Aktualności

Półkolonia dla dzieci z Parafii Marcinkowice

                 W dniach 3-14 lipca 2017r. odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci z Parafii Marcinkowice. Z tej formy aktywnego wypoczynku pod hasłem „Wakacje z Bogiem” skorzystało 46 dzieci. Atrakcji było wiele: zabawy sportowe w sali gimnastycznej i basenie, zajęcia plastyczne, zajęcia z języka angielskiego, wycieczki: do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Czarnym Potoku i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, do Klasztoru Cystersów w Szczyrzycu. Wielu wrażeń dostarczyła dzieciom całodniowa wycieczka do Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie oraz Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych. W ośrodku prowadzonym przez Caritas Diecezji Tarnowskiej dzieci bawiły się w basenie, przebywały w jaskiniach solnych, odbyły przejażdżkę bryczką po okolicy, zwiedzały muzeum, a na koniec pobytu grillowały. W czasie półkolonii nie zabrakło też modlitwy: codziennie przed śniadaniem i obiadem. W Kościele Parafialnym w Marcinkowicach uczestniczyliśmy w spowiedzi i Mszy św. w pierwszy piątek, adoracji i Mszy św. w poniedziałek na pamiątkę nawiedzenia naszej diecezji przez Matkę Bożą.

W piątek, 14 lipca, odbyło się nabożeństwo w kościele i agapa, podczas której pożegnaliśmy ks. Andrzeja Kmiecika i złożyliśmy podziękowania wszystkim darczyńcom i opiekunom. Organizatorem półkolonii było Caritas Parafii Marcinkowice przy finansowym wsparciu Urzędu Gminy w Chełmcu. Bardzo im dziękujemy. /ISz/

 

Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2017r uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017.

Ostatni dzień roku szkolnego rozpoczęliśmy uczestnictwem w uroczystej Mszy św. Po przejściu do szkoły i odśpiewaniu hymnu szkolnego głos zabrała pani dyrektor Ewa Pierzchała, która powitała wszystkich przybyłych rodziców, uczniów i nauczycieli. Podsumowywała ważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym. Podziękowała uczniom, rodzicom oraz nauczycielom na całoroczną pracę oraz życzyła miłego wypoczynku.             

Następnie uczniowie klasy IIa i III, wspomagani przez uczniów z klas IV-VI zaprezentowali program słowno-muzyczny „Jedziemy na wakacje”.

Po nim nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy brali udział w różnych konkursach i uzyskali świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodzeni zostali także uczniowie, którzy najczęściej odwiedzali bibliotekę szkolną. Nie zabrakło też podziękowań dla rodziców za owocną współpracę ze szkołą.

Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody
i niezapomnianych wrażeń, a także ochoczego powrotu do szkoły.

Mistrzowie ortografii i kaligrafii

               W czerwcu odbył się konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii przeznaczony dla uczniów klas 4-6. Zadanie konkursowe polegało na uzupełnieniu tekstu z lukami w wyrazach z trudnością ortograficzną. Dla każdej klasy przygotowano inny tekst dostosowany stopniem trudności do ich wiedzy i umiejętności.  Polonistki naszej szkoły, pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska, poprawiły teksty i przyznały tytuł Mistrza Ortografii następującym uczniom:

Klasa 4 –         Roksana Matiaszek

                     Paweł Konar

                     Dawid Smajdor

Klasa 5 -         Anna Mróz

                     Justyna Mróz

                     Katarzyna Opioła

Klasa 6 -         Katarzyna Bębenek

                     Arkadiusz Potoczek

                     Filip Leśnik.

            Drugi konkurs o tytuł Mistrza Kaligrafii zorganizowano dla uczniów klas 1-6. Zadaniem uczestników było jak najpiękniejsze przepisanie wiersza Jana Brzechwy. Każda klasa pisała inny wiersz o różnym stopniu trudności i różnej długości. Dzieci przepisywały takie utwory jak: „Wielbłąd”, „Mucha”, „Tydzień”, „Wiosenne porządki”, „Jajko”.

