Aktualności

Zielona szkoła -5 dzień

               8 czerwca o godz. 6.30 rozpoczął się jak zwykle dzień od śniadania. Wyjechaliśmy pół godziny później. Na wycieczkę dostaliśmy suchy prowiant. O godzinie 9.00 dojechaliśmy do Malborka i stamtąd  popłynęliśmy do Białej Góry. W czasie naszego rejsu przepływaliśmy przez śluzę Szonowo. Wokół nas podziwialiśmy piękny krajobraz jeziora. Zauważyliśmy tam między innymi: czaple siwe, myszołowy, dzikie kaczki oraz łabędzie. Na drzewach rozrastała się jemioła. Nasz statek nosił nazwę ,,Czapla’’, a rejs trwał około 2,5 godziny.

             Z Białej Góry pojechaliśmy autokarem do Lidzbarku Warmińskiego. Zwiedzaliśmy  zamek - wszystkie jego komnaty oraz piwnice. Siedzibę mieli tam kardynałowie i biskupi, a przede wszystkim Ignacy Krasicki. Podziwialiśmy wiele komnat, które miały swoje nazwy takie jak:

-Sądowa

-Wielcy Mieszkańcy Zamku

-Komnata Zapomnienia.

Zamek w Lidzbarku jako jeden z niewielu zachowany w stu procentach przetrwał do dziś.

             Po zwiedzaniu poszliśmy na pyszne lody. Gdy wracaliśmy do ośrodka, przejeżdżaliśmy przez miasto Orneta, które podczas zaborów było we władzach Prus. Wróciliśmy do hotelu na obiado-kolację.

Zielona szkoła - plaża

            4 dzień – 7 czerwca 2016 r.  – Dziś cały dzień spędziliśmy na plaży. Pogoda była wprost wymarzona na kąpanie się w morzu i zabawę na piasku. Dzieci, które były pierwszy raz na Zielonej Szkole, przyjmowały chrzest morski. Królem Neptunem był pan Robert Cempa, a królową pani Elżbieta Kulig. Dzieci, które przyjmowały chrzest morski musiały wykonać trudne zadania: chodzenie na kolanach po piasku, przejście gołymi nogami po szyszkach, jedzenie plasterka cytryny (to było najgorsze!).

I oczywiście najważniejsze – pocałowanie królowej w rękę, która była posypana pieprzem.

Potem król Neptun składał swój znak na naszych policzkach. Zużył na to całą tubkę do zębów! Następnie nadawał nam imiona zwierząt morskich, potem biegliśmy do morza, a chłopcy kropili nas wodą.  Było fantastycznie i mokro! Straaasznie nam  się podobało! Po kolacji było rozdanie nagród za „Rzeźby w piasku”, a potem kolejna kontrola czystości w naszych pokojach.

 Napisały: Amelka  Kalisz kl. 2 – Ośmiorniczka, Agnieszka Szajewska kl. 1b - Syrenka

Zielona Szkoła - Stegna

              Drugiego dnia w niedzielę (5.06.2016) o godzinie 8:30 zaczęliśmy dzień od śniadania. Po zjedzeniu wróciliśmy do swoich pokoi. Półtorej godziny później mieliśmy apel. Następnie  wyruszyliśmy do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W  tej XVII wiecznej świątyni  były piękne: malowidła, średniowieczne organy, żyrandol-łódka.Po mszy św. wróciliśmy do hotelu. Potem zjedliśmy przepyszny obiad. Następnie przygotowywaliśmy się do przywitania z morzem. Pogoda nam bardzo sprzyjała. Część plażowiczów się kąpała, a część opalała. Po przyjściu z plaży mieliśmy kolację. Później mieliśmy trochę wolnego czasu dla siebie.   Nieco później nauczyciele ogłosili dwa konkursy. Na najczystszy pokój i na najładniejszą wizytówkę. Po męczącym dniu wszyscy poszli spać. 

