Aktualności

Wycieczka klas III do Wieliczki

           9 listopada 2017 roku byliśmy na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce. Przed wejściem otrzymaliśmy urządzenia, abyśmy słyszeli, co mówi przewodnik. W trakcie zwiedzania widzieliśmy: stare urządzenia górnicze, rzeźby solne, sól kalafiorową i zieloną, żyrandole z soli kryształowej, Kaplicę św Kingi, stalaktyty solne i podziemne jeziorka. Pokonaliśmy wiele schodów. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły. Wysłuchaliśmy legendy o pierścieniu św. Kingi i historię powstania kopalni w Wieliczce. W podziemnej restauracji zjedliśmy pyszny obiad. Na powierzchnię wyjechaliśmy górnicza windą. Kuliśmy pamiątki. Było bardzo ciekawie.

Napisała: Julia Malec

 

Święto Odzyskania Niepodległości

               Obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości miały uroczysty charakter. Przed Mszą św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach 40-osobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Występ rozpoczął hymn Polski przy wystawionym poczcie sztandarowym naszej szkoły. Następnie zgromadzeni na nabożeństwie mieszkańcy wsi wysłuchali niezwykle wzruszających tekstów poetyckich obrazujących losy Polski podczas zaborów, tęsknotę Polaków za wolnością i wreszcie radosny moment odzyskania niepodległości. Zebranych zachwyciły pieśni patriotyczne pięknie wykonane przez szkolny chór. Uczniowie, jako młode pokolenie Polaków, pokazali, że kochają swoją Ojczyznę, znają jej historię i pamiętają o tych, którzy zginęli w obronie jej niepodległości.

Po zakończonej Mszy św. delegacja uczniów wraz z dyrektorem szkoły, panią Ewą Pierzchałą, udała się na Cmentarz Legionistów i złożyła wieniec na grobach żołnierzy poległych w czasie Bitwy Marcinkowickiej w 1914r.

Dziękujemy młodzieży szkolnej oraz opiekunom: pani Celinie Pacholarz i pani Irenie Szajewskiej za wspaniałą lekcję historii. Niech w naszej pamięci pozostaną słowa pieśni:

Uwięziony ptak nie śpiewa.

A czy wiesz dlaczego?

Bo nie spotkasz nigdy w klatce

Ptaka szczęśliwego.

 

Warsztaty ekologiczne

           W piątek 27 października 2017 roku uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych w ramach projektu pn. „Czyste powietrze – czysta sprawa” realizowanego przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Nowym Sączu.

W ramach projektu specjalnie przygotowani wolontariusze przeprowadzili z dziećmi zajęcia na temat ochrony powietrza, ograniczenia emisji spalin i prawidłowego gospodarowania odpadami. W trakcie warsztatów dzieci wykonywały plakaty promujące właściwe postawy ekologiczne, ćwiczyły sortowanie odpadów, szukały sposobów ograniczenia spalin i zanieczyszczania powietrza.  Prowadzący – gimnazjaliści z Królowej Górnej - wykazali się ogromną pomysłowością, talentem pedagogicznym i nieprzeciętnymi zdolnościami w kontaktach z dzieciakami. Młodzi ludzie przeplatali pogadanki i ćwiczenia tańcami i zabawami integracyjnymi, zdobywając sympatię młodszych kolegów oraz ich przekonanie, że ochrona środowiska to ważna sprawa.

 

Poznajemy zwierzęta domowe

           25.10.2017r. w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z panią Karoliną Froehlich, która przyniosła do przedszkola rodzinkę świnek morskich. Dzieci miały możliwość obserwacji tych zwierząt  oraz ich karmienia. Zdobyły wiadomości na temat ich wyglądu , opieki oraz dbania o czystość klatki.

Dziękujemy pani Karolinie i Mai za wspaniałe zajęcia.

Maria Sambak

Bieg Legionisty

             26 października 2017r. już XXV raz dzieci i młodzież szkolna stanęli w szranki, aby walczyć o puchar Wójta Gminy Chełmiec w Biegu Legionisty. Jest to  bieg patriotyczny upamiętniający legionistów walczących u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bitwie pod Marcinkowicami w 1914r. Jak co roku najlepsza trójka biegaczy  w każdej z kategorii otrzymała puchary, a pierwsza ósemka karnety dwu przejazdowe na lodowisko w Chełmcu oraz dyplomy.