Komisja konkursowa zdecydowała, że na tytuł Mistrza Kaligrafii zasłużyli:

Klasa 1 -         Aleksandra Wójcik

                     Natalia Piszczek

Klasa 2a -        Maja Żak

                      Katarzyna Dadaś

Klasa 2b -       Agnieszka Szajewska

                     Patrycja Chronowska

Klasa 3 -         Jadwiga Wójs

                      Oliwia Janus

Klasa 5 -         Karolina Zapart

                     Justyna Mróz

Klasa 6 -         Aleksandra Konar

                     Bożena Konar

Mistrzowie Ortografii i Mistrzowie Kaligrafii otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki. Gratulujemy!

 

Nagrodzeni w konkursach czytelniczych

              W czerwcu br. nastąpiło rozstrzygnięcie ostatnich konkursów czytelniczych zorganizowanych w naszej szkole. Na konkurs pod hasłem „Historia pisma i książki” złożono 4 prace. Oto wyniki:

I miejsce –      Anna Mróz

                     Patrycja Haberka

                     Wiktoria Matuszny

II miejsce -      Filip Glaser

III miejsce -    Michał Weber.

Przyznane zostały również miejsca i wyróżnienia w konkursie na najładniejszy zeszyt lektur. Złożono 24 zeszyty, z bogatymi opisami przeczytanych książek i pięknymi ilustracjami. Oto laureaci konkursu:

I miejsce -       Maja Żak, Julia Malec, Konrad Budnik, Hubert Janus, Agnieszka Szajewska, Milena Pociecha, Patrycja Haberka

II miejsce -      Marek Olesiak, Sławomir Jargut, Wiktoria Sarata, Katarzyna Dadaś, Magdalena Mróz, Roksana Wilk, Kinga Pietrakiewicz, Jakub Pietrakiewicz

III miejsce -    Natalia Sikorska, Katarzyna Glaser,  Mikołaj Froehlich, Oliwia Janus

Wyróżnienia: Klaudiusz Myrlak, Zuzanna Jurczak, Jakub Hasior, Karolina Krzyszkowska, Tomasz Sowa.

Dyplomy i upominki wręczyła nagrodzonym pani dyrektor podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Organizatorkami konkursów były: pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.

 

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec

            Dnia 22 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Chełmcu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród finansowych Wójta Gminy Chełmiec uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. W grupie 72 nagrodzonych znalazło się pięć osób z naszej szkoły:

  • Agnieszka Szajewska z kl.2  - Laureatka ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Literackim „No promil-no problem”, II miejsce w Powiatowym Konkursie Młodych Muzyków Grających na Keyboardzie, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego
  • Miłosz Marszałek z kl.5 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej
  • Tomasz Sowa z kl.5 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej
  • Filip Glaser z kl.5 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej
  • Patryk Chronowski z kl.6 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

              W czerwcu 2015r. Szkoła otrzymała Certfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Koordynatorami projektu są Pani Elżbieta Kulig - nauczyciel i Pani Elżbieta Samek - nauczyciel, a od maja tego roku również Pedagog szkolny Pani Ewa Pajor - Wojsław.

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Albus 2017”

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Albus 2017”

               Dnia 10 maja 2017 roku, w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Albus 2017”, organizowany rzez Centrum Edukacji Szkolnej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas IV-VI.  Uczennica klasy V Justyna Mróz  otrzymała dyplom wyróżnienia zajmując 15 miejsce.

Za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie szkoły była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego pani Elżbieta Kulig.

