Aktualności

Gminne zakończenie roku szkolnego w Marcinkowicach

W dniu 23 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbyło się Gminne Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021.

Gospodarzami uroczystości byli pani  Elżbieta Samek  - Dyrektor szkoły i pan Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in.: p. Radosław Potoczek – dyrektor GZE w Chełmcu, Ks. Tadeusz Celusta – proboszcz parafii w Marcinkowicach, p. Wiesław Szołdrowski - przewodniczący Rady Gminy, p. Andrzej Tyrkiel – przewodniczący Komisji Oświaty oraz radni Gminy Chełmiec: p. Rafał Kasieczka, p. Tadeusz Lis, p. Aleksandra Opalska, p. Władysław Wnęk i p. Sylwester Zaryczny, p. Iwona Sikorska – Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach oraz p. Ewa Gizicka – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. 

Uczniowie klasy ósmej wraz ze swoją wychowawczynią p. Ewą Pajor-Wojsław przygotowali program artystyczny, w którym  żegnali się ze szkołą podstawową. Zebranym towarzyszyły skrajne uczucia: od nostalgii podczas oglądania prezentacji obrazującej zmiany, jakie zachodziły w dzieciach na przestrzeni lat, po wybuchy śmiechu towarzyszące scenkom ze skeczu pt. „Zdalne nauczanie”. Występ absolwentów zakończyły brawurowo wykonane tańce w rytmie belgijki i kowbojki. Następnie uczniowie i uczennice klasy VII pożegnali starszych kolegów i wręczyli im drobne upominki.

Kolejnym punktem programu były przemówienia: p. Dyrektor Elżbiety Samek oraz p. Wójta Bernarda Stawiarskiego. Pan Wójt życzył uczniom sukcesów i wspaniałych wakacji, a potem wręczył Nagrody Wójta Gminy Chełmiec oraz specjalne nagrody Wójta ufundowane dla uczniów z najwyższą średnia ocen w szkole.

Zakończyliśmy trudny, nietypowy rok szkolny i przed nami zasłużony wypoczynek.

Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

W roku szkolnym 2020/2021 piętnaścioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej OLIMPUS. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji i Rzymu. Każdy test składał się z 30 pytań z czterema odpowiedziami, z których co najmniej jedna była poprawna.

Dziewięcioro uczniów zdobyło tytuł laureata olimpiady. Są to:

  • Zuzanna Adamczyk – VII m.
  • Agnieszka Szajewska – IX m.
  • Alan Janczyk – X m.
  • Mikołąj Froehlich – X m.
  • Konrad Budnik – XI m.
  • Mateusz Sowa – XII m.
  • Katarzyna Glaser – XIV m.
  • Maja Żak – XV m.
  • Katarzyna Dadaś – XV m.

Do olimpiady uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Ireny Szajewskiej i p. Ewy Pajor-Wojsław.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom serdecznie gratulujemy wiedzy.

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec

Dnia 23 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Chełmiec uzdolnionym dzieciom i młodzieży uczęszczającym do chełmieckich szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczno-plastyczne i sportowe w roku szkolnym 2020/2021. Symboliczne dyplomy odbierało w sumie 76 uczniów, w tym za osiągnięcia w nauce 46 nagrodzonych, za osiągnięcia artystyczno- plastyczne - 19 oraz za osiągnięcia sportowe - 11. 

            W tej licznej grupie uzdolnionej młodzieży znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

Zuzanna Adamczyk

Paweł Smoleń

Mateusz Kumięga

Mikołaj Froehlich

Konrad Budnik

Mateusz Sowa

Sławomir Jargut

Alan Janczyk

Kacper Bobrowski

Krzysztof Sikorski

Oliwia Janus

Agnieszka Szajewska

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz ich opiekunom naukowym przygotowującym ich do konkursów.

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa

Informacja o realizacji zadań Zintegrowanego Planu Działań

„Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w roku szkolnym 2020/2021

               

W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Szkoła Promująca Bezpieczeństwo w I półroczu bieżącego roku szkolnego, zrealizowano następujące działania:

  • Organizowano pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniom przejawiającym trudności w zachowaniu we współpracy z PPP w Nowym Sączu
  • Udział w kampaniach profilaktycznych:
  • No Promil – No Problem
  • Zapoznano uczniów z planem ewakuacji szkoły oraz przeprowadzono próbną ewakuację
  • W ramach zajęć świetlicowych, nauczyciele czytali bajki terapeutyczne na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nazywania emocji, wzajemnej akceptacji, współpracy i współdziałania
  • Uczniowie angażowani byli w działalność charytatywną ( rozpoczęli akcję Szkoło Pomóż i Ty, rozprowadzali kartki świąteczne w ramach akcji Razem na Święta oraz Kartka dla samotnych )
  • Organizowano apele porządkowe oraz pogadanki online na temat bezpieczeństwa
  • Przeprowadzono szkolenie online dla nauczycieli: Funkcjonowanie szkoły w dobie Covid 19

 

W II półroczu zrealizowano następujące działania:

  • Przeprowadzono debaty w klasach na temat agresji i przemocy w szkole
  • Został zorganizowany szkolny konkurs na plakat walki z agresją
  • Dla klas 4-5 oraz klas 7-8 zostały zorganizowane spotkania z przedstawicielami policji:

-  dla klas 4 – 5 „Owce w sieci” - spotkanie dotyczyło zagrożeń w sieci i właściwego korzystania z zasobów sieci, portali społecznościowych i i gier komputerowych,

-  dla klas 7 – 8 „Nastolatki a prawo” – celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat praw i odpowiedzialności prawnej za swoje czyny.

