Aktualności

Konkurs na najładniejszy różaniec

         W październiku – miesiącu różańcowym został zorganizowany w Szkołach Podstawowych w Marcinkowicach i Rdziostowie konkurs na najpiękniejszy różaniec wykonany własnoręcznie dowolną techniką. Konkurs cieszył się dużym zainteresowanie dzieci z klas I-III oraz przedszkola, do których był skierowany. Spośród różańców zostały wybrane najpiękniejsze, które zostały nagrodzone. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie pięknych różańców, które były eksponowane na wystawie w kościele parafialnym w Marcinkowicach.

 

Piękna nasza Polska cała

Realizacja Międzynarodowego Projektu Piękna Nasza Polska Cała.

Oddział przedszkolny bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Piękna Nasza Polska Cała. Głównym celem projektu jest: kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi oraz poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu. Dostrzeganie piękna ojczystego miejsca budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem: rodziną, przedszkolem, miejscowością. W trakcie trwania projektu od września do maja dzieci muszą zrealizować co najmniej 20 zadań projektowych. Dzieci z zainteresowaniem przystąpiły do ich realizacji.

Zadania, które udało nam się już zrealizować :

- A ja kocham moją miejscowość- narysowanie największej laurki dla Marcinkowic kredą na asfalcie.

- Dobre, bo polskie – zorganizowanie akcji promocyjnej najbardziej znanych i cenionych produktów w naszej Ojczyźnie, w naszym regionie- jabłek.

- W starym kinie- projekcje dobranocek naszych rodziców i dziadków. „ Reksio”, „ Pomysłowy Dobromir”, „ Bolek i Lolek”

- Czerwone korale – zorganizowanie wystawy własnoręcznych wyrobów biżuterii regionalno- folkowej z korali jarzębiny.

- Zadanie według własnego pomysłu- Gromadzimy dary POLSKIEJ JESIENI, zorganizowanie wystawy.

- Piękna Niepodległa – wspólne zasadzenie drzewa ( lipy) na terenie placówki.

- Według przepisu Babci lub Dziadka – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy- ciasta marchewkowego według przepisu babci i mamy Bartka, degustacja.

- Mam chusteczkę haftowaną – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

Przerwa na czytanie w przedszkolu

                  Dzieci przedszkolne wzięły udział w I edycji międzynarodowej Akcji "Przerwa na czytanie". Dzieci wysłuchały bajki czytanej przez nauczyciela. Oglądały książeczki z ulubionymi bajkami. Myślę, że to będzie dla przedszkolaków zachętą do zainteresowania słowem pisanym.

M.Sambak

I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE”

               Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do tej pory akcja miała zasięg ogólnopolski, w tym roku odbyła się I międzynarodowa edycja. Organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Główne cele akcji to: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

W naszej szkole akcja odbyła się 30 października 2020 roku. Niestety ze względu na zdalne nauczanie nie wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w niej w szkole. W biciu rekordu wzięła udział cała społeczność szkolna, nauczyciele, pracownicy, rodzice. Uczniowie młodszych klas czytali swoje ulubione książki w czasie przerw międzylekcyjnych. Czytali samodzielnie lub w małych grupach – jedna osoba czytała głośno, a pozostałe słuchały. Dzieciom z oddziału przedszkolnego ich ulubione baśnie czytała wychowawczyni. Potem dzieci wykonały prace plastyczne prezentujące ulubionych bohaterów literackich. Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w akcji w swoich domach, czytali książki podczas przerw między lekcjami on-line. O tym, że można czytać książki wspólnie, chociaż zdalnie świadczą nadesłane przez uczniów zdjęcia, na których uchwycili moment czytania i które miały promować czytelnictwo.

Akcja odbyła się w nietypowej sytuacji pandemii i nauki zdalnej, ale to nam nie przeszkodziło we „wspólnym czytaniu” i wymienianiu się wrażeniami dotyczącymi książek. Wszyscy zgodnie przyznajemy, że „książki nie gryzą, one pochłaniają w całości”. Z radością weźmiemy udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie w przyszłym roku.

 

Nauczanie zdalne - informacja dyrektora szkoły

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki od dnia 26 października do 8 listopada uczniowie klas IV - VIII przechodzą na tryb nauki zdalnej. Uczniowie zgodnie z planem swoich zajęć, za pomocą aplikacji TEAMS, łączyć się będą z nauczycielami na zajęciach on - line.

