Aktualności

Innowacja pedagogiczna „Śladami patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego”

            W roku szkolnym 2016/2017 realizowana będzie w naszej szkole innowacja pedagogiczna z dziedziny regionalizmu. Głównym jej założeniem jest kształtowanie postaw patriotycznych, poznanie historii miejscowości oraz ludzi tworzących tę historię, czyli Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym celu opracowano projekt edukacji regionalnej pod nazwą „Śladami patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego”. Uczniowie zdobędą szeroką wiedzę na temat życia i działalności Józefa Piłsudskiego, uczestniczyć będą w zajęciach edukacyjnych, konkursach i wycieczkach związanych z postacią patrona szkoły. Autorką innowacji i koordynatorką działań jest pani Irena Szajewska. Zapraszamy uczniów i rodziców do aktywnego udziału w realizacji zadań zaplanowanych w ramach innowacji.

(czytaj więcej)


Spotkanie z Panią Policjantką

Dnia 25 października 2016r. w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa  - „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Policjantką Barbarą Serafin.

  • Kl. I – III „Zachowuje się bezpiecznie – Bezpieczeństwo na drodze i unikanie zagrożeń”
  • Kl. IV – VI – „Zagrożenia w sieci – profilaktyka i reagowanie”
(czytaj więcej)

 

Spotkanie z Misjonarzem

           Dnia 19 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z księdzem  Stanisławem Kumięgą - byłym misjonarzem.

            Nasz gość opowiadał o Ukrainie, gdzie pracował 17 lat i kościele, który wyremontował wraz ze swoimi parafianami. Duże wrażenie na uczniach zrobiła  prezentacja multimedialna z filmami i zdjęciami, pokazującymi codzienne życie  jego i parafian. Zdziwienie wywołały fotografie ukraińskich dróg, błotnistych i dziurawych.  Ksiądz Stanisław z ogromnym entuzjazmem opowiadał o liturgii na Ukrainie, o zwyczajach i obrzędach, jak choćby I Komunia Święta, która odbywała się w kościele przy nakrytym stole, tak jak ostatnia wieczerza. Misjonarz wspominał psa Reksia, bardzo mądrego i wyszkolonego, z którym wspólnie jadali śniadania. Misjonarz na Ukrainie jeździł bryczką, i w opowieściach żartobliwie nazywał ją  Volkswagen.

             W parafii na Ukrainie był siedemnaście lat. Podróżował też do Afryki, o której opowiadał pod koniec spotkania. Ludzie tam, jak wynika z jego wspomnień, byli pobożni i skromni. Liturgia odbywała się trzy godziny i były na niej koncerty, śpiewał chór. Ksiądz Kumięga pod koniec wspomnień pokazał uczniom na zdjęciach węża, którego Afrykanie zabili i złożyli w ofierze kapłanom, na posiłek.

         W czasie spotkania uczniowie próbowali z pomocą Misjonarza śpiewać pieśni po ukraińsku i afrykańsku. Samorząd Uczniowski przekazał na Misje ofiarę w postaci, zebranych wcześniej wśród uczniów, datków pieniężnych.

M. Leśniak i P. Chronowski kl.6

Dzień Edukacji Narodowej

             17.10.2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści z kl. II i III wierszem, piosenką i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Popłynęło wiele miłych i ciepłych słów w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Występ został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie zebraną widownię.

IV Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

              Dnia 4 października 2016r. odbyło się IV Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Jest to wyjątkowy projekt edukacyjny. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Nasza szkoła znalazła się w grupie prawie 500 szkół z terenu Małopolski, które przystąpiły do tego konkursu. Nasi uczniowie też chętnie w nim uczestniczyli. Dyktando pisało 15 uczniów z klas 5-6. Aż 9 osób uzyskało ponad 60% punktów możliwych do zdobycia. Najlepiej dyktando napisały: Justyna Mróz z kl.5, Bożena Konar z kl.6, Katarzyna Opioła z kl.5. Koordynatorem konkursu była pani Irena Szajewska. Już wkrótce dowiemy się, komu udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

(czytaj więcej)

 

Laureatka kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł

            Nasza szkoła po raz kolejny może pochwalić się sukcesem w ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Uczennica klasy 2b, Agnieszka Szajewska, została laureatką konkursu literacko – plastycznego „Pod dobrą opieka”. Jej praca literacka została wybrana spośród kilku tysięcy prac nadesłany na konkurs.

