Aktualności

Gminne zawody w tenisie stołowym

            W dn. 6.11.2015r w Klęczanach odbyły się Gminne zawody w tenisie stpłowym. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie: Julia Niemas, Jessica Janus, Laura Garbacz, Michał Świderski, Bartłomiej Bobrowski i Dawid Brzęczek. Po mocnej rywalizacji najlesi uczniowie zajęli kolejno miejsca: 2 Julia Niemas 5 Jessica Janus 5 Michał Swiderski. Druzynowo zarówno chłopcy jak i dziewczęta zajęli 2 miejsca. W/w zawodnicy (zajmujący miejsca od 1-6) awansowali do zawodów międzygminnych, które odbędą sie w Kamionce Wielkiej w dn. 13.11.2015r .

Serdecznie gratulujemy awansu!!!

XXIII Bieg Legionisty w Marcinkowicach

                3 listopada 2015r. na terenie  LKS Zamczysko w Marcinkowicach odbył się Bieg Legionisty.  Jest  on biegiem patriotycznym upamiętniającym legionistów walczących u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bitwie pod  Marcinkowicami w 1914r.
             
Blisko 700 osób rywalizowało ze sobą w ten słoneczny dzień.  Najlepsza trójka biegaczy  w każdej z kategorii otrzymała puchary, a pierwsza ósemka karnety trój-przejazdowe na lodowisko w Chełmcu oraz dyplomy. 
Po wręczeniu nagród i pucharów tradycyjne jak co roku Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z delegacją uczniów i zaproszonymi gośćmi udał się na miejsce spoczynku poległych Legionistów. Na cmentarzu wojskowym nr 352, położonym przy lesie  Pasternik,  Wójt wraz z młodzieżą szkolną w hołdzie poległym złożył kwiaty i zapalił znicze.   

czytaj więcej  http://www.chelmiec.pl/aktualnosci/b-xxiii-bieg-legionisty-marcinkowice-2015r-b.html

Konkurs recytatorski w oddziale przedszkolnym

29 października w oddziale przedszkolnym został przeprowadzony konkurs recytatorski
"ULUBIONE WIERSZE BRZECHWY I TUWIMA"
Celem konkursu była:
  • popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
  • rozwijanie zdolności recytatorskich
  • prezentacja umiejętności dzieci
  • uwrażliwienie dzieci na sztukę
  • wyszukanie i promocja młodych talentów
  • integracja środowiska  nauczycieli i rodziców  poprzez wspólne inspirowanie dzieci do poznawania i prezentacji twórczości poetyckiej
                Niespodzianką dla wszystkich dzieci była wizyta zaproszonych gości; Posła na Sejm RP Wiesława Janczyka, pani dyrektor Ewy Pierzchały i logopedy pani Ireny Szajewskiej. Goście przeczytali swoje ulubione wiersze z dzieciństwa J. Tuwima, a następnie obdarowali wdzięcznych słuchaczy postaciami słonia Trąbalskiego, słodyczami i odblaskami. Dzieci już bez tremy przystąpiły do prezentacji wybranych przez siebie wierszy.Na zakończenie zostały nagrodzone dyplomami i książeczkami, które wręczyła pani dyrektor.                                                             
Gratulacje dla małych artystów ! 

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

        Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w III Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Etap szkolny odbył się 25 września 2015r. Uczestniczyło w nim 25 osób z klas 4 – 6. Uczniowie pisali tradycyjne dyktando pt. „Narodziny sportu w II Rzeczpospolitej”. Tekst zapoznawał dzieci z wydarzeniami historycznymi, ale przede wszystkim sprawdzał ich umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne. Najlepiej dyktando napisały dziewczyny z klasy 6: Jessica Janus i Julia Niemas i to one zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

Drugi etap konkursu miał formę testu i sprawdzał również wiadomości z zakresu zasad ortografii i interpunkcji. Dziewczynki pokazały wysoki poziom swoich umiejętności, ale niestety nie udało się im zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

            Wszystkim uczestnikom dyktanda niepodległościowego gratulujemy!!!

