Aktualności

"Zaśpiewajmy kolęde Jezusowi dziś"

                 Jak co roku, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną w naszej szkole odbyła się wspólna Wigilia szkolna.  Przedstawienie utrzymane w świątecznym nastroju przygotowali uczniowie klas VB, pod kierunkiem pani Iwony Bałuszyńskiej.  Wspólne kolędowanie pod przewodnictwem szkolnego chóru (ucniowie klas IV - VIII) przygotowanego przez panią Celinę Pacholarz,  dodały spotkaniu świątecznego nastroju. 

Na koniec pani dyrektor Elżbieta Samek życzyła wszystkim zgromadzonym uczestnikom świątecznego spotkania radosnych, spokojnych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia!

 

Apel porządkowy

               W czwartek 19 grudnia 2019r. odbył się apel. Pani dyrektor, Elżbieta Samek przypomniała o konieczności zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz podczas zabaw w okresie ferii świątecznych. Zostały również wręczone dyplomy i nagrody w konkursach szkolnych. Sportowcy naszej szkoły zostali nagrodzeni w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. W kategorii klas 4-6 zwycięzcami zostali: Oliwia Janus i Mateusz Sowa, natomiast w kategorii klas 7-8 najlepsi w tenisie stołowym byli: Anna Mróz i Michał Weber.

W konkursie literacko-plastycznym „PROMIL – NO PROBLEM” dyplomy i nagrody otrzymali: I miejsce – Milena Pociecha, II miejsce – Zuzanna Jurczak, III miejsce – Szymon Świerczek, wyróżnienie – Maja Żak, Emilia Dynowska, Anna Rusnarczyk.

W Szkolnym Konkursie Kaligraficznym nagrodzeni zostali: I miejsce – Justyna Mróz i Katarzyna Opioła, II miejsce – Oliwia Janus, III miejsce – Zuzanna Jurczak, wyróżnienie – Joanna Sasadopulu, Jadwiga Wójs, Julia Dyda, Anna Rusnarczyk, Jeremiasz Siwak, Dawid Smajdor.

Gratulujemy nagrodzonym w konkursach szkolnych!

 

III Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

                      12 grudnia w Szkole Podstawowej w Krasnem Potockiem odbył się III Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.

Zadaniem dwuosobowych zespołów reprezentujących 10 szkół z terenu Gminy Chełmiec było samodzielne wykonanie kompozycji świątecznej: stroika oraz do wyboru: choinki, anioła, kartki świątecznej lub innej dekoracji według własnego pomysłu. Technika wykonania prac była dowolna, a na wykonanie powyższych zadań przeznaczono 3 godziny zegarowe.

Naszą szkołę reprezentowały PATRYCJA CHRONOWSKA i AGNIESZKA SZAJEWSKA

 Pracę uczestników nadzorowała i oceniała Komisja Konkursowa w składzie. pani Irena Oleksy, pani Dorota Leśniak oraz pani Iwona Sikorska Kompozycję świąteczną przygotowaną przez zespół oceniano pod względem estetycznym, pomysłowości wykonania oraz walorów plastycznych. Jury wielokrotnie podkreślało, że wszystkie prace wykonano z niezwykłą starannością i pomysłowością. 

Opiekunem była pani Celina Pacholarz

Świątecznie w klasie 4

             Do Bożego Narodzenia zostało tylko dwa tygodnie, najwyższy więc czas, żeby rozpocząć świąteczne przygotowania. Uczniowie klasy 4 właśnie je rozpoczęli. Nastrój świąteczny czuć już od Mikołaja. Wczoraj wraz z wychowawczynią ustawili w klasie choinkę i pięknie ją ustroili bombkami, również takimi wykonanymi własnoręcznie. Powiesili światełka i długi łańcuch z kolorowych paseczków, który wspólnie sklejali. Na szczycie choinki znalazła się gwiazda. W klasie 4 jest już naprawdę świątecznie.

Mikołajki w kinie Sokół

                Dnia 6. grudnia dla uczniów klas 4, 5a, 5b, 6, zostały zorganizowane mikołajki klasowe w kinie „Sokół”, w Nowym Sączu. Uczniowie obejrzeli film przyrodniczy pt.: „Młody renifer Aleks - historia Aleksa”. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki i technologii filmowej, uczniowie oglądali piękne krajobrazy koła podbiegunowego obszarów Laponii, zmieniające się w cyklu pór roku. Poznali krótką historię życia renifera Aleksa pełną codziennych niebezpieczeństw, od jego narodzin do usamodzielnienia się.