W tym roku na starcie stawiło się ponad 500 uczestników, rywalizując ze sobą w pięciu kategoriach zróżnicowanych ze względu na wiek oraz dystans jaki był do pokonania. Najlepszym zawodnikiem z naszej szkoły był Micha Weber, który zajął 8 miejsce w swojej kategorii wiekowej

Podszas trwania biegu, Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z  delegacją uczniów i zaproszonymi gośćmi udał się na miejsce spoczynku poległych Legionistów, gdzie w hołdzie poległym złożył kwiaty i zapalił znicze.

"Idźcie i głoście" - spotkanie z misjonarzem

            "Idźcie i głoście" - pod takim hasłem obchodzony jest w Kosciele katolickim Światowy Tydzień Misyjny.  W związku z tym gościliśmy w naszej szkole księdza misjonarza Piotra Boracę Wicedyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który przez siedem lat pracował na Czarnym Lądzie w Republice Środkowo- Afrykańskiej.

Ksiądz misjonarz bardzo ciekawy i barwny sposób opowiadał  uczniom o życiu, ciężkiej pracy tamtejszej ludności, zwłaszcza dzieci,  O braku pożywienia, lekarstw, czystej wody, o wysokiej umieralności z powodu głodu, jak również braku dostępu do fachowej opieki lekarskiej.  Opowiadał również o tym, że mimo tak trudnych warunków życiowych, bytowych, tamtejsi  ludzie potrafią się cieszyć z tego co mają i być wdzięczni za okazywaną im pomoc. Zanim ksiądz misjonarz poprowadził końcową modlitwę i pobłogosławił wszystkich uczniów, nauczył nas piosenki  z gestami w języku sango.

Na zakończenie Pani Elżbieta Samek w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała księdzu Piotrowi za ciekawe spotkanie przybliżenie problematyki misyjnej.

Spotkanie zorganizował ks. Krzysztof Mirek.

 

Niezwykły gość w naszej szkole

              20 października do naszej szkoły przybył niezwykły gość - pan Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego, inicjator powstania Funduszu Stypendialnego im. braci Potoczków, twórca portalu i miesięcznika Sądecznin,  ale przede wszystkim pierwszy Sądeczanin, który postawił stopę na szczycie najwyższej góry planety Ziemi Mount Everest (8846 m n.p.m.)! Osiągnął Koronę Ziemi - to znaczy zdobył najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów.

Pan Berdychowski opowiadał uczniom o bardzo trudnej i niebezpiecznej wyprawie, o zmaganiach się z silnym porywistym wiatrem, mrozem, z własnymi słabościami, ale nade wszystko o wielkiej radości jaka towarzyszy uczestnikom ekspedycji, gdy stawiają swoje stopy na najwyższych szczytach świata.

Bardzo dziękujemy panu Berdychowskiemu za przyjęcie zaproszenia. Spotkanie zorganizowała pani Celina Pacholarz.

 

Wycieczka do Rytra

             18 października uczniowie klasy I i II wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na wycieczkę do Rytra.

            Najpierw zwiedziliśmy ruiny zamku rycerskiego, do którego dotarliśmy po kilkunastominutowym spacerze przez las. To nic, że wejście do kamiennej wieży zamkowej było zamurowane: i tak daliśmy radę zobaczyć, jak wygląda ona w środku.  Nie słyszeliśmy niestety jęków zasypanego – wg legendy – górnika okolicznego kamieniołomu, ani nie znaleźliśmy ukrytego tam skarbu, jednak widok ze wzgórza na  kolorowy o tej porze roku Beskid Sądecki i dolinę rzeki Poprad wynagrodził nam trudy wspinaczki. Nie obyło się bez przeegzaminowania nas przez panią Beatę ze znajomości drzew iglastych i liściastych rosnących w lesie: mogliśmy na miejscu skonfrontować naszą wiedzę i umiejętności.