Notatkę sporządzili: Jan Piszczek i Gabriela Wojtarowicz 

Pierwszy dzień Zielonej Szkoły - Warszawa

           Wyruszyliśmy z Marcinkowic 3.06.2016 r. tuż przed północą. O szóstej rano wjechaliśmy do Warszawy. Rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy z okien autobusu. Zobaczyliśmy: Pałac Kultury i Nauki  a także palmę na Rondzie de Gaullea i  apartamentowiec zwany „Żagiel”, w którym otrzymał lokal Robert Lewandowski.  Byliśmy przy Stadionie Narodowym, gdzie niedługo odbędzie się szczyt NATO. Przejeżdżaliśmy przez Most Świętokrzyski.Potem spacerowaliśmy po Starym Mieście. Widzieliśmy Zamek Królewski z nowo odrestaurowanymi Arkadami Kubackiego, kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki, Pałac Potockich - obecnie siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pałac Staszica – siedzibę Polskiej Akademii Nauk, Kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Kościół Wizytek pod wezwaniem św. Józefa – jedyny, który po wojnie zachował się w całości na Starym Mieście. Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku patrona naszej szkoły – Józefa Piłsudskiego. Zobaczyliśmy  Syrenkę  i „Kamienicę pod bazyliszkiem” na Starym Mieście. Potem spędziliśmy 3 godziny w Centrum Nauki Kopernik. Były tam różne urządzenia. Można było robić eksperymenty. 

Do ośrodka „Koral” w Stegnie, gdzie spędzimy kolejne dni, dotarliśmy o 19.30. Po obiadokolacji i rozlokowaniu w pokojach skorzystaliśmy jeszcze z placu zabaw.  To był dzień bardzo męczący, ale pełen wrażeń.

Pod red. K. Sikorskiego, ucznia kl. 3

Dzień Dziecka z WOPR w Marcinkowicach

              W dniu 01 czerwca 2016 r. w ramach obchodów Dnia Dziecka odwiedzili naszą szkołę ratownicy z Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego na czele z panem Dariuszem Gerhardem.  Zaprezentowali  sprzęt i umiejętności ratownicze. Wykazali się dużą cierpliwością i fachowością.

Ratownicy pokazali dzieciom: kołpak, kamizelkę ratunkową, pas ratunkowy „Węgorz”, koło ratunkowe, rzutkę rękawową, suchy skafander oraz skuter podwodny. Wyjaśnili najczęstsze przyczyny utonięcia: nieumiejętność pływania, skurcz, skakanie na główkę, spadek cukru we krwi  u osób chorych na cukrzycę, alkohol, brawura, szok termiczny. 

Przypomnieli 170 uczniom, że kąpać się można tylko w miejscach strzeżonych, pod opieką osób dorosłych.

Następnie w grupach pod opieką fachowców uczniowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej: wykonywanie oddechów ratowniczych i ucisków klatki piersiowej. Wykonywali sobie zdjęcia pamiątkowe z prezentowanym sprzętem.

Spotkanie na pewno wpłynie na bezpieczne zachowanie się naszych uczniów, zwłaszcza, że zbliżają się wakacje i czas, który dzieci chętnie spędzają nad wodą.  

Największą radość sprawiły  dzieciom przejażdżki na kładzie i możliwość wejścia na motorówkę.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i rodzice są wdzięczni Sądeckiemu WOPR za zorganizowanie tych działań, które uświadomiły naszym dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie podczas kąpieli i wskazali, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą.

 

Wycieczka trzeciej klasy do Muszyny

             23 maja, uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni i czterech mam, wybrali się na wycieczkę do Muszyny. Celem tej wyprawy było zwiedzanie różnych ogrodów, znajdujących się w tym przygranicznym mieście. Pierwszym z nich był Ogród Biblijny, po których oprowadziła ich pani przewodniczka. Z zainteresowaniem wysłuchano wybranych historii biblijnych i obejrzano znajdujące się tu obiekty, obrazujące te historie. Następnym ze zwiedzanych ogrodów był Ogród Sensoryczny, gdzie przy pomocy wszystkich zmysłów można było podziwiać królująca tu roślinność. Z wieży widokowej roztaczał się piękny widok na Beskid Sądecki, a w oddali dostrzec można było ośnieżone Tatry.

Kolejnym zwiedzanym ogrodem był Ogród Magiczny, gdzie obok przepięknych roślin królowała woda: w strumyku, stawach i fontannach, a nawet zamknięta w butelkach (słynna Muszynianka). Spacerując ogrodowymi alejkami podziwiać można było piękne rzeźby przedstawiające muzy, greckich bogów a także pory roku. Widok na Beskid Sądecki, zakole Popradu najpiękniej widoczny był z platformy widokowej na szczycie góry Baszta, wśród ruin średniowiecznego zamku. Był też czas na zaśpiewanie kilku pieśni maryjnych w grocie Matki Bożej usytuowanej w środku lasu. Panie organizujące  pobyt trzecioklasistów w Muszynie zadbały też o ich żołądki: była pyszna pizza w restauracji i smaczne  lody na muszyńskim Rynku. W drodze przez miasto podziwiać można było jeszcze inne, mniejsze przydomowe, zadbane ogrody mieszkańców, które potwierdziły, że Muszyna to miasto ogrodów. Pamiątką z wycieczki były nie tylko wspomnienia ale i piękna opalenizna, którą dzięki słońcu i wysokiej temperaturze powietrza, uczestnicy przywieźli do swoich domów.

