Aktualności

Cykl zajęć o zdrowiu

Młodsze przedszkolaki – Zajęcia pod hasłem „ Witaminki zdrowie dają, przedszkolaki je zjadają.”

Podczas cyklu zajęć o zdrowiu, młodsze przedszkolaki  zdobywały  wiedzę o zdrowym odżywianiu.

Dzieci dowiedziały się iż owoce i warzywa zawierają dużo witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Nauczyły się piosenek : Pomidorek, Urodziny marchewki, Witaminki- ilustrowały je ruchem. Uczyły się wierszy, rymowanek, wykonywały różne prace plastyczne. Poznawały owoce i warzywa wszystkimi zmysłami. Jedzmy dużo owoców i warzyw.

Smacznego!

Próbna ewakuacja w szkole

              Dyrektor szkoły  Elżbieta Samek, poinformowała 21.09.2020. Powiatową Komendę Straży Pożarnej w Nowym Sączu, o planowanej ewakuacji próbnej w naszej szkole, dnia 29.09.2020r. Jednocześnie uczniowie klas 1 - 8 zostali poinformowani o celu i zasadach bezpiecznej ewakuacji, przez szkolny radiowęzeł. Ewakuacja rozpoczęła się 29.09.2020. o godz. 9-30, trzema długimi sygnałami dzwonka. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli opuścili sale lekcyjne w sposób zorganizowany, zdyscyplinowany i kierowali się do wyznaczonych wyjść ewakuacyjnych. W tym czasie Pani Dyrektor wydrukowała listę ewakuacji uczniów. Na placu docelowym nauczyciele składali raporty o stanie osobowym swoich klas dyrektorowi szkoły. Raporty były zgodne z listą ewakuacji. Czas ewakuacji uczniów i pracowników szkoły, 3.5 min. Po krótkim podsumowaniu przebiegu ewakuacji, uczniowie powrócili do klas, aby kontynuować przerwane lekcje.
 Widomski Tadeusz

Green Weekend w Marcinkowicach

Green Week jest nazwą akcji ekologicznej Europejskiego Zielonego Tygodnia, który odbył się w dniach        21 - 27 września.

Gmina Chełmiec w ramach tej akcji przekazała m. in. naszej szkole sadzonki drzew (świerki, lipy, brzozy i jarzębiny). Dzieci i uczniowie klas 1- 8 pod opieką nauczycieli posadzili swoje drzewka, w obejściu szkoły, w dniu 29 września. Młodsze dzieci dowiedziały się, dlaczego warto sadzić drzewa, jednocześnie nabyły obowiązek opieki nad swoim drzewkiem. Po akcji sadzenia każdy uczestnik otrzymał symboliczny zeszyt, wykonany z recyklingu papieru, z informacją, że jest to sposób na zabezpieczenie drzew, przed nadmiernym wycinaniem w celach papierniczych. 

Widomski Tadeusz

Wycieczka do Rytra

W środę 23 września uczniowie klas 4-6 pojechali na całodniową wycieczkę do Rytra. Najważniejszym punktem naszego wyjazdu było wyjście na Cyrlę. W drodze do schroniska zwiedziliśmy odbudowany zamek ryterski. Piesza wędrówka zajęła nam ponad dwie godziny. Trasa była niezbyt męcząca, po drodze podziwialiśmy piękną przyrodę Beskidu Sądeckiego. Po dotarciu do schroniska mogliśmy wypocząć, pobawić się na świeżym powietrzu, skosztować pysznych pierogów. Drogę powrotną pokonaliśmy czerwonym, najtrudniejszym szlakiem. Wycieczka była naprawdę świetna, pogoda i humory dopisały.

Bardzo dziękujemy naszym nauczycielom, którzy zabrali nas na tę wspaniałą wyprawę: pani Elżbiecie Kulig, pani Iwonie Bałuszyńskiej, pani Marzenie Leśniak i panu Robertowi Cempie.

                                                                                                                    Agnieszka Szajewska

Dzień Przedszkolaka

22 września wszystkie dzieci z oddziału  przedszkolnego przeżywały swoje święto w radosnych nastrojach integrując się podczas wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Gościem specjalnym na uroczystości była pani dyrektor Elżbieta Samek, która w ramach święta pasowała podopiecznych na przedszkolaki i starsze przedszkolaki. Wcześniej dzieci musiały wykazać się umiejętnościami, które każdy przedszkolak powinien umieć wykonać, wszystkie zaprezentowane sprawności zostały przez panią dyrektor zaliczone i dzieci zostały nagrodzone odznaką Wzorowego Przedszkolaka, oraz słodyczami i zdrowymi chipsami z jabłek.