Widomski Tadeusz

Święto Szkoły 5.12.2019r.

             Dnia 5 grudnia 2019r. w naszej szkole  odbyła się już po raz trzynasty uroczystość na pamiątkę bitwy, którą stoczyli Legioniści z Rosjanami dnia 6 grudnia 1914r. Żołnierzami polskimi dowodził Józefa Piłsudski, od 1989r. patron naszej szkoły. W tym roku Święto Szkoły miało szczególny charakter, bowiem obchodzimy 105. rocznicę Bitwy Marcinkowickiej.

            Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec, pan Artur Boruta –Sekretarz Gminy Chełmiec, pan Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, pani Elżbieta Horowska i pan Józef Konar - Radni Gminy Chełmiec, ks. Tadeusz Celusta - Proboszcz Parafii Marcinkowice, pani Katarzyna Bobak - sołtys wsi Marcinkowice, pani Iwona Sikorska – z-ca dyrektora Zespołu Szkół w Marcinkowicach, pani Ewa Gizicka -  przewodnicząca Rady Rodziców.

Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. W pierwszej części spotkania odbył się turniej wiedzy. Brały w nim udział 3-osobowe drużyny z klas 4-8. Konkurs sprawdzał wiedzę na temat życia i działalności Józefa Piłsudskiego oraz przebiegu Bitwy Marcinkowickiej. Autorem pytań konkursowych i prowadzącym był pan Robert Cempa. Największą wiedzą wykazała się grupa z klasy 8 w składzie Justyna Mróz, Filip Glaser, Tomasz Sowa. II miejsce zajęli uczniowie z klasy 4 – Milena Pociecha, Kinga Pietrakiewicz i Aleksandra Wójcik, natomiast III miejsce uzyskali uczniowie z klasy 5b – Patrycja Chronowska, Agnieszka Szajewska i Mikołaj Froehlich.

Następnie uczniowie klas młodszych zaprezentowali pieśni legionowe. Widzów szczególnie zachwycił występ najmłodszych uczniów z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie pieśni legionowych. Pierwsze miejsce zdobył zespół z klasy VII za wykonanie pieśni „Ułani, ułani”, II miejsce wyśpiewała klasa 4, a III miejsce – klasa 6. Usłyszeliśmy wiele pieśni bliskich naszym sercom, m.in. „My pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”. Oprócz pięknego śpiewu pieśni uwagę zwracały stroje, rekwizyty  i biało-czerwone elementy.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy montaż poetycko-muzyczny  pt. „Żeby Polska była Polską” w wykonaniu uczniów klas 2-8 przygotowany pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz i pani Ireny Szajewskiej. Widzowie uczestniczyli w podróży przez 123 lata niewoli aż do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzruszyły piękne wiersze i pieśni patriotyczne.

Najbardziej oczekiwanym przez uczniów momentem było wręczenie nagród i dyplomów. Z okazji Święta Szkoły zorganizowane były konkursy, w których brała udział bardzo liczna grupa uczniów. Tematem przewodnim była „Bitwa Marcinkowicka 1914”. W sumie złożono 92 prace. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny, bo wykonano aż 53 prace różnorodnymi technikami, w tym 5 prac przestrzennych w formie makiety przedstawiającej pole bitwy przy lesie Pasternik. W konkursie, który polegał na wykonaniu lapbooka wzięło udział 14 uczniów. Na konkurs poetycki złożono 22 wiersze, a na  multimedialny przygotowano 17 prezentacji. Najciekawszą prezentację wykonał Krzysztof Sikorski z klasy 7 i przedstawił ją na zakończenie uroczystości.

Oto  nazwiska nagrodzonych uczniów w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 0-3 i klasy 4-8).

