworzyły małe dzieła sztuki nad brzegiem morza.

Po obiedzie i ponownym spacerze na plażę odbyły się międzyszkolne rozgrywki sportowe w konwencji toru przeszkód. Zwracano uwagę na zasady fair play, kulturalny doping oraz na radzenie sobie ze stresem towarzyszącym porażce. Śmiechu było co niemiara, choć nasze wyniki okazały się niezbyt imponujące;)

 

Zielona szkoła - dzień piąty

           Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania siedemnastowiecznej Twierdzy Wisłoujście, która stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obejrzeliśmy koszary, budynki oficerów, bastiony, a potem wspięliśmy się na najstarszą na Pomorzu latarnię morską. Podziwialiśmy przepiękny widok na ujście Wisły.

Kolejnym punktem programu było Westerplatte – miejsce ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku, czyli miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć pod pomnikiem Obrońców Westerplatte przejechaliśmy do Gdańska.

Autokar zatrzymał się na parkingu przy Długich Ogrodach, a my przespacerowaliśmy się na Starówkę Królewskim Traktem, podziwiając najważniejsze zabytki miasta: Bramę Zieloną, Długi Targ, pomnik Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Starego Miasta, kościół NMP, Złotą Bramę, Katownię. Na dłużej zatrzymaliśmy się w kościele św. Mikołaja, aby móc zobaczyć, jak wyglądał Gdańsk przed zniszczeniami wojennymi.

Wieczorem w ramach propagowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego udaliśmy się na podziwianie najpiękniejszego na świecie zachodu słońca nad Bałtykiem.

 

Zielona szkoła - dzień czwarty

            Dzisiaj po wczesnym śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Buczyniec, gdzie znajduje się przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Nasz rejs rozpoczęliśmy zgodnie z planem, choć trasa, jaką mieliśmy płynąć, musiała zostać skrócona z uwagi na prace remontowe.

Trasa liczy sobie 9,6 km i obejmuje pięć pochylni z różnicą wysokości ok. 100 m. Przeprawa została zbudowana 150 lat temu, aby ułatwić transport drewna sosnowego. Po wprowadzeniu transportu kolejowego, żegluga elbląska stała się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Pięćdziesięciotonowy statek liczący sobie już 50 lat porusza się raz po wodzie, a raz po lądzie. Po zakończonym rejsie obejrzeliśmy zbiory Muzeum Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i krótki film na temat historii tego przedsięwzięcia.

Z Buczyńca udaliśmy się do Elbląga, gdzie zwiedziliśmy miasto, słuchając opowieści p. Roberta Cempy o historii i czasach współczesnych Elbląga. Obejrzeliśmy nieliczne zachowane zabytkowe kamienice oraz „nowoczesną wersję” starówki. Można powiedzieć, że Elbląg to miasto, w którym z roku na rok przybywa zabytków;) Nowoczesne budynki zostają wyposażone w fasady przypominające te zabytkowe, zburzone w czasie II wojny światowej. Spacer po mieście zakończyliśmy zwiedzaniem Katedry Świętego Mikołaja i wejściem na taras widokowy wieży kościelnej.

Po powrocie do Stegny reszta dnia upłynęła nam pod znakiem gier i zabaw na placu w ośrodku KORAL.

 

Zielona szkoła - dzień trzeci

          Poniedziałek spędziliśmy pod znakiem plażowania. Po wczorajszym deszczu ani śladu, więc dwukrotnie zaliczyliśmy pobyt na plaży. Przed południem odbywały się zabawy integracyjne. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu i tak właśnie go spędzaliśmy. Woda nie należała do najcieplejszych, ale nam to nie przeszkadzało. Kto chciał, wychodził z morza mokry od stóp do głów.

Po obiedzie i powrocie na plażę ci, którzy po raz pierwszy byli na Zielonej Szkole (a także inni chętni) wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie Chrztu Morskiego. Neptun i Prozerpina nadawali imiona stworzeń morskich tym, którzy pomyślnie zaliczyli wszystkie próby męstwa i wytrzymałości: zjadali cytrynę, przechodzili na kolanach po szyszkach, całowali posypaną pieprzem rękę królowej mórz i wytrzymali temperaturę wody morskiej.

Dzień zakończyliśmy dyskoteką integrującą dzieci z wszystkich szkół biorących udział w wyjeździe.

 

Zielona szkoła - dzień drugi

          Ze względu na kiepską pogodę nasze plany plażowe musieliśmy zamienić na wycieczkowe. Postanowiliśmy pojechać do Sopotu i Gdyni.