 

Projekt Edukacji Regionalnej „MARCINKOWICE – MOJA MAŁA OJCZYZNA”

           Od października 2015r. do czerwca 2016r. w naszej szkole realizowana będzie innowacja pedagogiczna o nazwie „Projekt edukacji regionalnej Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna. Autorkami i koordynatorkami projektu są panie: Irena Szajewska, Elżbieta Samek i  Grażyna Brdej. Projekt ma na celu zainteresowanie uczniów historią Marcinkowic i szkoły, w której się uczą, przekazanie wiedzy na ten temat, a także rozbudzanie ciekawości intelektualnej i rozwijanie zdolności artystycznych.

(czytaj więcej)

                                                                

 

No Promil No Problem

           Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM Małopolska 2015 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwość co do stanu trzeźwości.

(czytaj więcej)

Spotkanie z misjonarzem

            W tygodniu misyjnym gościliśmy w naszej szkole ks. Jacka  Olszaka, który jako misjonarz głosił Ewangelię w Peru. Ksiądz Jacek zaprezentował dwa filmy, pokazujące życie codzienne w tym odległym i egzotycznym dla nas kraju Ameryki Południowej. Wraz z autorem filmu odbyliśmy wycieczkę po wiosce Marco, gdzie ludzie mieszkają w bardzo skromnych warunkach. Ich domy zbudowane są z mieszanki ususzonej ziemi, gliny i słomy, a całe umeblowanie stanowi stół, krzesła i łóżko zasłane kilkoma kocami, chroniącymi przed nocnym chłodem.                                                       

(czytaj więcej)


 

Ślubowanie pierwszoklasistów

                14 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość poprzedziła krótka część artystyczna dedykowana nauczycielom w dniu ich święta.

Następnie zaprezentowały się pierwszaki tańcząc, śpiewając i recytując wiersze. Dzieci przygotowywały się do tego dnia długo i wytrwale pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Zaprezentowały wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dały się poznać jako młodzi patrioci, zadeklarowały ogromną chęć do nauki. Zebrani goście, rodzice i nauczyciele z entuzjazmem obejrzeli występy maluchów. Potem 33 uczniów klas pierwszych złożyło uroczyste ślubowanie i każdy został przez panią dyrektor pasowany na ucznia. W trakcie swojego święta pierwszaki otrzymały legitymacje szkolne, pamiątkowe znaczki, odblaski i słowniczki ortograficzne.Niewątpliwie był to  bardzo ważny dzień dla pierwszoklasistów. Od tej chwili weszli oni oficjalnie do grona uczniów naszej szkoły. 

Pierwszakom gratulujemy i życzymy wiele sukcesów w nauce !                                                                            

 

Podsumowanie sukcesów

                W dniu 9 października na apelu szkolnym odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu ekologicznego „Rzeżba z odpadów”. W konkursie uczestniczyło 27 dzieci, oddano 33 prace. Zaskakująca była pomysłowość wykonawców i oryginalne wykorzystanie śmieci.

Pierwszą nagrodę otrzymała Karolina Krzyszkowska z kl. 1b. Jej praca oddana została na konkurs gminny. Pozostałe wyniki: II miejsce: Konrad Budnik kl. 1b, Anna Mróz, kl. IV; III miejsce: Aurelia Gawlik kl.0, Patryk Chronowski kl.V, Kacper Kubacki kl.2, Weronika Mróz kl.VI. Przy tej okazji uczniom klasy 3 przekazana została nagroda za ich plakat wykonany w ubiegłym roku szkolnym na gminny konkurs ekologiczny.

Podczas spotkania pani dyrektor Ewa Pierzchała zaprezentowała Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” - ogromny nasz sukces. Pani Elżbieta Samek podsumowała dotychczasowe działania w ramach Zintegrowanego Planu Działań na Rzecz Bezpieczeństwa, zachęciła dzieci do dalszego aktywnego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w szkole, zgłaszania własnych inicjatyw i przypomniała zasady zachowania się uczniów w czasie przerw. Wszyscy nagrodzeni w tym dniu otrzymali dodatkowo zawieszki odblaskowe.