Konkurs poetycki „Bitwa Marcinkowicka 1914”:

I miejsce –      Zuzanna Czub, Katarzyna Dadaś, Sławomir Jargut

II miejsce -      Patryk Myrlak, Agnieszka Szajewska, Igor Kulak

III miejsce -    Kamila Jargut, Zuzanna Adamczyk

 

Konkurs na najładniejszy lapbook „Bitwa Marcinkowicka 1914”:

I miejsce -       Agnieszka Szajewska

II miejsce -      Magdalena Mróz,  Wiktoria Sarata

III miejsce -    Kamila Jargut

 

Konkurs plastyczny „Bitwa Marcinkowicka 1914”:

I miejsce -       Bartosz Plata,  Klara Pociecha, Klasa 0a, Klasa 0b, Katarzyna Dadaś

II miejsce -      Oliwia Dyda, Milena Pociecha

III miejsce -    Dorota Poręba, Karol Poręba, Sławomir Jargut

Wyróżnienie - Dominik Jabłoński, Krzysztof Jabłoński, Roksana Wilk, Oliwia Janus, Maja Żak

 

Konkurs na pracę przestrzenną „Bitwa Marcinkowicka 1914”:

I miejsce -       Kamila Jargut, Filip Wańczyk,   Karolina Długosz, Maja Chmura

II miejsce -      Kacper Hybel

III miejsce -    Adam Czub

 

Konkurs multimedialny „Bitwa Marcinkowicka 1914”:

I miejsce -       Krzysztof Sikorski

II miejsce -      Jadwiga Wójs

III miejsce -    Klaudiusz Myrlak

Wyróżnienie – Amelia Kalisz

              Na zakończenie spotkania pani dyrektor, Elżbieta Samek,  podziękowała uczniom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości Święta Szkoły. Zwróciła uwagę na to, że ich aktywność jest przejawem szacunku do historii i tradycji naszej miejscowości, które szczególnie musi pielęgnować młode pokolenie. Podziękowała również gościom za przybycie i wspólne z całą społecznością szkolną świętowanie. Wyraziła też wdzięczność nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość Święta Szkoły – pani Celinie Pacholarz i panu Robertowi Cempie oraz koordynatorowi – pani Irenie Szajewskiej.

 

Bajki terapeutyczne

             U sześciolatków zaczynamy  „Bajkoterapię’’ – czytanie bajek pomaga,  wspiera i daje poczucie bezpieczeństwa. Opowiadają o świecie dziecięcych emocji  i konkretnych problemach . dzieci mogą utożsamiać się z bohaterami , a także dowiedzieć się jak zachować się w podobnej sytuacji.  

Maria Sambak

 

Nagrody w Odblaskowej Szkole

           Mimo, że konkurs „Odblaskowa Szkoła” już dobiegł końca nasza szkoła nadal dba o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i promuje noszenie odblasków  na co dzień przez cały rok szkolny. Serdecznie dziękujemy  wszystkim, którzy się zaangażowali  i wspierali  nasze liczne akcje, a szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Powiatu Nowosądeckiego Pana Marka Kwiatkowskiego za przekazanie nagród dla 30 dzieci, które wyróżniły się w podejmowaniu działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Spektakl Królowa Śniegu

             27 listopada uczniowie klas 1 – 3 pojechali na spektakl teatralny,, Królowa Śniegu ” do Nowego Sącza. Uwagę widzów przyciągnęła piękna scenografia, stroje, efekty specjalne i oczywiście gra aktorów. Było to wspaniałe widowisko, które dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i przemyśleń.

Podsumowanie Ogólnopolskiej Kampanii ZTU

                Dnia  27 listopada 2019r. w Urzędzie Gminy w Chełmcu odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z siedzibą w Poznaniu pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Hasło tegorocznej kampanii brzmiało: „Chce mi się chcieć! - czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności”.  Kampania miała na celu ograniczenie podejmowania przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych, sięgania po substancje psychoaktywne oraz rozbudzenie wśród uczniów motywacji do działania i osiągania celów, rozwijanie talentów, zainteresowań, pasji.

W ramach kampanii  uczniowie brali udział w konkursie literacko-plastycznym „Ja za 20 lat”. Wśród dwunastu tysięcy nadesłanych prac wyłoniono z naszej gminy 8 laureatów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki, a od Wójta Gminy Chełmiec Pana Bernarda Stawiarskiego - nagrody w postaci voucherów do sklepu Martes Sport o wartości 150 zł oraz karnety na basen . Wśród laureatów konkursu znalazła się również była uczennica naszej szkoły, Bożena Konar. Gratulujemy naszej absolwentce oraz koordynatorowi kampanii, pani Irenie Szajewskiej.