Pani dyrektor opowiedziała dzieciom o swojej ulubionej książce z dzieciństwa, czym zapoczątkowała realizację projektu Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury moduł „Książki dzieciństwa” – misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców. Celem projektu jest: Rozwijanie czytelnictwa: budzenie/wzmacnianie zainteresowania książkami i publikacjami dla dzieci. Oraz rozwijanie wiodących kompetencji kluczowych :  Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.

 Pogoda przedszkolakom dopisała więc dzieci radośnie bawiły się na placu przedszkolnym w zabawy z chustą animacyjną, narysowały kredą swoją ulubioną zabawkę, tworzyły budowle z piasku.

Na zakończenie dzieci miały smakowity poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Spotkania Rodziców z wychowawcami i nauczycielami

Komunikat

W dniach 23 i 24 września 2020 r. o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbędą się spotkania rodziców uczniów klas 1-8 naszej szkoły z wychowawcami i nauczycielami wg harmonogramu:

  • 23.09.2020 - klasa 7
  • 24.09.2020 - klasy 1, 2, 3, 4, 5, 6a, 6b 8,

W związku z epidemią COVID – 19 w zebraniu uczestniczyć mogą osoby zdrowe, nie przebywające na kwarantannie czy izolacji i jeśli nikt z domu nie przebywa na kwarantannie czy izolacji. Zobowiązane są: mieć zakryte usta i nos, zachować dystans społeczny 1,5 m i zdezynfekować ręce przed wejściem do szkoły.

Rodzice klas wchodzą bezpośrednio do klas nie gromadząc się w korytarzach wejściami:

      Kl. 1 -3 – wejście od Pasternika

      Kl. 4, 6a – wejście główne

      Kl. 8, 6b, – wejście główne

      Kl. 4,  5 – wejście od dolnego parkingu szkoły

Zebranie reprezentantów klasowych Rad Rodziców klas odbędzie się  w dniu 24.09.2020 r. o godz. 16.30 w klasie 6a (przewiązka parter).

Rocznica napaści Związku Radzeckiego na Polskę

" Nie lękam się tego, co mogą mi zrobić ludzie, kiedy mówieę prawdę.

Boję się tego, co zrobiłby mi Bóg gdybym skłamał"

Jan Bosko


Dnia 17 września przypada 81 rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Uczniowie w bardzo krótkim apelu przekazanym przez radiowezeł, przypomnieli o tragicznych wydarzeniach tego dnia. Rosja bez wypowiedzenia wojny, atakuje Polskę, łamiąc w ten sposób wcześniej podpisany pakt o nieagresji.

Szybko rozpoczęły się masowe zesłania polskiej ludnościkresowej a Syberię. Dlatego właśnie dzień 17 września jest DNIEM SYBIRAKA, a tym apelem chciełiśmy uczcić pamięć osób poległych na odległych stepach Syberii i tych, którzy po trudach podróży powrócili do Polski.

Na koniec w każdej klasie został odsłuchany "Hymn Sybiraków". Apel został przygotowany przez panią Celine Pacholarz.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie w związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia nowego roku szkolnego, informuję o organizacji pracy i nauki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach od 1 września 2020 roku.

Nauka przebiegać będzie z założenia w normalnym trybie z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i zgodnie z Procedurami Bezpieczeństwa.


Uwaga!

W związku z epidemią COVID-19  w szkole obowiązują Procedury Bezpieczeństwa.

Wszyscy Rodzice i Uczniowie zobowiązani są zapoznać się z nimi przed przyjściem do szkoły.

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE  (link)

Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

 

Rodzice wypełniają załącznik nr 1 (tzw. Oświadczenie) i w przypadku klas 0a i 0b oraz 1 przynoszą osobiście a pozostałych klas przekazują przez dzieci w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.

Przypominam: do szkoły przychodzą wyłącznie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych

 

W dniu 1 września 2020r. rozpoczęcie roku szkolnego odbywać się będzie wg porządku:

Klasy 2-8 spotykają się z wychowawcami o godz. 9.00 w salach:

