Aktualności

,, Bajkoterapia – Książka bawi, uczy i wychowuje ‘’- projekt edukacyjny

W ramach projektu czytelniczego  - ,, Bajkoterapia – Książka bawi, uczy i wychowuje ‘’. Dzieci przedszkolne odwiedziły szkolną bibliotekę. Poznały   ,, Zasady dbania o książki ‘’ oraz „ Zalety czytania książek” . Wzięli również udział w szkolnej akcji  „ Przerwa na czytanie”. Dzieci w strojach postaci z bajek wysłuchały bajki pt.  „ Śnieżka”.

Ślubowanie I klasy

Dnia 27 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

W tym roku uroczystość miała charakter klasowy. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy pierwszej z wychowawcą panią Grażyną Brdej, Pani Dyrektor Elżbieta Samek, oraz przedstawiciele rodziców.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji  nastąpiło ślubowanie pierwszoklasistów. Aktu pasowania kolorowym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Samek. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach.

Najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy od wychowawczyni, piękne podarki od rodziców, oraz legitymacje od dyrekcji szkoły.

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

 

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa w ramach projektu "Poznaj Polskę"

 W dniu 26.10.2021 klasy od  IV - VII Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach uczestniczyły w wycieczce do Wieliczki i Krakowa Wycieczka współfinansowana był  z Projektu Ministerstwa Edukaci Narodowej pod hasłem "Poznaj Polskę".  Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczycielki: p. Iwona Bałuszyńska, p. Irena Szajewska i p. Ewa Pajor-Wojsław.

Pierwszym etapem wycieczki była Wieliczka i Muzeum Żup Solnych. Uczniowie wzięli udzial w programie zwiedzania kopalni, który uwzględniał legendy związane z Wieliczką oraz wizytę u Skarbnika – legendarnego ducha kopalni. Zwiedzanie zakończył pyszny obiad w podziemnej restauracji i oczywiście zakup pamiątek. 

Potem pojechaliśmy do Krakowa. Tam odbyliśmy spacer bulwarem nad Wisłą, zwiedziliśmy Wawel, czyli siedzibę królów Polski. Następnie obejrzeliśmy inne ciekawe miejsca Krakowa z naciekism na te, które były związane z osobą kardynała Wyszyńskiego. Zobaczyliśmy m.in. ul. Kanoniczą, Uniwersytet Jagielloński, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską i Bazylikę Mariacką.  Około godziny 17:30 udaliśmy się w drogę powrotną do Marcinkowic.

Pogoda nam dopisywała, więc wycieczka udała się i z niecierpliwością czekamy na następną.

Wycieczka klas I-III do Krakowa

W dniu 25 października uczniowie klas I – III wraz z opiekunami, w ramach projektu  ,, Poznajemy Polskę ” uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

W Wieliczce zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli, znajdującą się liście UNESCO. Podczas wędrówki trasą turystyczną przewodnik przybliżył nam historię tej kopalni, której początki sięgają średniowiecza. Dzieci dowiedziały się o tradycjach i obyczajach wielickich górników. Poznały między innymi legendę o Św. Kindze. Uczestnicy wycieczki podziwiali podziemne jeziora, groty oraz przedmioty wykonane z soli min. kaplice, rzeźby, żyrandole i dawne narzędzia. Najbardziej zachwycali się kaplicą Św. Kingi. Na zakończenie wędrówki dzieci zakupiły pamiątki związane      z Wieliczką i po chwili odpoczynku wyruszyliśmy do Krakowa.  

W Krakowie przywitał nas smok wawelski ziejący ogniem, a przewodnik opowiedział legendę o tym groźnym stworze. Zwiedzający zachwycali się Wzgórzem Wawelskim, zabytkowym rynkiem, Sukiennicami, Kościołem Mariackim, Bramą Floriańską, Barbakanem. Spacerowaliśmy  również uliczkami, po których przechadzali się Św. Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński.

Po zjedzeniu smacznego obiadu w restauracji ,, U Babci Maliny ”, pełni wrażeń, wyruszyliśmy  w drogę powrotną do Marcinkowic.

Spotkanie z Misjonarzem

Od 24 października przez cały najbliższy tydzień w Kościele Powszechnym z woli Papieża jest przeżywamy Światowy Dzień Misyjny (Niedziela Misyjna) i Tydzień Misyjny pod hasłem: „ Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” . Jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła, jest czasem szczególnej pamięci o krajach misyjnych i misjonarzach.

Z okazji Światowego Tygodnia Misyjnego w naszej szkole 25 października 2021  gościliśmy księdza Stanisława Wojdaka, byłego misjonarza RCA, opiekuna duchowego Misjonarzy  pochodzących z naszej diecezji. Ks. Stanisław co roku organizuje wyjazdy misyjne dla kleryków Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie.

Podczas spotkania  ksiądz Misjonarz opowiadał o pracy misyjnej kapłanów i osób świeckich na poszczególnych kontynentach:

- Afryce: Czadzie, Kamerunie, Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej;

-  Ameryce Południowej i łacińskiej: Argentynie, Boliwii, Brazylii, Peru i Kubie;

- Azji: Kazachstanie;

Pokazał słuchaczom wiele rekwizytów przywiezionych z krajów misyjnych, opowiadając o ich zastosowaniu i wykorzystaniu przez tamtejszą ludność. Prezentując film, nakręcony podczas ostatniego pobytu w Afryce z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego z Tarnowa ks. Stanisław opowiadał  o trudnej pracy misyjnej, o nauce w szkole afrykańskiej  i leczeniu chorych w szpitalach.