Gminny Konkurs Poetycki

             Dnia 24 maja 2016r. w Zespole Szkół w Chełmcu miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Poetyckiego. Była to już szesnasta edycja tego cieszącego się zainteresowaniem uczniów konkursu. Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym napisaniu wiersza na temat zgodny z tegorocznym hasłem, które brzmiało: ”Moja rodzinka i ja”. Na konkurs z naszej szkoły wysłano kilkanaście tekstów poetyckich, ale tylko dwoje uczniów zostało nagrodzonych. Wyróżnione zostały wiersze: Agnieszki Szajewskiej z kl. 1b i  Mateusza Leśnika z kl. 5. Obydwa teksty zamieszczono  w tomiku wierszy pt. „Moja rodzinka i ja” , w którym znajdują się również teksty innych młodych poetów ze  szkół Gminy Chełmiec. Tomik poezji można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.

A oto nagrodzone wiersze naszych uczniów:                                                                 (czytaj więcej)

 

KSIĄŻKA NASZYCH MARZEŃ –wycieczka do biblioteki

              Już kolejna grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do biblioteki będącej filią Gminnej Biblioteki w Chełmcu , a mieszczącej się w Domu Parafialnym im. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach. Tym razem byli to uczniowie klasy pierwszej i trzeciej. Gospodarzem spotkania była pani bibliotekarka Magdalena Brdej. W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się, jak zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zbiorów. Poznali regulamin placówki, funkcję czytelni i wypożyczalni, zasady porządkowania zbiorów na półkach. Mieli możliwość dokonać przeglądu oferty książek dla dzieci  młodszych. Jak się okazało, wielu uczniów korzysta już z tej biblioteki samodzielnie lub z rodzicem.

„Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna” – wycieczki po miejscowości

            W ramach projektu edukacji regionalnej „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna” uczniowie naszej szkoły odbyli kolejną wycieczkę po Marcinkowicach. Tym razem wybraliśmy się na obecnie już nieczynną  stację kolejową.  Po drodze mijaliśmy stację paliw GRÓD i zakłady produkcyjne funkcjonujące w Marcinkowicach: GEORGE, CHROM-MET, ELEKTRO-WELLE.

Po przyjściu na stację   dzieci uważnie  wysłuchały pani Elżbiety Samek, która przedstawiła historię i znaczenie kolei  dla Marcinkowic w minionych latach. Następnie maluchy opowiadały wspomnienia swoich rodziców i dziadków z czasów, kiedy funkcjonowała linia kolejowa Nowy Sącz – Chabówka. Wykonały sobie pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem na tle starego zegara i wejścia na poczekalnię oraz na peronie. Dużą ciekawość wzbudziła u dzieciaków  jedyna w Marcinkowicach droga brukowana od stacji do drogi głównej. Zatrzymaliśmy się przy Centrum Społeczno – Kulturalnym w tzw. „Stary Przedszkolu”, oglądaliśmy prace dzieci wyeksponowane w oknach tego budynku.

Była to kolejna z wielu wypraw edukacyjnych po Marcinkowicach. Wcześniej dzieci odbyły wycieczkę do parku przy Dworze Morawskich, do Kaplicy Dworskiej i na sąsiadujący z nią Skwerek Katyński – miejsce pamięci Ofiar Katyńskich, do miejsc związanych z  Janem Karskim – kurierem z czasów II Wojny Światowej, tj. przed Dąb Karskiego przy Domu Parafialnym w Marcinkowicach i przed tablicę pamiątkową przy przejeździe kolejowym na tzw. Kolonii.

 

Jesteśmy Polakami i Europejczykami

           W dniu 24 maja 2016 r. uczniowie klasy 1B w ramach edukacji społecznej i przyrodniczej prezentowali przygotowane w grupach projekty dotyczące Polski i wybranych krajów europejskich.  Dzieci samodzielnie wykonały plakaty,  rysunki, flagi, przyniosły zdjęcia atrakcji turystycznych oraz   rekwizyty związane z omawianym państwem.  W ten sposób uczyły się nawzajem, dzieliły się wiedzą z kolegami. Taka forma zajęć wyzwoliła u nich ogromną motywację, zaangażowanie oraz radość