Dnia 11 października 2016r. w Urzędzie Gminy w Chełmcu nastąpiło wręczenie nagród 15 uczniom szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy. Wspaniałe nagrody – łyżworolki, bezpłatne karnety na lodowisko oraz okulary pływackie i karnet na basen do obiektu Aqua Centrum Chełmiec – ufundował Wójt Gminy Chełmiec. Gratulujemy!

Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w kolejnej edycji kampanii, która rozpocznie się już na wiosnę.

Prezentujemy wiersz, który Agnieszka napisała i wysłała na konkurs:

(czytaj więcej)

Zasady bezpieczeństwa w wierszu i w piosence

            07 pażdziernika w oddziale przedszkolnym dzieci sześcioletnie utrwalają i dzielą się pozyskanymi wiadomościami na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. W związku z realizacją projektu edukacyjnego „ Przedszkolak bezpieczny i zdrowy” dzieci przygotowały inscenizację „ Bezpieczni na drodze”, którą przedstawiły grupie dzieci młodszych oraz uczniom z klasy II A i B . Dzieci w dniu występu z entuzjazmem przystąpiły do wykonania sygnalizacji świetlnej będącej elementem stroju podkreślającego tematykę przedstawienia . Przejęte i z lekką tremą wypowiedziały pierwsze zdanie: Wszystkie przedszkolaki ważne znaki znają i zasad bezpieczeństwa pilnie przestrzegają! Następnie odważnie przedstawiły całość inscenizacji by zakończyć ją morałem:

Jeśli się strzeżemy sami , dożyjemy długich lat.

Ulicami i drogami śmiało iść będziemy w świat.

I tej świadomości życzymy wszystkim dzieciom i dorosłym.

"W krainie baśni" - projekt edukacyjny

             W ramach realizacji projektu w „Krainie Baśni” – 4 i 5 latki z oddziału przedszkolnego wysłuchały bajki Braci Grimm „ Królewna Śnieżka”. Dzieci odgrywały scenki dramowe z wykorzystaniem rekwizytów. Krasnale maszerowały do pracy , a królewny zostawały na gospodarstwie. Było wiele zabawy i radości podczas odgrywania różnych ról.

"PZU - bezpieczny dom"

               5 października 2016 roku uczniowie klas 1-3 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do siedziby Miejskiej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.Wzięli udział w projekcie „PZU Bezpieczny Dom”. W nowym centrum szkoleniowym „Ognik” doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie skutecznego i aktywnego reagowania w obliczu zagrożenia.W części teoretycznej poznali sytuacje, w których może pojawić się ogień i dowiedzieli się, jak poradzić sobie w takich okolicznościach. Utrwalili numery alarmowe. Dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również pomagają ludziom i zwierzętom w innych sytuacjach takich jak: powódź, wypadki, trzęsienia ziemi.W części praktycznej mogli w bezpiecznych warunkach wziąć udział w symulacji pożaru.

W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dowiedzieli się, jak rozprzestrzenia się dym podczas pożaru, jak działają czujniki dymu oraz tlenku węgla, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą piecyk gazowy i dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń.  Sprawdzali też, jak rozgrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar, i jak używać gaśnicy pianowej.Następnie oglądali samochody strażackie.Dzieciom bardzo spodobała się atmosfera spotkania. Wielką atrakcją okazały się mundury, które w czasie spotkania mogli na sobie nosić. Każdy uczestnik dostał pamiątkowy dyplom. Było to jedno z działań, jakie szkoła podejmuje w ramach Planu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                Dziewięć razy siedem i pięć razy osiem - z takimi zadaniami zmierzyli się w piątek uczniowie w naszej szkole i w całej Polsce. A wszystko w ramach obchodów  VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  to  akcja  edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września.30 września 2016 roku szkoły z różnych stron świata  uczestniczyły w tym wydarzeniu. I w końcu mamy akcję, która co roku wyłania tysiące Ekspertów Tabliczki Mnożenia.Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia w czasie szkolnej przerwy. Egzaminatorami są właśnie  uczniowie. Tworzą oni specjalne  Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych.
              Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)”