  • Dla klas I-III oraz IV-VIII przeprowadzono warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, które były prowadzone przez Wolontariuszy z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach pod opieką p. Dariusza Czerwińskiego, który w naszej szkole prowadzi zajęcia z Edukacji dla Bezpieczeństwa
  • Dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły zostało zorganizowane szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

Z uwagi na epidemie Covid-19 i związane z tym zdalne nauczanie część zaplanowanych do realizacji działań nie zostało zrealizowanych.

W trakcie zdalnego nauczania organizowano pomoc psychologiczno-pedagogiczną, wspierając uczniów i rodziców. Na lekcjach informatyki i godzinach z wychowawcami prowadzono edukację na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz informowano o niebezpieczeństwach czyhających na użytkowników Internetu.

W ramach inwestycji rozpoczęto budowę chodnika między głównym a starym budynkiem szkoły w miejscu obecnej ścieżki jak również przeprowadzono generalny remont szkoły wewnątrz budynku.

                                                                                                             Koordynator ZPB

                                                                                                              Elżbieta Kulig

Projekty czytelnicze

W minionym roku szkolnym realizowane były w naszej szkole projekty czytelnicze. Ich głównym celem było szerzenie wśród młodzieży czytelnictwa i zachęcenie do sięgania po książkę nie tylko z konieczności, ale również dla przyjemności. Pierwszym działaniem uczniów i nauczycieli był udział w międzynarodowej akcji bicia rekordu czytania książek na przerwach pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Starsi uczniowie czytali w domach w czasie nauki zdalnej, młodsi brali udział w akcji na terenie szkoły. Przeprowadzono też w naszej szkole konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie promujące czytanie książek.

Ponadto realizowany był również projekt czytelniczy w klasie 5a pod nazwą „Wędrówki z legendą po Polsce”. Na zajęciach uczniowie poznali legendy polskie oraz wykonali do każdej różnorodne prace literacko-plastyczne. Wzięli też udział w klasowym konkursie na najładniejszą ilustrację do przeczytanej legendy. Uczniowie klas 6a oraz 7 przygotowali zeszyty lektur, w których zgromadzili informacje dotyczące omawianych na lekcjach języka polskiego lektur szkolnych. Uczestniczyli również w Szkolnym Konkursie Czytelniczym „Przygoda z lekturą”.

Mamy nadzieję, że czas wakacji będzie świetną okazją do zwiększenia ilości przeczytanych książek.

Konkurs czytelniczy

Pod koniec czerwca br. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Czytelniczy „Przygoda z lekturą”. Spośród kilkunastu zeszytów lektur komisja konkursowa wybrała najładniejsze i prezentujące w oryginalny i wnikliwy sposób lektury obowiązkowe omawiane na lekcjach języka polskiego. Oto lista nagrodzonych uczniów:

I miejsce –        Wiktoria Sarata

                        Agnieszka Tobiasz

II miejsce –       Krzysztof Sikorski

III miejsce –      Karolina Długosz

Wyróżnienie –    Roksana Matiaszek

                         Maja Chmura

                         Kacper Łukasik

                         Amelia Kalisz.

Gratulujemy nagrodzonym!

Piknik na Łazach

Korzystając z pięknej słonecznej pogody pierwszaki wybrały się na piknik do swojego kolegi z klasy - Huberta. Mama Huberta i on sam przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji: mogliśmy pograć w piłkę, pojeździć na rowerze, przyjrzeć się zwierzętom, którymi opiekuje się nasz kolega oraz podpatrzeć jego mamę podczas prac pielęgnacyjnych przy zwierzętach hodowlanych. Zmęczeni upałem i wysiłkiem, jaki musieliśmy włożyć w pokonanie drogi na szczyt Łazów, polegliśmy – i to dosłownie – na kocach rozłożonych na trawie. Mało brakowało, a nie zauważylibyśmy pięknego widoku na Dunajec, ale nasza pani szybko nam przypomniała, że zawsze należy mieć szeroko otwarte oczy na piękno przyrody. Szybko zapomnieliśmy, że w drodze na Łazy zmoczył nas deszcz, ale to też dokładamy do atracji naszego pikniku.

Pani Jolu i Hubercie, dziękujemy za gościnę!!!

Misjonarz w szkole

21 czerwca wyjątkowym gościem naszej szkoły był O. Gabriel, pochodzący z naszej parafii misjonarz Ameryki Środkowej. Wramach lekcji religii opowiadał dzieciom o pracy misyjnej w biednych rejonach, tamtejszej rzeczywistości, zwyczajach, klimacie i wielu innych ciekawych kwestiach z jakimi spotyka się w odległym od nas zakątku kuli ziemskiej. 

Szkolny konkurs na plakat walki z agresją

W ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w miesiącu czerwcu został zorganizowany Szkolny konkurs na plakat walki z agresją. W konkursie wzięły udział klasy od 4 – 8. Pierwsze równorzędne miejsce zajęła klasa 5 oraz klasa 6a. Dzieci otrzymały nagrody w postaci słodyczy. Za organizację konkursu była odpowiedzialna p. Celina Pacholarz – nauczyciel plastyki oraz koordynator projektu  p. Elżbieta Kulig.

Spotkanie z policjantem

Dnia 15 czerwca w ramach realizacji zadań Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa na terenie naszej szkoły odbyły się spotkania uczniów z przedstawicielami policji:
  • Dla klas 4 – 5 „Owce w sieci” - spotkanie dotyczyło zagrożeń w sieci i właściwego korzystania z zasobów sieci, portali społecznościowych i i gier komputerowych,
  • Dla klas 7 – 8 „Nastolatki a prawo” – celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat praw i odpowiedzialności prawnej za swoje czyny.