Aktualności

Wycieczka klasy 6 do Karpackiej Troi

            Dnia 25 kwietnia 2017r. uczniowie klasy 6 i gościnnie dwoje uczniów z klasy 2 uczestniczyli w wycieczce do Karpackiej Troi w Trzcinicy koło Jasła. Znajduje się tam Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Cały kompleks zajmuje teren 8 ha.

            Pobyt w skansenie rozpoczęliśmy od obejrzenia ekspozycji muzealnej. Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o życiu mieszkańców grodu. Podczas zwiedzania parku archeologicznego zobaczyliśmy zrekonstruowane chaty sprzed 3,5 tys. lat oraz z IX w., mogliśmy do nich wejść i obejrzeć ich wyposażenie. Następnie przewodnik zabrał nas na teren grodziska i pokazał nam wały obronne. Po dość męczącym spacerze udaliśmy się na warsztaty ceramiczne. Pod kierunkiem pani instruktorki wykonaliśmy piękne gliniane naczynia i zwierzątka. Po wypaleniu zostaną one przysłane do nasze szkoły i zabierzemy je sobie jako pamiątki z wycieczki. Ostatnim punktem pobytu w skansenie było obejrzenie filmu „Trzcinica Karpacka Troja”.

W drodze powrotnej zawitaliśmy do Biecza, gdzie podziwialiśmy Rynek miasta oraz spotkaliśmy się z katem w podziemiach wieży ratuszowej. Poznaliśmy historię tego miejsca oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z katem.

Naszymi opiekunami byli: pani Irena Szajewska i pan Robert Cempa, a przewodnikiem - pan Marek Wojsław. Dziękujemy im za zorganizowanie wycieczki.

Spotkanie z pisarzem Drabikiem

             24 kwietnia gościem najmłodszych uczniów naszej szkoły był pan Wiesław Drabik – autor wesołych wierszy i książeczek dla dzieci. Poprzednio gościliśmy tego pisarza w roku szkolnym 2009/2010.

Jak zwykle, Wiesław Drabik przywiózł ze sobą dwa kufry pełne swoich książek, których dodatkową zaletą są piękne ilustracje (wiele z nich – samego autora). Pisarz w zabawny sposób czytał swoje teksty i zapraszał do wspólnego rymowania. Najbardziej aktywni słuchacze zostali nagrodzeni naklejkami, które zawierały rymowanki zachęcające do czytania. Amelka Kalisz otrzymała nawet piękną książkę, oczywiście z dedykacją autora. Takie rymowane dedykacje, otrzymali też uczniowie, którzy zakupili książeczki Wiesława Drabika. Śmiechu było co niemiara.

 

Warto pomagać

               "WARTO POMAGAĆ" - To już kolejna konferencja organizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. Konferencja odbyła się już po raz trzeci, tym razem przy współpracy z MCK Sokół oraz Stowarzyszeniem Sursum Corda.W tym roku rozmawiano o roli i znaczeniu wolontariatu.Plakat na konkurs przygotowały uczennice klasy VI.Martyna Kowalczyk, Bożena Konar, Katarzyna Bębenek, Aleksandra Konar, Wiktoria Matuszny, Patrycja Haberka, Natalia Słaby. 

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

             W  kwietniu br. odbyły się eliminacje gminne Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.W szkole podstawowej w Klęczanach wzięło udział 47 uczestników: reprezentantów 8 szkół podstawowych i 5 gimnazjów ze szkół: Chełmiec, Chomranice, Klęczany, Krasne Potockie, Librantowa, Marcinkowice, Paszyn, Rdziostów, Świniarsko. Rywalizowano w następujących konkurencjach: -pisemny test z wiedzy o ruchu drogowym, - sprawdzian umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, - jazda na rowerze na zwinnościowym torze przeszkód .Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokimi umiejętnościami jazdy i bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego. Nasi uczniowi: Martyna Kowalczyk Bożena Konar Michał Weber Patryk Chronowski godnie reprezentowali nasza szkołę.. 

 

Wesołego Alleluja!!!

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia!
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób
życzy

Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

"Tej nocy zgładzono prawdę w Katyńskim lesie..."

              Dnia 10.04.2016 o godzinie 9.00 zbiórką przy Skwerku Katyńskim rozpoczęły się po raz kolejny uroczystości, związane z obchodami rocznicy Zbrodni Katyńskiej  i  rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Tym kilkunastu tysiącom ofiar,  zamordowanych strzałem w tył głowy poświęcił swój wzruszający wiersz świadek tamtych czasów – lwowianin  Marian Hemar.

Katyń

Tej nocy zgładzono Wolność 
W katyńskim lesie... 
Zdradzieckim strzałem w czaszkę 
Pokwitowano Wrzesień.

Związano do tyłu ręce, 
By w obecności kata 
Nie mogła ich wznieść błagalnie 
Do Boga i do świata.

Zakneblowano usta, 
By w tej katyńskiej nocy 
Nie mogła błagać o litość, 
Ni wezwać znikąd pomocy…

***

              Pamięć nie dała się zgładzić... I my pamiętamy  o setkach zaolziańskich ofiar – lekarzy,  policjantów i żołnierzy – zamordowanych zdradzieckim strzałem w czaszkę na nieludzkiej ziemi w r.1940... 
w Katyniu, Ostaszkowie,  Miednoje, Charkowie, Twerze...