             Następnym punktem naszej wycieczki był spacer ścieżką edukacyjną wzdłuż szemrzącego cichutko potoku, który rozsławiła Maria Kownacka opisująca przygody Rogasia z Doliny Roztoki. Wg informacji znajdujących się na tablicach przed wejściem do Parku, zamieszkują go liczne gatunki gadów i płazów rzadko spotykanych w innych rejonach naszego kraju. Niestety,  udało nam się zobaczyć tylko nielicznych przedstawicieli, czy to z powodu zbliżającej się pory ich zimowego snu, czy też naszych zbyt głośnych okrzyków radości przebywania w tak pięknym miejscu.

           Ostatnim punktem naszej wycieczki był przejazd do Woli Kroguleckiej na znajdującą się tam platformę widokową w kształcie ślimaka. I tu trudy kilkuminutowej wspinaczki wynagrodził nam piękny widok na Poprad i Beskid Sądecki. To nic, że czuć tu było dość mocny i zimny wiatr, my biegaliśmy jeszcze szybciej niż on... Kiedy napatrzyliśmy się i nabiegaliśmy do woli, mieliśmy jeszcze ochotę i czas na zabawę w piasku i na huśtawkach.

            Większość z nas uważało by  wycieczkę za bardzo udaną, gdyby nie nie to, że nie udało nam się zakupić żadnych pamiątek. Udany spacer w cudownej okolicy, świeże powietrze, wspólnie spędzony czas z dala od szkoły i w końcu miłe wspomnienia, to są pamiątki, czy nie?

Podziękowanie

Podziękowanie dla Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach za zaangażowanie i współpracę przy organizacji 8. PKO Festiwalu Biegowego, który odbył się w dniach 8-10 września 2017 roku w Krynicy- Zdroju

Wycieczka klas 4-7

              18 X 2017 roku klasy czwarta, piąta, szósta i 9 osób z klasy siódmej wzięły udział w całodniowej wycieczce autokarowej. Pogoda nas wręcz rozpieszczała, bo w drugiej połowie października rzadko można chodzić w krótkich rękawkach, a nam się udało.

 Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki i Techniki  Leonardo da Vinci w Chęcinach. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę, więc dzieci mogły swobodnie korzystać z wszelkich atrakcji placówki, stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Nawet najwięksi szkolni siłacze mieli problemy z poruszaniem się na wózku inwalidzkim i pokonywaniem trudności, na jakie codziennie narażeni są niepełnosprawni.

Po zabawie na chęcińskim Podzamczu pojechaliśmy do Kurozwęk, gdzie czekały na nas główne atrakcje: bizony i labirynty. Najpierw zwiedzaliśmy XIV-wieczny pałac z jego lochami pełnymi tajemnic i legend. Sztuczne szczury napędziły niejednemu strachu;) Potem wozem westernowym udaliśmy się do jedynej w Polsce zagrody bizonów amerykańskich. Adrenalina osiągnęła punkt krytyczny, gdy samice ruszyły w naszą stronę! Na szczęście ich zainteresowanie nami nie trwało długo. Przewodniczka interesująco opowiadała o historii sprowadzenia stada na te tereny i o jego rozwoju.

W oczekiwaniu na kiełbaski, które już skwierczały na ogromnym ruszcie, wszyscy ruszyli na poszukiwania punktów ukrytych w bukowym labiryncie oraz buszowali po labiryncie kukurydzy, którego ścieżki wynoszą ponad 4 km. W tym roku labirynt ten miał kształt Tadeusza Kościuszki siedzącego na koniu. Ci, którym znudziło się penetrowanie zakamarków obu labiryntów, oglądali zwierzęta w miejscowym Mini ZOO. Można było obejrzeć: lamy, osła, kucyki szetlandzkie, króliki, kozy miniaturki, świnki wietnamskie, jałówkę, strusia, tury, konie ardeny i inne. Korzystaliśmy również z pobliskiego placu zabaw no i oczywiście ogromnym powodzeniem cieszył się sklepik z pamiątkami. Po zjedzeniu wszystkiego, co było do zjedzenia, obejrzeniu wszystkiego, co było do obejrzenia i wydaniu wszystkiego, co było do wydania - udaliśmy się w drogę powrotną. Dziękujemy nauczycielom, którzy opiekowali się nami w czasie tego pełnego atrakcji dnia. Województwo Świętokrzyskie będziemy bardzo miło wspominać!A