Każdy z nas przez sakrament chrztu świętego staje się chrześcijaninem, jest wezwany do dawania swoim życiem, przykładem świadectwa o Chrystusie- staje się misjonarzem. Nie każdy może wyjechać na misje, do dalekiej Afryki, Azji czy Ameryki, ale każdy tę działalność misyjną Kościoła może wspierać duchowo przez modlitwę za misjonarzy i kraje misyjne, jak również materialnie poprzez zaangażowanie się w różnorakie projekty misyjne chociażby np. Grupy Kolędników Misyjnych.

XXVIII Bieg Legionisty

Dnia 22 października  2021 r. na stadionie LKS „Zamczysko” w Marcinkowicach odbył się XXVIII Bieg Legionisty, którego współorganizatorem jest nasza szkoła. Po uroczystym rozpoczęciu  imprezy Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski, samorządowcy oraz pani dyrektor Elżbieta Samek wraz z delegacją uczniów naszej szkoły udali się na Cmentarz Wojenny w Marcinkowicach, aby złożyć wiązanki oraz zapalić znicze na grobach  legionistów.

Bieg Legionisty organizowany jest corocznie dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wspomnienia postaci Józefa Piłsudskiego, który wraz ze swoimi żołnierzami stoczył bój w naszej miejscowości w grudniu 1914 roku. Polegli w walce z Rosjanami legioniści spoczywają na Cmentarzu Wojennym. Bieg Legionisty w piękny sposób łączy więc treści patriotyczne i sportowe.  

Zgromadzeni na stadionie zawodnicy rywalizowali w poszczególnych kategoriach wiekowych. Niestety pandemia znacznie ograniczyła ilość startujących i w tym roku w zawodach wzięło udział tylko  ponad 450 młodych biegaczy.

Wśród zwycięzców nie znaleźli się uczniowie naszej szkoły, ale za udział w biegach i sportową postawę należą się brawa dla 36 uczestników.                      

                                                                                  Agnieszka Szajewska

Małopolski Konkurs Języka Polskiego

Dnia 11 października 2021 r. odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 6 uczennic z klas 7-8: Zuzanna Adamczyk, Katarzyna Dadaś, Maja Żak, Karolina Radom, Roksana Wilk, Agnieszka Szajewska. Uczestniczki musiały wykazać się bardzo dobrą znajomością lektur konkursowych (m.in. „Podróż Wędrowca do Świtu”, „Pan Samochodzik i templariusze”, „W 80 dni dookoła świata”) oraz umiejętnością redagowania różnych form wypowiedzi (np. ogłoszenie, wywiad).

Etap szkolny wyłonił trzy dziewczyny, których prace konkursowe zostały przekazane do komisji rejonowej. Gratulujemy: Zuzannie Adamczyk, Agnieszce Szajewskiej i Roksanie Wilk, które uzyskały najlepsze wyniki. Trzymamy kciuki, aby zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

Wszystkim uczestniczkom Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego gratulujemy! Dziękujemy ich naukowym opiekunom: pani Ewie Pajor-Wojsław oraz pani Irenie Szajewskiej za przygotowanie do konkursu.

Wycieczka szkolna w ramach projektu "Odkrywamy Małopolskę"

W dniach 19.10.2021 – 20.10.2021 klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach uczestniczyły w wycieczce do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Dzięki staraniom szkoły część kosztów wyjazdu pokryta została z dotacji z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu „Odkrywamy Małopolskę II”. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele szkoły: Elżbieta Kulig, Marzena Leśniak, Tadeusz Widomski, Robert Cempa.

 Uczniowie z wielkim zadowoleniem wspominają wyjazd:

„ Pierwszy dzień wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania Krakowa. Mieliśmy tam wiele doświadczeń, zwiedzaliśmy ZOO. Potem udaliśmy się na spacer bulwarem nad Wisłą a następnie zwiedziliśmy Wawel. Następnie obejrzeliśmy inne ciekawe miejsca Krakowa, m.in. ul. Kanoniczą, Uniwersytet Jagielloński, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską. Około godziny 17:30 udaliśmy się na obiadokolację, po której pojechaliśmy do hotelu. Tak zakończył się dzień pierwszy. 

Drugi dzień zaczęliśmy od śniadania w hotelowej restauracji. Następnie pojechaliśmy do Ojcowa, aby zwiedzić Ekspozycję Przyrodniczą oraz Ojcowski Park Narodowy. Zwiedzanie parku narodowego rozpoczęliśmy od spaceru Doliną Prądnika, a następnie udaliśmy się do Groty Łokietka. Potem zwiedziliśmy zamek w Pieskowej Skale, a następnie podziwialiśmy Maczugę Herkulesa. Po zakończonym zwiedzaniu ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Marcinkowic dotarliśmy około godziny 19:30.”

Dzięki trosce nauczycieli wycieczka się udała, a dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

Projekt Edukacyjny - Zdrowie Naszym skarbem

Od października starsze przedszkolaki z Grupy A, rozpoczęły cykl zajęć promujących zdrowe odżywianie. Poznali owoce i warzywa wszystkimi zmysłami. Wykonali wiele prac plastycznych różnymi technikami. Z pomocą rodziców wykonali sałatkę jarzynową w domu, w szkole owocowe szaszłyki. Bawiły się przy piosenkach „Pomidorek”, „Idą witaminki”, „Urodziny marchewki”.

„Witaminki, Witaminki to owoce i jarzynki. Witaminki zdrowie dają Przedszkolaki je zjadają!”.