Podsumowanie konkursów czytelniczych

          W piątek, 7 kwietnia 2017r., uczniowie wszystkich klas naszej szkoły uczestniczyli w akcji czytelniczej „Cała szkoła czyta książki”. Na początku każdej lekcji przez 10 minut czytali fragmenty wybranej przez siebie książki. Repertuar był różnorodny. Młodzi czytelnicy poznawali takie książki jak:

klasa 1 – „Pisane łapą”

klasa 2a – „Jak daleko do tej sztuki?”

klasa 2b – „Co robią ryby przez cały dzień w wodzie?”

klasa 3 – Wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima

klasa 4 i 5 – „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”

klasa 6 – „Przygody Mikołajka”.

            Dnia 10 kwietnia 2017r. nastąpiło podsumowanie akcji czytelniczej oraz wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursach czytelniczych pod hasłem „Książka moim przyjacielem”. Na konkurs literacki złożono 10 recenzji książek, natomiast na konkursy plastyczne - 49 ilustracji do książek, 36 zakładek do książek oraz 11 plakatów promujących czytelnictwo. Komisja oceniająca pod przewodnictwem pani Celiny Pacholarz dokonała oceny prac i przyznała następujące miejsca.

(czytaj więcej)

"Cenne rady" - teatrzyk

             Dnia 06.04.2017 r. w ramach działań w zakresie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa do naszej szkoły przyjechał teatr lalek „Bajka'”. Prawie 80 dzieci z klas 0-3 oglądało przedstawienie pt. :Cenne rady”.

Bajka pouczała nas, jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegać i stosować się do zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów.

Przedstawienie przestrzegało nas również, by nie ufać obcym i nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów, bo może to być  niebezpieczne.

Przedstawienie bardzo się nam podobało. Dzięki niemu będziemy pamiętać o cennych radach.

Hubert Janus kl. 2b

Gminny Konkurs Recytatorski w Januszowej

              Dnia 5 kwietnia 2017r. Szkoła Podstawowa w Januszowej gościnnie przyjęła uczestników XVIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Czterdziestu siedmiu miłośników żywego słowa z 14 szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec zaprezentowało swoje interpretacje tekstów poetyckich i prozatorskich. Umiejętności recytatorskie oceniało jury w składzie:

Agnieszka Basiaga – przewodnicząca – Pałac Młodzieży w Nowym Sączu,

Małgorzata Bieryt – członek – Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu,

Dorota Fedko – członek – Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu,

Lucyna Janczy – członek – Sądecka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu.

Wśród uczestników konkursu znalazło się również czworo uczniów z naszej szkoły: Agnieszka Szajewska i Julia Malec z kl. 2b, Maja Chmura z kl.4 i Tomasz Sowa z kl.5. Odnieśliśmy duży sukces, bo aż dwoje recytatorów zostało nagrodzonych: Agnieszka zdobyła II miejsce, a Tomasz – wyróżnienie. Dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom konkursu wręczał Wójt Gminy Chełmiec, pan Bernard Stawiarski.

Gratulujemy uczniom naszej szkoły i ich opiekunom: pani Elżbiecie Samek, pani Ewie Pajor-Wojsław i pani Irenie Szajewskiej.

XIV Gminny Konkurs Tradycji Wielkanocnych

              4 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Piątkowej odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu wielkanocnego. Uroczystość wręczenia nagród rozpoczęła się o godz. 12. Przybyli goście mogli podziwiać prace pełne kolorów, pomysłowości i różnorodności materiałów, z których najistotniejsze były te, które dała nam natura. W roli gospodarzy uroczystości wystąpili: Pan Dyrektor Sławomir Stanek oraz Pani Daria Tarko i Pan Bogdan Król. W imprezie wziął także udział fundator nagród Wójt Gminy Chełmiec, Pan Bernard Stawiarski oraz Pan Radosław Potoczek, Dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji w Chełmcu.  

Na konkurs wpłynęło 270 prac, które oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

Magdalena Kotkowska – artysta, plastyk, Stanisława Motyka– twórca ludowy, Anna Potyrała– nauczyciel, plastyk. Laureatami konkursu, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody zostali:

PALMY:

I miejsce- Julia Tobiasz

III - Damian Gawlik 

III - Natalia Sikorska

KRZYŻYKI DO PÓL I NAD DRZWI DOMÓW

I miejsce - Natalia Sikorska

Wyróżnienie - Bartłomiej Mróz

KOMPOZYCJE WIELKANOCNE

III - Natalia Słaby 

Wyróżnienie -Katarzyna Brzęczek i Bartłomiej Mróz

KARTKI

I - Katarzyna Dadaś

II - Roksana Wilk

II - Natalia Słaby

Na zakończenie Wójt Gminy Chełmiec, Pan Bernard Stawiarski pogratulował wszystkim zwycięzcom, podkreślił widoczne przywiązanie mieszkańców Gminy do tradycji i zachęcił do udziału w następnej edycji konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!