Wszyskie informacje dostępne są dla rodziców i uczniów w e- dzienniku.

Obecność na zajęciach jest sprawdzana, rodzice zobowiązani są na bieżąco usprawiedliwiać nieobecności

Wszelkie trudności z realizacją nauki zdalnej należy zgłaszać nauczycielowi, wychowawcy lub dyrektorowi szkoły za pośrednictwem e-dziennika.

Konkurs różańcowy

         W październiku – miesiącu różańcowym został zorganizowany w Szkołach Podstawowych w Marcinkowicach i Rdziostowie konkurs na najpiękniejszy różaniec wykonany własnoręcznie dowolną techniką. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci z klas I-III oraz przedszkola, do których był skierowany. Spośród różańców zostały wybrane najpiękniejsze, które zostaną nagrodzone w najbliższym czasie. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie pięknych różańców, a pozostałych zapraszamy do ich obejrzenia na specjalnej wystawie w kościele parafialnym w Marcinkowicach.

ks. Łukasz Kuczaj

Ślubowanie klasy Pierwszej

                 15 października czternaścioro pierwszoklasistów złożyło uroczyste ślubowanie i zostało przyjętych w poczet uczniów naszej Szkoły. Niestety, ze względu na pandemię, ta długo wyczekiwana przez dzieci uroczystość odbyła się bez udziału Rodziców i gości. Mimo to, pierwszaki z przejęciem i dużym zaangażowaniem przedstawiły przygotowany program artystyczny i bezbłędnie odpowiadały na pytania zadawane przez Panią Dyrektor, Wychowawczynię i starsze Koleżanki. Po złożeniu ślubowania na Sztandar naszej Szkoły, Pani Dyrektor Elżbieta Samek osobiście pasowała każdego na Ucznia, Pani Sekretarka wręczyła legitymacje szkolne, przedstawicielka Rodziców wręczyła słodkie niespodzianki, a Wychowawczyni, pani Beata Karbowiak – drobne upominki.
To był niezapomniany dzień!

Dbamy o zdrowie z Małym Misiem

REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU: Dbamy o zdrowie z Małym Misiem.

Celem projektu jest: Kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu.Podczas zajęć prozdrowotnych dzieci z oddziału przedszkolnego zapoznały się z piramidą zdrowia oraz dowiedziały się jakie znaczenie ma właściwe odżywianie się dla zdrowia ludzi, a przede wszystkim spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminy i składniki odżywcze. Dzieci dokładnie umyły ręce. Następnie obrane i pokrojone przez rodziców warzywa i owoce dzieci zgromadziły w jednym miejscu. Ze wszystkich składników powstał sok owocowo- warzywny, a zrobiły to z pomocą mamy Bartka Pani Karoliny Dąbrowskiej , która również upiekła pyszny placek marchewkowy.

Było pysznie, zdrowo i kolorowo. DZIĘKUJEMY!

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

Etap szkolny Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego.

Dnia 1 października odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego Po polsku o historii” przeprowadzony przez polonistki: panią Ewę Pajor-Wojsław i panią Irenę Szajewską. Wzięło w nim udział 20 uczniów: z klas 6a i 6b – 7 uczniów, z klas    7 i 8 – 13 uczniów. Najlepsze wyniki w szkole uzyskali: Dawid Smajdor, Amelia Kalisz, Roksana Matiaszek i Zuzanna Adamczyk. Ich prace zostały wysłane do komisji wojewódzkiej w Krakowie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

               Dnia 8 października uczniowie kl 7 i 8 pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do Oświęcimia i Brzezinki, gdzie mieściły się niemieckie obozy zagłady w czasie II wojny światowej. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali pani przewodnik, która opowiadała o życiu w obozach śmierci, strasznych męczarniach, których doświadczali więźniowie, okropnych warunkach w jakich żyli i umierali. Dla wszystkich uczestników wycieczki było to ogromne przeżycie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Wadowice – miejsce urodzin Ojca św. Jana Pawła II, gdzie zobaczyliśmy muzeum Papieża i pomodliliśmy się w Bazylice w rodzinnym mieście Ojca św. Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana, dzieci bardzo zdyscyplinowane. 70% kosztów wycieczki zostało pokryte z programu „ Odkrywamy Małopolskę”.

Elżbieta Kulig