Po wczesnym śniadaniu i godzinnej podróży wzięliśmy udział we Mszy Świętej w Kościele Świętego Jerzego w Sopocie. Następnie przeszliśmy najsłynniejszym polskim deptakiem – ulicą Bohaterów Monte Cassino zwaną „Moniakiem”. Podziwialiśmy Krzywy Dom, Dom Zdrojowy i Latarnię Morską. Po krótkiej przerwie na degustację sopockich gofrów i zakup pamiątek udaliśmy się na mokry spacer po najdłuższym drewnianym molo świata, z którego mogliśmy podziwiać panoramę najsłynniejszego hotelu polskiego wybrzeża – Grand Hotelu. Bywali tu wszyscy wielcy tego świata;)

Kolejnym punktem programu było Akwarium Gdyńskie z pięknymi okazami fauny i flory morskiej. Przy nabrzeżu oglądaliśmy muzealne okręty: ORP „Błyskawicę” i „Dar Pomorza”.

Zielona szkoła - dzień pierwszy

             Zgodnie z planem tuż po północy wyjechaliśmy na Zieloną Szkołę. Po całonocnej podróży około godziny 8.30 dotarliśmy do Torunia.

Z parkingu nad Wisłą udaliśmy się w stronę Rynku Staromiejskiego, na którym podziwialiśmy gotycki Ratusz i pomnik najsłynniejszego „obywatela miasta” – Mikołaja Kopernika. Stąd rozpoczęliśmy spacer toruńską starówką, oglądając najsłynniejsze budowle pięknego miasta: Dwór Artusa, Kościół Świętego Ducha, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kamienicę pod Gwiazdą, Katedrę Świętych Janów. W tejże katedrze wspięliśmy się na platformę widokową umiejscowioną na wieży kościelnej. Podziwialiśmy z góry panoramę miasta Kopernika. Obowiązkowym punktem zwiedzania był dom, w którym narodził się słynny astronom. Krotki spacer zakończyliśmy oglądaniem spichlerzy miejskich i murów, w których dominuje Krzywa Wieża. Próba utrzymania równowagi dostarczyła nam wielu powodów do radości. Wybuchom śmiechu nie było końca, bo prawie nikomu nie udało się utrzymać pionu.

Po zakupieniu toruńskich pierników i pamiątek zgodnie z planem przybyliśmy do ośrodka Koral w Stegnie. Po zakwaterowaniu się i posiłku dzień zakończyliśmy godzinnym spacerem z powitaniem morza włącznie.

 

Wesołe zabawy w bajkolandzie

              02. 06. 2017 r. przedszkolaki  bawiły się w  Bajkolandzie. Z wielką energią  wykorzystywały wszystkie dostępne sprzęty. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do Przedszkola.

Życzymy wszystkim dzieciakom dużo takich radosnych i beztroskich chwil w życiu!

Ogólnopolska akcja czytania książek

              Dnia 1 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w akcji czytania książek. Akcja była częścią ogólnopolskiej próby bicia rekordu masowego czytania, która w zeszłym roku zebrała 432 608 czytających w jednym czasie. Włączyli się w nią uczniowie i nauczyciele z Chomranic, Chełmca, Marcinkowic, Krasnego Potockiego, Librantowej, Januszowej i Klęczan,  łącznie 768 osób. W nasze szkole grupa 100 uczniów o godz. 10.00 zebrała się w sali gimnastycznej, by tam czytać swoją ulubioną książkę. Repertuar był różnorodny – od poezji do prozy, poprzez książki przyrodnicze i naukowe. Zorganizowano również czytanie głośne ciekawych fragmentów książek. Wspólne czytanie trwało 30 minut.

            Uczniowie zgodnie przyznali, że czytanie książek w tak dużej grupie sprawia jeszcze większą radość i przyjemność. „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – oto nasze hasło.

 

Gminny Konkurs Poetycki

               Dnia 29 maja 2017r. w Zespole Szkół w Chełmcu miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Poetyckiego pt. „Szkoła moich marzeń”. Była to już XVII edycja konkursu, w której licznie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. W grupie 97 nagrodzonych młodych poetów znalazły się cztery dziewczyny z naszej szkoły: Agnieszka Szajewska (I miejsce w kategorii klas 1-3), Natalia Sikorska, Anna Mróz oraz Martyna Kowalczyk. Wspaniałą nagrodą dla laureatów konkursu był tomik poezji zawierający wiersze uczniów z 12 szkół z terenu gminy Chełmiec. Gratulujemy sukcesu i zamieszczamy nagrodzone wiersze.

(czytaj więcej)