Aktualności

Wielkanocne zwyczaje

             Święta Wielkanocne to czas magiczny, oczekiwany przez dzieci i ich rodziny. Dzieci  z oddziału przedszkolnego poznają podczas zajęć obrzędy i tradycje ludowe, przygotowują własnoręczne ozdoby i dekoracje wielkanocne.

Do oddziału przedszkolnego tuż przed Niedzielą Palmową zaproszone zostały mamy dzieci na warsztaty plastyczne, których celem było wykonanie palmy na Konkurs Palm Wielkanocnych  w Parafii i Gminie. Mamy poświęciły swój wolny czas i przybyły z potrzebnymi materiałami przyrodniczymi: wierzbowe bazie, trawy, gałązki bukszpanu, barwinek i własnoręcznie robione kwiaty z bibuły i krepiny. Podczas wspólnego spotkania dzieci dowiedziały się o częściach składowych palmy, technice jej wykonania oraz  zwyczajach i wierzeniach ludowych związanych z palmą wielkanocną, oto niektóre z nich :
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
- uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe

Zajęcia o smogu

             Dnia 6.04.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego "O A" uczestniczyły w zajęciach mających na celu uświadomienie im, jakie zagrożenie niesie wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Dowiedzieli się , że przy wykorzystywaniu źródeł odnawialnych (słońce, wiatr, woda) można zmniejszyć  emisję szkodliwych pyłów do atmosfery , które są zagrożeniem dla zdrowia.

 

Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłopców

                5 kwietnia  2018r  w hali Zespołu Szkół w Piątkowej  odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełmiec w piłce ręcznej chłopców  Szkół Podstawowych. Udział wzięło 10 szkół z terenu Gminy Chełmiec: Trzetrzewina,  Marcinkowice, Świniarsko, Librantowa, Wielogłowy, Rdziostów, Biczyce Dolne, Chełmiec, Paszyn oraz Piątkowa.
Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Zięba, Michał Weber, Mateusz Kowalczyk, Paweł Piszczek, Sebastian Dynowski, Kacper Wójcik, Michał Tyriel, Piotr Szyszka, Tobiasz Piotr, Konrad Feryński,Bartosz Padryl, Filip Glaser, 

Ostatecznie zajęliśmy wysokie 2 miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

„Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” - spotkanie z uczniami klas III

              15 marca 2018 roku uczniowie klas  trzecich naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pn. „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej  Prezesa Komunikacji Elektronicznej, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci oraz profilaktyka poprzez ich edukację.

Dzieci oglądały film o chłopcu, który zagubił się w sieci i poznał tam wiele zagrożeń, jak: hakerzy, hejterzy czy osoby podszywające się pod kogoś innego. Uczestniczyły w dyskusji na temat bezpieczeństwa w sieci.

Dzieci dowiedziały się, że:

  • to co umieszczają w sieci, zostaje tam na zawsze i jest dostępne dla każdego;
  • pobierając pliki z nieznanych źródeł, można ściągnąć wirusy;
  •  nie wolno wchodzić na strony oznaczone  18+, bo można narazić się na niemiłe przeżycia;
  • rozmawiając z nieznajomymi i przekazując im dane osobowe, możemy stać się ofiarami kradzieży, ataków, wyłudzeń;
  • czując zagrożenie w sieci, należy je jak najszybciej zgłosić rodzicom lub zaufanym osobom z otoczenia.

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, ulotki oraz gadżety.

 

Przedstawienie "Zaklęte granie"

                  7 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami obejrzeli spektakl „Zaklęte granie” w wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru ARTENES.

Treść tej sztuki podejmuje ważny współczesny problem dotyczący młodego (i nie tylko) pokolenia, zafascynowanego grami komputerowymi i spędzania przy tym zbyt długiego czasu.

Bohaterowie sztuki:  Zuzia i Jurek dostają w prezencie wymarzone tablety wraz z prośbą , by nie używali ich dłużej niż pół godziny dziennie. Niestety, jak to często bywa z dziećmi, złamały one zakaz dorosłych i grając w gry komputerowe, straciły poczucie czasu. Gry tak wciągnęły dzieci, że stały się jej uczestnikami. Aby się z nich wydostać, musiały uwolnić inne postacie, które też się tam znalazły. Żeby wykonać zadania z poszczególnych poziomów, musiały ze sobą współpracować. Pospieszał ich czas, który wciąż przypominał, że nie można go cofnąć. Dzieci w końcu zrozumiały, że zrobiły źle grając zbyt długo w gry komputerowe i doszły do wniosku, że aby nie stracić kontaktu z rzeczywistością, trzeba wiedzieć, kiedy skończyć grać. Gry komputerowe, choć atrakcyjne i fascynujące nie mogą zastąpić prawdziwych relacji z rodziną i zabaw z rówieśnikami.

