Aktualności

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2021 roku, w naszej skole, odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tego powodu uczniowie z klasy 4-8 pod opieką p. Iwony Bałuszyńskiej i  p. Celiny Pacholarz, przygotowali  krótki montaż słowno - muzyczny.  Po akademii,  uczniowie rozdali drobne upominki obecnym i emerytowanym nauczycielom. Nie zabrakło również życzen od Rady Rodziców. Na koniec Pani dyrektor Elżbieta Samek podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła na mały poczęstunek. 

Uczennica Jadwiga Wójs

 

List MEiN oraz posła W.Janczyka z okazji Dnia Edukacji Narodowej 

List Ministra Edukacji i Nauki

Pismo okolicznościowe od Posła W. Janczyka

 

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny " Piękna nasza Polska cała"

W roku szkolnym 2021-2022 po raz drugi dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 0b przystąpiły do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” IV edycja, którego autorką jest Ludmiła Fabiszewska. Działania projektowe są okazją, by budzić wśród najmłodszych poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski.

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych oraz:
• Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży. 
• Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych. 
• Uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski. 
• Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski. 
• Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. 
• Integracja placówek edukacyjnych.

PROJEKT JEST ZGODNY Z OBOWIĄZUJĄCĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ
I KIERUNKAMI POLITYKI OŚWIATOWEJ MEN.

Serdecznie zapraszamy naszych rodziców  do włączenia się w realizację wybranych  20 zadań projektowych.

Dzieci z zapałem podjęły się wykonania zadań projektowych i już zostały zrealizowane:

-Szlakiem historii- zorganizowanie wycieczki której celem jest poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji: odwiedzenie Skwerku Katyńskiego, kaplicy dworskiej, pobliskiego lasu.

- Biało- czerwone kodowanie- przeprowadzenie gier i zabaw, bazowanych na kodowaniu.

-Dobre, bo polskie – zorganizowanie akcji promocyjnej najbardziej znanych i cenionych produktów w naszej Ojczyźnie, w naszym regionie- jabłek

- Czerwone korale – zorganizowanie wystawy własnoręcznych wyrobów biżuterii regionalno- folkowej z korali jarzębiny.

-A ja kocham moją miejscowość- narysowanie największej laurki dla Marcinkowic kredą na asfalcie.

 

Wycieczka klasy 7A i 7B na górę Jaworz

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody wybraliśmy się (uczniowie klas 7a i 7b) ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę na górę Jaworz. Jest to najwyższy szczyt pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Mierzy sobie prawie 920 m n.p.m. Wyjście na szczyt zajęło nam 1.5 godziny. Po drodze podziwialiśmy cudowne widoki, wdychaliśmy świeże powietrze, cieszyliśmy się przebywaniem w grupie. Po tak długiej izolacji domowej było nam to naprawdę potrzebne.

Gdy doszliśmy do celu, rozpaliliśmy ognisko. Chłopaki bardzo zaangażowali się, by kiełbaski były dobrze usmażone. Po bardzo miło spędzonym czasie przy wieży widokowej, na którą weszli tylko ci, którzy nie mają lęku wysokości, oraz ognisku udaliśmy się na Hubertówkę. Na miejscu zrobiliśmy odpoczynek, przy okazji zwiedzając piękne miejsce przy restauracji. Jedną z głównych atrakcji były kotki, które swoim pobytem bardzo umiliły nam czas. Wspólnie zrobiliśmy sobie zdjęcie przy drewnianym budynku i udaliśmy się do autobusu, jeszcze raz podziwiając cudowne krajobrazy Beskidu Wyspowego.

Nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki, bo każda, zorganizowana przez nasze wychowawczynie – panią Elżbietę Kulig i panią Marzenę Leśniak, jest wspaniała.

Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

„Po polsku o historii”

Dnia 29 września grupa 25 uczniów z klas 5-8 uczestniczyła w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Udział w dyktandzie to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz pretekst do poznawania języka ojczystego. Jest również szczególną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości.

Tegoroczne teksty dyktand w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 4-6 oraz klasy 7-8) zapoznały uczestników konkursu z historią Górnego Śląska po I wojnie światowej. Uczniowie musieli zmierzyć się z takimi trudnymi ortograficznie wyrazami jak np. Górnoślązacy, arcyzabawne, antyniemieckie, Macierz, Republika Weimarska, traktat wersalski.

