Aktualności

Ślubowanie klasy pierwszej

                17 października 2019 roku odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej.
Na ceremonię przybyli zarówno rodzice jak i cała społeczność szkolna.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem uczennicy klasy ósmej,
która powitała wszystkich zebranych gości oraz dodała otuchy swoim młodszym kolegom, w tym szczególnym dla nich dniu.

Uczniowie klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni pani mgr Justyny Oleksiewicz, przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie.
Następnie przystąpili do egzaminu, w którym odpowiadali na pytania dotyczące m.in właściwego zachowania się w klasie i szkole.  Udowodnili również, że wiedzą jak prawidłowo zachować się na drodze.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor Elżbieta Samek. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Dodatkową niespodzianką były zawieszki odblaskowe wręczone przez wychowawcę w ramach akcji "bezpieczna szkoła".

Również, w tym dniu, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, niespodziankę dla całego grona pedagogicznego przygotowała klasa trzecia pod czujnym okiem pani Marii Zatorskiej.
Uczniowie klasy trzeciej zorganizowali wspaniałą "Galę oscarowo - odblaskową", uświetnioną licznymi występami, piosenkami przygotowanymi z panią Celiną Pacholarz.
Jak na prawdziwą Galę przystało, nie zabrakło uroczystego wręczania medali oraz opasek odblaskowych, by również nauczyciele byli bezpieczni w drodze do szkoły.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

              W tym roku szkolnym pamięć o Żołnierzach Wyklętych uszanowaliśmy w formie wycieczki pieszej. Termin marcowy uroczystości przenieśliśmy na październik wykorzystując pogodę i piękną polską jesień. Celami wycieczki były pamięć o Żołnierzach Wyklętych – dojście do pomnika na Zawadce, integracja zespołu klasowego, poznanie topografii terenu i własnych możliwości. Rozpoczęliśmy wycieczkę od szkoły, na kierunku południowo - zachodnim otuliny rezerwatu weszliśmy w teren leśny, stromy i długi, który pokonaliśmy z kilkoma postojami. Dotarliśmy do nowej kaplicy, przy której są dwa pomniki: Papieża Jana Pawła II oraz cel naszej wyprawy – Pomnik Pamięci Walczących o Niepodległość.

Ksiądz Krzysztof krótko przypomniał sytuację Polski po II wojnie światowej oraz cel działania Żołnierzy Wyklętych. Przeszliśmy do starej kaplicy na chwilkę odpoczynku. Przy wejściu na teren Rezerwatu Przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem mogliśmy podziwiać harmonię kolorów pięknej polskiej jesieni. W punkcie widokowym rezerwatu, podczas krótkiego odpoczynku oglądaliśmy widoki panoramiczne na Dunajec, Marcinkowice i Nowy Sącz. Ostatnim etapem wycieczki był punkt widokowy na jezioro oraz palenie ogniska i grillowanie. Zejście do Marcinkowic było ostatnim etapem wycieczki, która trwała 5 godzin.

Tadeusz Widomski

 

Wizyta w Sądzie

              Dnia 11.10.2019 r. klasa VIII wybrała się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się rozprawie dotyczącej przywłaszczenia mienia. Całość trwała około dwóch godzin. Zrobiliśmy parę zdjęć, a na koniec ruszyliśmy z akcją ,,Odblaskowa szkoła". W widocznych z daleka kamizelkach  rozdawaliśmy napotkanym przechodniom odblaski.

 

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec dla nauczycieli

              Dnia 11 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Świniarsku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli i dyrektorów z terenu gminy Chełmiec. Przybyłych gości przywitał Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski oraz pan Radosław Potoczek dyrektor GZE. Uczniowie szkoły zaprezentowali wzruszający program artystyczny. Następnie pan Wójt pogratulował wszystkim nauczycielom, życząc sukcesów oraz wytrwałości w wychowaniu i edukowaniu dzieci i młodzieży.

W drugiej części uroczystości zostały wręczone nauczycielom nagrody Wójta Gminy Chełmiec. Nagrody finansowe za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymało 4 dyrektorów oraz 34 nauczycieli ze szkół gminy Chełmiec. W tej grupie znalazły się dwie nauczycielki naszej szkoły: pani Ewa Pajor-Wojsław oraz pani Irena Szajewska.

Serdecznie gratulujemy naszym polonistkom!

 

VI Konkurs Wokalno-Instrumentalny GRAMmy na TAK!

                W dniu 12 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Świniarsku odbył się już po raz VI Konkurs Wokalno-Instrumentalny GRAMmy na TAK! . Na liście osób (ponad setka muzyków),  z terenu nie tylko Gminy Chełmiec, ale także powiatu nowosądeckiego były również nasze uczennice:

ZUZANNA JURCZAK -  kategoria wokaliści, przedział wiekowy I-VI SP,  która wykonała utwór Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać"

JULIA DYDA- kategoria wokaliści, przedział wiekowy I-VI SP, zaprezentowała piosenkę w języku angielskim pt. "Shallow"

Uczennice zaprezentowały wysoki poziom wokalny. Gratulujemy !!!