              Oprócz treści sztuki, bardzo ważna i ciekawa dla młodych widzów była wspaniała gra aktorów, ich niezwykle pomysłowe kostiumy oraz multimedialne efekty sceniczne. W szkole z pewnością będą o tym rozmawiać ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami

Żywa lekcja historii

            Już po raz trzeci na zaproszenie p. Ewy Pajor-Wojsław zagościł u nas Teatr Historyczny Komturii Gniewskiej, który tuż przed feriami – 9 lutego 2018 r. przedstawił nam sceny z życia Polski XVIII-wiecznej. Uczniowie klas III-VII mogli nie tylko zapoznać się z tradycyjnymi strojami z tamtej epoki, ale również przebrać się za szlachciców czy żołnierzy z różnych regimentów. Aktorzy pokazali nam lekcję szermierki oraz przedstawili z dużym przymrużeniem oka zwyczaje dawnych Polaków.

Podsumowanie projektu "Jeżdżę z głową"

              W styczniu i lutym tego roku dwanaścioro uczniów z klas I-IV wzięło udział w projekcie „Jeżdżę z głową” współfinansowanym przez Gminę Chełmiec oraz Województwo Małopolskie. Zajęcia odbywały się w systemie sobotnio-niedzielnym na Stacji Narciarskiej Kokuszka – Ski koło Piwnicznej i miały na celu zdobycie umiejętności podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach z zachowaniem elementarnych zasad bezpieczeństwa, kształtowanie nawyku jazdy w kasku oraz zachęcenie dzieci do aktywnych form spędzania wolnego czasu. Łącznie dzieci spędziły na stoku 18 godzin. Wszyscy opanowali jazdę na nartach, a w zawodach, które kończyły zajęcia dziewczęta z naszej szkoły zdeklasowały rywalki. I miejsce zajęła Oliwka Janus, II – Jadzia Wójs, a III – Zuzia Pierzchała. Opiekę nad grupą sprawowała p. Ewa Pajor-Wojsław, która gratuluje dzieciom wspaniałych wyników i serdecznie dziękuje p. Monice Dunikowskiej oraz panu Markowi Wójsowi za pomoc w trakcie wyjazdów.

 

Mistrzostwa Gminy Chełmiec w narciarstwie zjazdowym

             Na stoku w Cieniawie 08 lutego 2018r odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełmiec szkół podstawowych oraz gimnazjów w narciarstwie zjazdowym. Udział w zawodach wzięła rekordowa liczba 121  zawodników i zawodniczek ze szkół z Krasnego Potockiego, Rdziostowa, Januszowej,  Piątkowej,  Chełmca, Marcinkowic, Świniarska, Wielogłów, Paszyna, Trzetrzewiny, Biczyc Dolnych oraz Librantowej. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych dla chłopców i dziewcząt.

Naszą szkołę reprezentowałli: Oliwia Janus, Aleksandra Konar, Krzysztof Myrlak, Kacper Łukasik, Filip Glaser, Mateusz Leśnik.

Oliwia Janus  i Aleksandra Konar uzyskały miejsca w pierwszej szóstce i reprezentowały naszą szkołe na zawodach w Tyliczu.

W zawodach w Tyliczu  wystartowało 205 uczestników - 92 zawodników ze szkół podstawowych – Igrzyska Dzieci ( 39 dziewczynek i 53 chłopców) Janus Oliwia uzyskała 12 miejsce.

Serdecznie Gratulujemy!!!

Pamięci Żołnierzy Wyklętych -Niezłomnych

Lepiej stojąc umierać,  niż klęcząc na kolanach żyć…

Żołnierze Wyklęci-Niezłomni. Opluwani, nieludzko katowani w ubeckich więzieniach,

skazani na zapomnienie.

                  Zaplute karły reakcji, zdrajcy ojczyzny – tak między innymi nazywano tych, którzy więcej ceniąc sobie honor, wolność i miłość do Ojczyzny, postanowili walczyć z komunistycznym reżimem po II wojnie światowej. „Nie jesteśmy żadną bandą”-pisał mjr Zygmunt Szendzielarz („Łupaszka”)-„My chcemy, by Polska rządzona była przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków”.

                  To właśnie im dedykowany był montaż słowno-muzyczny, przedstawiony przez uczniów naszej szkoły z klas IV - VII, w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. Zaprezentowano sylwetki niektórych żołnierzy, którym oddano pamięć, byli to: gen. August Emil Fieldorf („Nil”)-wierny żołnierz Niepodległej,  Józef Franczak („Lalek”)-ostatni żołnierz wyklęty, zastrzelony 18 lat po wojnie w 1963r., mjr Zygmunt Szendzielarz („Łupaszka”)-jeden z najsłynniejszych dowódców partyzanckich, ojciec jezuita Władysław Gurgacz („Sem”) rtm Witold Pilecki („Witold”)-najodważniejszy żołnierz II wojny światowej. Danuta Siedzikówna -„Inka", która tuż przed swoimi 18. urodzinami zginęła za Ojczyznę. Wcześniej przesłuchiwana przez Służby Bezpieczenśtwa torturowana, nie wydała nikogo.  „Jak mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”-napisała w grypsie z więzienia.

            Montaż wzbogacony został slajdami, zdjęciami, oraz pięknym śpiewem i muzyką w wykonaniu uczniów. Został on przygotowany przez  panią Celinę Pacholarz. Program artystyczny wzbudził pozytywne emocje, zwłaszcza wśród dojrzałej części odbiorców, którzy nie szczędzili słów podziękowania za poruszoną tematykę.