  • Klasa 2 - przewiązka, I piętro (jak w ubiegłym roku), wejście od strony Pasternika
  • Klasa 3 - przewiązka, I piętro (jak w ubiegłym roku), wejście od strony Pasternika
  • Klasa 4 – parter głównego budynku szkoły, tzw. sala przyrodnicza, wejście korytarzem przy Sali gimnastycznej
  • Klasa 5 – piętro głównego budynku szkoły – naprzeciw gabinetu pielęgniarki, wejście od tylnego parkingu szkoły
  • Klas 6a – przewiązka (jak w ubiegłym roku), wejście korytarzem przy sali gimnastycznej
  • Klas 6b – parter głównego budynku szkoły (jak w ubiegłym roku), główne wejście szkoły
  • Klasa 7 – przewiązka (jak w ubiegłym roku), wejście korytarzem przy sali gimnastycznej
  • Klasa 8 – parter głównego budynku szkoły (jak w ubiegłym roku), główne wejście szkoły
  • Oddział 0a – godz. 9.30 – sala gimnastyczna - wejście bezpośrednio na salę (Rodzice wyjątkowo mogą wejść z dziećmi, dezynfekują ręce przy wejściu i wchodzą w maseczkach zachowując dystans społeczny 1,5 m)  (Lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego OA)
  • Oddział 0b – godz. 10.15 – sala gimnastyczna- wejście bezpośrednio na salę (Rodzice wyjątkowo mogą wejść z dziećmi, dezynfekują ręce przy wejściu i wchodzą w maseczkach zachowując dystans społeczny 1,5 m) (Lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego OB)
  • Klasa 1 – godz. 11.00 - sala gimnastyczna- wejście bezpośrednio na salę (Rodzice wyjątkowo mogą wejść z dziećmi, dezynfekują ręce przy wejściu i wchodzą w maseczkach zachowując dystans społeczny 1,5 m)

W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego, proszę na bieżąco obserwować stronę szkoły i komunikaty w e-dzienniku.

Wszystkim życzę pomyślności i zdrowia w nowym roku szkolnym.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

Elżbieta Samek

 


Nagrody Wójta Gminy Chełmiec za wybitne osiągnięcia

Tradycyjnie na zakończenie roku szkolnego Wójt Gminy Chełmiec przyznał uzdolnionym uczniom szkół gminy Chełmiec nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2019/2020.

Niestety z powodu wirusa COVID-19 nie mogła odbyć się uroczysta gala wręczenia nagród. Dyplomy dla uczniów i listy gratulacyjne dla rodziców od Wójta Gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego zostały dostarczone przesyłką kurierską.

W bieżącym roku nagrodzonych zostało 81 uczniów - laureatów, finalistów lub  wyróżnionych w małopolskich oraz ogólnopolskich konkursach z języka polskiego, matematyki, historii, religii i języka angielskiego. W sporcie przyznano nagrody w dyscyplinach: karate, kick-boxing, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, natomiast za osiągnięcia artystyczne: ze śpiewu, tańca, muzyki, plastyki i poezji.

W tej licznej grupie uzdolnionych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

 

- Justyna Mróz z klasy 8 – laureatka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego laureatka Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”

- Katarzyna Opioła z klasy 8 - laureatka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego finalistka Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej

- Tomasz Sowa z klasy 8 - finalista Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej

- Oliwia Kożuch z klasy 8 - finalistka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej

- Zuzanna Adamczyk z klasy 6 - finalistka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej

- Agnieszka Szajewska z klasy 5 – finalistka Ogólnopolskiego Konkursu na gadkę laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej,  laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowa z języka polskiego,  wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Literacka zimówka 2020”

 

Gratulujemy naszym uzdolnionym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali ich do konkursów!                                                                               

/ISz/

                                                          

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ - „Chrzest Polski”

Serdecznie zapraszamy uczniów  Szkoły/Placówki do udziału
w I OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ - „Chrzest Polski”

Każde społeczeństwo i każda jednostka powinna czuć więź ze swoją Ojczyzną, powinna być świadoma swojej historii i swoich korzeni. Zakorzenienie w historii umożliwia budowanie patriotyzmu, dumy z przynależności do własnego Narodu i stwarza poczucie odpowiedzialności ludzi za dobro i właściwy rozwój społeczeństwa. Fakt przyjęcia ustawy o Święcie Chrztu Polski daje nam wyjątkową szansę, aby pokazać korzenie naszej państwowości już w ponad tysiącletniej historii.

Cel uważamy za słuszny i istotny – skoro ustanowiono to Święto ustawą – powinno ono być obecne w powszechnej świadomości społeczeństwa. Do tej pory data ta była marginalnie dostrzegana – tylko podczas większych obchodów – co 50 lat (1966 i 2016). Dzieci i młodzież powinny zapoznać się z tak ważnym wydarzeniem w historii Polski. Realnie przewidujemy, że w wyniku konsekwentnych (rokrocznych) działań Święto zacznie być obecne w świadomości zbiorowej.

 Regulamin