Przesłuchania konkursowe trwały ponad 10 godzin i odbyły się przed Komisją Konkursową w składzie: przewodnicząca pani Monika Dybel – wokalistka, trene wokalny, nauczycielka,  z dziećmi i młodzieżą, prowadząca Agencję Artystyczną MD Pro Art.,  pani Ewa Novel wokalistka i pedagog, koncertuje po całej Polsce i Europie z zespołem LEVI, prowadzi Firmę NoVel Art., uczestniczka VII edycji The Voice of Poland, pani Danuta Głąb nauczycielka, wokalistka, miłośniczka muzyki, pan Bartłomiej Fedko nauczyciel muzyki, muzyk, konferansjer, dj. Poziom wokalny, instrumentalny jaki zaprezentowali uczestnicy był na bardzo wysokim poziomie.

 

VII Dyktando Niepodległościowe

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Jest to innowacyjna forma poznawania przez uczniów historii Polski, a jednocześnie sprawdzenie swoich umiejętności ortograficznych. Na stronie internetowej konkursu czytamy: „Pisanie tradycyjnego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę”.

W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć się z wieloma trudnymi wyrazami jak np. nie-Polaka, uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, husarskie skrzydła. W etapie szkolnym wzięło udział 11 uczniów z klas 6-8. Aż sześcioro uczniów uzyskało ponad 75% punktów i ich prace zostały wysłane do organizatora. Wyróżnieni uczniowie to: Zuzanna Adamczyk i Amelia Kalisz z kl.6, Dawid Smajdor z kl.7, Katarzyna Opioła, Justyna Mróz i Anna Mróz z kl.8. Miejmy nadzieję, że komuś z tej grupy uda się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów!


Teksty dyktanda

Odblaskowy Dzień Uśmiechu

              4 października 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do świętujących na całym świecie ludzi podczas Światowego Dnia Uśmiechu,  radośnie  bawiąc się w sali podczas zabaw i konkursów. Innowacją było to, że zabawy uczyły bezpiecznych zachowań na drodze. Przejęte przedszkolaki  realizując  misję ODBLASKOWEJ SZKOŁY  wyruszyły do głównego budynku szkoły gdzie pukając do każdej klasy od     I - VIII przekazywały symbol uśmiechniętej buzi wraz z przesłaniem o bezpiecznym poruszaniu się po drogach w strojach odblaskowych. Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe, skandując KAMIZELKA ODBLASKOWA UŚMIECHU CI DODA! dawały przykład starszym i uczyły ich dlaczego warto nosić odblaski.

Odblaskowa podróż po szkole  zakończyła się  w klasie II gdzie dzieci przedszkolne odpoczęły oglądając taniec przy piosence Przepisowy ruch  drogowy w wykonaniu drugoklasistów  oraz film Bezpieczna droga do szkoły.

Na zakończenie w ten wyjątkowy  Odblaskowy Dzień Uśmiechu pani dyrektor Elżbieta Samek nagrodziła dzieci przedszkolne i uczniów klasy II odblaskami w kształcie buzi. Mamy nadzieję, że hasło tego dnia UŚMIECH I ODBLASK TO ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO ! na zawsze pozostanie w pamięci  całej społeczności Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.

Zajęcia edukacyjne w Państwowej Straży Pożarnej

              Uczniowie klas 4, 5a i 5b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wyjazd odbył się 7 października 2019r.

Najpierw zobaczyliśmy samochody strażackie oraz wyposażenie niezbędne strażakom podczas akcji ratunkowych. Młodzi strażacy zaprezentowali również swe umiejętności, tj. zjeżdżanie po rurze, błyskawiczne założenie ubrania strażackiego. Zaprowadzili nas do szatni, w której zobaczyliśmy ubrania strażaków. Dowiedzieliśmy się, że w PSP pracuje 75 strażaków.

Potem odbyły się zajęcia w specjalnych salach edukacyjnych. Prowadzący zajęcia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej opowiedział o pracy strażaków. Przypomniał numery alarmowe oraz zasady korzystania z nich. Następnie w sali przypominającej mieszkanie pokazał i opowiedział, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami możemy się zetknąć w domu i jak należy wtedy się zachować. Uczniom bardzo podobały się zajęcia, byli aktywni, chętnie włączali się do rozmowy. Wykazali się również dużą wiedzą na temat zagrożeń w związku z korzystaniem z urządzeń elektrycznych w domu oraz znajomością zasad odpowiedzialnego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

Dziękujemy paniom: Elżbiecie Kulig, Irenie Szajewskiej i Celinie Pacholarz  za zorganizowanie wycieczki, która była jednym z działań w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

 

Pamiętajmy o odblaskach! – marsz promujący noszenie elementów odblaskowych

             Uczniowie klas 4, 5a i 5b uczestniczyli w marszu promującym noszenie elementów odblaskowych. Z wykonanymi przez siebie transparentami, w koszulkach i opaskach odblaskowych przemaszerowali z budynku szkoły na stację „Gród”. W ten sposób włączyli się aktywnie w akcję „Odblaskowa Szkoła” oraz zaapelowali do wszystkich dzieci i dorosłych, aby nosili elementy odblaskowe, bo one naprawdę mogą ochronić zdrowie i życie.

 Pamiętajmy o odblaskach!

Bezpieczni na drodze

              Uczniowie klasy 4 brali udział w zajęciach na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Wraz z wychowawcą przypomnieli sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego pieszych. Wykonali plakat przypominający o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Wymyślone przez nich hasło brzmiało: „ODBLASKI NOSIMY- ŻYCIE CHRONIMY!”. Ponadto każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową, którą przypiął w widocznym miejscu na plecaku. Było to kolejne działanie w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.