Aktualności

Lekcja historii

              W piątek 26 lutego odbyła się niezwykła „żywa” lekcja historii dla uczniów klas III-VI. Gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego – grupę, która zajmuje się między innymi realizacją rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Panowie poprowadzili zajęcia na temat rycerstwa za czasów pierwszych Piastów. Prezentując zbroje, miecze i inne rekwizyty z epoki średniowiecza, zaangażowali dzieci do udziału w zajęciach. Ku uciesze kolegów i koleżanek, nasi uczniowie wcielali się w postaci rycerzy, dzielnie znosząc niewygody wynikające z noszenia ciężkiej zbroi. Niekończące się wybuchy śmiechu i aplauz po zajęciach są najlepszym dowodem na to, że nauka nie zawsze kojarzy się z monotonnym siedzeniem w ławkach, a poznawanie historii może stać się fascynującą przygodą.

Zajęcia w bibliotece szkolnej

                Dnia 18 lutego 2016r. uczniowie klasy 5 na lekcji języka polskiego udali się do szkolnej biblioteki. Tam uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, które poprowadził bibliotekarz, pan Robert Cempa. Zaprezentował nowości wydawnicze zakupione do biblioteki w ramach projektu „Książki moich marzeń”. Przeprowadził również pogadankę na temat korzyści płynących z czytania. Uczniowie obejrzeli interesujące ich książki i wypożyczyli do domu.

Kolejnym działaniem promującym czytelnictwo, zaproponowanym przez polonistkę, panią Irenę Szajewską, będzie lekcja języka polskiego, w czasie której uczniowie zaprezentują przeczytane przez siebie książki i zachęcą w ciekawy sposób do zapoznania się z nimi swoich kolegów z klasy.

Uwaga -KONKURS!!!

         Zapraszamy uczniów klas 0-6 do udziału w szkolnym konkursie literacko – plastyczno – fotograficznym pod hasłem „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna”.Konkurs jest kolejnym działaniem w ramach realizacji projektu edukacji regionalnej „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna”. 

                        (czytaj więcej)

 

Projekt czytelniczy „MALI ASYSTENCI DETEKTYWA POZYTYWKI”

            Dnia 17 lutego 2016r. uczniowie klasy 1b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu czytelniczego „Mali asystenci detektywa Pozytywki”. Autorami projektu byli uczniowie klasy 5, którzy pod kierunkiem polonistki, pani Ireny Szajewskiej, dokonali wcześniej gruntownej analizy tekstów Grzegorza Kasdepke o sympatycznym detektywie, przygotowali wiele ciekawych kart pracy i zaplanowali różnorodne ćwiczenia i zabawy.                                                                                 

(czytaj więcej)

Ogólnopolski Test Ortograficzny

        Jesienią ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Był to test wielokrotnego wyboru, w którym można było uzyskać maksymalnie 208 punktów.

Julia Niemas i Jessica Janus z klasy szóstej zdobyły tytuł Mistrza Ortografii, uzyskując 192 i 190 punktów i zajmując VI i VII miejsce w kraju. W konkursie udział wzięło aż 2344 uczniów, więc konkurencja była duża. Dziewczynom z klasy VI serdecznie gratulujemy!!!

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczy "Fraszka"

        Rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „FRASZKA”, w którym starowało pięcioro uczniów naszej szkoły z klas IV i VI. Gratulujemy szczególnie Julii Niemas, która zdobyła wyróżnienie w tym konkursie, uzyskując wynik wysoki.

Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

           Nadeszły wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej OLIMPUS, w której startowało czworo uczniów naszej szkoły. Wszyscy oni wykazali się dużą wiedzą, zdobywając tytuł laureatów konkursu!

Najlepiej spisała się Jessica Janus, która zajęła IV miejsce w kraju. Została ona wyróżniona nagrodą książkową. Pozostali uczestnicy konkursu z naszej szkoły też zasługują na uznanie, gdyż uzyskali bardzo wysokie wyniki: Jan Piszczek – VI m., Gabriela Wojtarowicz – VIII m., Patryk Chronowski – IX m.

 

Rekrutacja do naszej szkoły

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach

Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Marcinkowicach ogłasza rekrutację dzieci z rocznika 2010 i młodsze do oddziału przedszkolnego oraz  do klasy pierwszej – urodzone w roku 2009 i 2010.  W dniach od 15 lutego  do 11 marca  2016 r. można złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego, a w dniach od 15 lutego do 31 marca – wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Wnioski przyjmowane będą w sekretariacie szkoły.

Oddziały przedszkolne w ramach programu rządowego zostały bogato doposażone i dostosowane do przyjęcia dzieci młodszych.                                                                                        (czytaj więcej)

 

Spotkanie z policjantką

             Dnia 10.02.2016r. w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa – „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Policjantką  asp. sztab. P. Barbarą Leśniak.  Termin spotkania został ustalony tuż po „Dniu Bezpiecznego Internetu”. Odbyły się dwa spotkania :

kl. IV – Zagrożenia w sieci,  kl. V i VI – Nastolatki, a prawo.

W ramach pierwszego spotkania p. Barbara Leśniak poinformowała uczniów o zagrożeniach płynących z Internetu. Uczniowie oglądali i komentowali filmiki z serii „Owce w sieci”.

W ramach spotkania z kl. V i VI p. Barbara Leśniak wskazała różnicę między pojęciem osoby małoletniej i nieletniej i wskazała na różnicę  w odpowiedzialności prawnej między nimi. Podała też przykłady czynów karalnych najczęściej popełnianych przez osoby niepełnoletnie. Na końcu uczniowie zadawali pytania związane z tematyką prelekcji.

 

Teatrzyk "Wielkie sprawy małej żaby"

             We wtorek 9 lutego naszą szkołę odwiedził  Teatr „Bajka”.  Spektakl lalkowy „Wielkie sprawy małej żaby” wprowadził dzieci w świat ekologii. Główną bohaterką przedstawienia była Żaba, która wraz z pozostałymi postaciami:  Krokodylem, Smokiem Zygmuntem, Smokiem Antonim , Smokiem Wincentym, Henią, Agatką, Kurą i Lekkoduchem zachęcała dzieci do szanowania przyrody, doceniania uroków środowiska i chronienia ginących gatunków roślin i zwierząt. Po obejrzeniu przedstawienia, dzieci odpowiadały na pytania aktorów i uczestniczyły w quizach ekologicznych. Spektakl sprawił najmłodszym wielką radość.

Biorąc pod uwagę, że zbliża się wiosna i  pogoda będzie sprzyjać częstszemu obcowaniu z przyrodą, kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwego zachowania się dzieci w naturalnym środowisku jest zadaniem jak najbardziej aktualnym i ważnym.