 

Gminny Konkurs Literacko - Fotograficzny

                Dnia 19 czerwca 2017r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. Była to już II edycja cyklicznego konkursu. W tym roku zadanie konkursowe polegało na sfotografowaniu i opisaniu miejsca ciekawego i pięknego pod względem przyrodniczym, dlatego hasło przewodnie brzmiało: „Urokliwe zakątki przyrodnicze mojej miejscowości”. Komisja konkursowa złożona z fotografików i polonistów dokonała oceny 33 prac nadesłanych przez 28 uczestników z 9 szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły, pani Ewa Pierzchała, która powitała uczestników konkursu i ich opiekunów naukowych. Spotkanie uświetnili swoją obecnością goście specjalni: Wójt Gminy Chełmiec, pan Bernard Stawiarski, pan Radosław Potoczek – dyrektor GZE, pan Andrzej Tyrkiel – przewodniczący GKO, pani Katarzyna Bobak – sołtys wsi Marcinkowice oraz Radny Gminy Chełmiec – pan Zbigniew Kuźma.

Na początku spotkania zaprezentowali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły – dzieci z oddziału przedszkolnego. Przygotowały one przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” pod kierunkiem wychowawczyni, pani Alicji Janczyk. Widzów urzekły zdolności teatralne małych aktorów oraz ich stroje i scenografia. Występ przedszkolaków nagrodzono gromkimi brawami.

Następna część uroczystości była z niecierpliwością oczekiwana przez uczestników konkursu. Nastąpiło ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. Dyplomy i atrakcyjne nagrody (aparaty cyfrowe, dyski zewnętrzne, power banki, pen drive) wręczyli pani dyrektor i Wójt Gminy Chełmiec.  Wśród laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy Krzysztofowi Sikorskiemu z klasy 4, który uzyskał I miejsce oraz Aleksandrze Konar z klasy 6, która zdobyła II miejsce. Ciekawe prace na konkurs złożyły również: Angelika Bińkiewicz, Katarzyna Bębenek i Natalia Słaby. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki.

Pani dyrektor, Ewa Pierzchała, podziękowała opiekunom naukowym dzieci oraz organizatorom konkursu, paniom: Elżbiecie Samek, Grażynie Brdej i Irenie Szajewskiej. Szczególne podziękowania skierowała do Wójta Gminy Chełmiec, pana Bernarda Stawiarskiego, który ufundował nagrody główne dla laureatów konkursu.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość nadesłanych prac. Cieszy fakt, że młodzi ludzie dostrzegają piękne miejsca swojej Małej Ojczyzny i utrwalają je na fotografii i w tekście literackim. Zgromadzone prace konkursowe stworzą wspaniałą galerię obrazującą piękno i historię miejscowości, w których mieszkamy.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w III edycji konkursu literacko-fotograficznego, której hasło brzmi: „Śladami historii mojej miejscowości”.

Irena Szajewska

Protokół z posiedzenia komisji konkursowej

Powiatowy konkurs " Moje rymowanki"

            Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Fabryka marzeń” oraz Pałac Młodzieży w Nowym Sączu byli organizatorami konkursu poetyckiego. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie rymowanek, zilustrowanie ich oraz nadanie im formy książki. Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica klasy 2b – Agnieszka Szajewska. Gratulujemy!

 

Piknik na powitanie lata

              13 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły wyjść naprzeciw nadchodzącemu latu i wraz z rodzicami urządziły piknik. Idąc na wycieczkę przez Marcinkowice obserwowały charakterystyczne miejsca dla naszej miejscowości. Po dotarciu na miejsce, do ogrodu i domku grillowego szkolnego kolegi Kacpra Horowskiego rozpoczęły się wesołe zabawy ruchowe i sprawnościowe na świeżym powietrzu. Największą atrakcją był oczywiście zjazd krzesełkowy własnoręcznie wykonany przez tatę Kacpra. W przerwie dzieci poczęstowały się pieczoną kiełbaską przygotowaną przez panią Elżbietę Horowską, której serdecznie dziękujemy za gościnę oraz spałaszowały gofry z truskawkami i bitą śmietaną upieczone przez panią Paulinę Sopatę. Piknik z kolorami i zapachami lata szybko upłynął, ale w pamięci pozostanie na długo.

Oby nadchodzące lato obfitowało w piękną pogodę i dało wszystkim wiele radości.