Już dzisiaj gratulujemy wszystkim uczestnikom dyktanda. Najlepszym życzymy awansu do etapu wojewódzkiego. Szczegółowe wyniki konkursu zostaną ogłoszone wkrótce.

Ognisko integracyjne klasy VI

Uczniowie klasy 6 pod opieką wychowawczyni p. Ireny Szajewskiej i praktykantki p. Laury Karpiel uczestniczyli dnia 28 września w ognisku integracyjnym. Ognisko przygotowali rodzice Kingi i Kuby oraz Igora. Po upieczeniu i zjedzeniu kiełbasek przyszedł czas na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu – bieganie, gra w piłkę, gra w badmintona, jazda na rowerze. Kolejną atrakcją była zabawa w kalambury przygotowana przez panią Laurę. Miło i aktywnie spędziliśmy czas – wspólnie, cała klasa.

Próbna Ewakuacja szkoły

Próbna ewakuacja wszystkich uczniów i pracowników szkoły odbyła się 24.09.2021. Kilka dni wcześniej przez radiowęzeł pan Tadeusz Widomski poinformował uczniów i pracowników szkoły o planowanej w najbliższych dniach ewakuacji osób z budynku szkoły. Przypomniał, czym jest ewakuacja personalna i wg jakich reguł należy ją wykonać, aby odbyła się bezpiecznie.

24.09.2021. o godzinie 9:25 potrójnym, długim dzwonkiem została ogłoszona ewakuacja próbna. Cały stan osobowy szkoły zgromadził się na parkingu żwirowym przy szkole. Z listy obecności wydrukowanej przez panią dyrektor Elżbietę Samek, nauczyciele sprawdzili stany osobowe klas, które były zgodne ze stanem przed ewakuacją. W ewakuacji uczestniczyli również  nauczyciele, sekretariat i obsługa szkoły. Wyjście do momentu sprawdzenia obecności zajęło 2 minuty i 24 sekundy. Po podsumowaniu ewakuacji, uczniowie powrócili do swoich sal lekcyjnych.

Widomski Tadeusz

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

21.09.2021r.- Obchodzilismy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Z okazji Świeta odwiedziła Nas pani Dyrektor Elżbieta Samek.
Po śpiewająco zdanym egzaminie zyskali miano ''Dzielnego Przedszkolaka''. Zaprezętowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i muzyczne. Rodzice przygotowali smaczny i zdrowy poczęstunek po którym dzieci miały energię do zabawy. Życzymy im wielu takich radosnych dni.

Spotkanie z Sybiraczką

Dnia 20 września 2021 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Aleksandrę Potoczek- sybiraczkę - która należy do nielicznej już grupy ludzi, którzy przeżyli pobyt na Syberii w czasie II wojny światowej.

Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Samek, która przywitała przybyłego gościa. Następnie Pani Aleksandra Potoczek podzieliła się z uczniami klas 5-8 swoimi wspomnieniami ze swojego sześcioletniego pobytu na Syberii. Jako kilkuletnie dziecko wraz z matką walczyła o każdy dzień życia w bardzo nieludzkich warunkach. Obecnie pani Aleksandra  należy do Związku Sybiraków.

Na zakończenie spotkania chór szkolny odśpiewał „Hymn Sybiraków”, który jest zawsze wzruszającym momentem  dla naszego gościa był.

Bardzo dziękujemy Pani Aleksandrze Potoczek za niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci, za wzruszający obraz przeżyć, przeniesionych na karty historii naszego kraju, za żywą lekcję historii i przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o „Syberyjskiej Golgocie”.

Organizatorką spotkania była pani Celina Pacholarz.

Wycieczka klasy III

W poniedziałek 13 września, uczniowie klasy III wybrali się z wizytą do swojego kolegi Olka. Na miejscu przygotowanych było mnóstwo atrakcji m.in.: turniej piłki nożnej, gra w badmintona czy skoki na trampolinie. Dzieci miały okazję zmierzyć się również z zadaniami ukrytymi w muffinkach. Jeszcze raz bardzo dziękujemy rodzicom Olka za zaproszenie i świetną zabawę.

Zajęcia na świetlicy

Za oknem ponuro i deszczowo, a na świetlicy kolorowo i wciąż wakacyjnie. Podczas zajęć świetlicowych dzieci postanowiły zatrzymać lato, tworząc wspaniałe prace. Przedstawiamy nasze „Rybki rozdymki”.