Aktualności

Dzień Matki w oddziale przedszkolnym

Najważniejsza osoba w życiu każdego z nas: MAMA.

Z nią związane są na zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa,

nasze radości i troski, marzenia i tęsknoty.

Każdy z nas w swoim sercu chowa wdzięczność za to,

że dała nam największy skarb – życie.

Dzień Matki to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy je zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może dlatego, by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym mamom.

Również dzieci z oddziału przedszkolnego chciały uczcić to piękne święto w sposób szczególny, dlatego zaprosiły swoje mamy do szkoły na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich. Były wiersze, piosenki, laurki, upominki, kwiaty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc. Życzenia mamom złożyła również pani dyrektor Elżbieta Samek zaproszona na tą miłą uroczystość.

Wszystkim mamom  z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia.

Wiosenne inspiracje w Oddziale Przedszkolnym

Wiosna inspiruje do działania.

Z nadejściem Wiosny świat stał się barwniejszy, głośny śpiewem ptaków, szumem drzew. Zainspirowani muzyką otoczenia dzieci same wykonały własne instrumenty perkusyjne, lub chwaliły się umiejętnościami gry na gitarze organizując wiosenny koncert dla kolegów i koleżanek szkolnych.

W piękny majowy dzień dzieci wybrały się na wycieczkę na pobliską łąkę, aby poobserwować przyrodę. Wyprawa ta, miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów, a także rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem. Dzieci szukały kwiatów, ziół, zwierząt, wnikliwie obejrzały każdy znaleziony egzemplarz posługując się lupą - rozpoznawały i nazywały jak najwięcej  gatunków roślin (stokrotka, koniczyna, groszek wiosenny, pierwiosnek lekarski, niezapominajka, jaskry itp )

Tomek wykorzystał zebrane maje do wykonania przepięknego wianka w którym zaprezentowała się Laura. Szkoda tylko że maje tak szybko przekwitają co wykorzystała pani dyrektor  podczas wycieczki na łąkę, opowiadając dzieciom o dmuchawcach i roli wiatru w roznoszeniu nasionek roślin.

Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dnia 17 maja w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu „Co wiesz o Wielkiej Brytanii?” Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią, kulturą i zwyczajami Wielkiej Brytanii. W konkursie wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn z klas V, VII a, VII b i VIII. Konkurs składał się z części pisemnej (test wyboru) i części ustnej.

I miejsce zajęła drużyna w składzie: Mateusz Sowa, Franciszek Mróz i Adrian Leśnikz klasy VII a. Uczniowie  otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu była nauczycielka języka angielskiego pani Elżbieta Kulig. 

Projekt edukacyjny „Polscy Laureaci Literackiej Nagrody Nobla”

Uczniowie klasy 6 pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej realizowali projekt edukacyjny „Polscy Laureaci Literackiej Nagrody Nobla”. Na zajęciach koła literackiego zapoznali się z biografią i twórczością Polaków, którzy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Następnie wykonali plakaty, na których przedstawili najważniejsze fakty z życia pisarzy oraz napisane przez nich utwory. Ostatni etap realizacji projektu polegał na prezentacji efektów ich pracy.

XX Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków grających na Keyboardzie

Dnia 10 maja w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbył się XX Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków grających na Keyboardzie pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. Do rywalizacji stanęło 28 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała Agnieszka Szajewska z klasy 7, uzyskując II miejsce. Gratulujemy!

Wycieczka szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Wycieczka planowa odcinkiem szlaku ”Żołnierzy Wyklętych”, odbyła się 10 maja 2022. Dwie klasy siódme pod opieką p. Roberta Cempy i p. Tadeusza Widomskiego weszły na trasę, zachodnią stroną otuliny rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem”. Pogoda była słoneczna, więc trasę przez las pokonaliśmy sprawnie, w dobrej formie i nastrojach, a na górze mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Po dojściu do celu wycieczki, czyli pomnika Walczących o Niepodległość Polski, uczniowie w skrócie poznali przyczyny powstania ugrupowań zbrojnych, nazwanych żołnierzami wyklętymi oraz zapoznali się z historią żołnierzy walczących o wolną Polskę na Sądecczyźnie. Po odpoczynku i podziwianiu pięknej panoramy, przeszliśmy w stronę rezerwatu przyrody, gdzie w miejscu wyznaczonym rozpaliliśmy małe ognisko i chętni mogli upiec kiełbaski. W drodze powrotnej obejrzeliśmy rezerwat oraz panoramę na Dunajec i Marcinkowice, z platformy widokowej. Wycieczkę zakończyliśmy wschodnim, zalesionym zejściem, które dawało ulgę od słońca.

Akademia 3 maja

5 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego zebrani wysłuchali informacji na temat wagi tego dokumentu i jego znaczenia dla kraju. Obejrzeli  również prezentacje przygotowane przez uczniów klasy VII b, które przybliżyły nam postacie biorące udział w obradach Sejmu Czteroletniego uwiecznione na obrazach Jana Matejki.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”.

Archipelag Skarbów

W dniach 28. i 29. kwietnia  2022. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły, mieli okazję uczestniczyć aktywnie w warsztatach Programu Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, w dwóch czterogodzinnych blokach, który odbył się w SP Świniarsko.

W przenośni, skarbami są pozytywne uczucia, które uczniowie definiowali (przyjaźń, empatia, miłość, szacunek do drugiego człowieka, a które prowadzą do szczęścia i pozwalają na realizację w życiu swoich pasji i marzeń. Z drugiej strony, prowadzący program bardzo umiejętnie i dyskretnie proponowali młodzieży zdrowy styl życia. Scharakteryzowali mechanizmy uzależnień od alkoholu, narkotyków, pornografii, przemocy, które prowadzą człowieka do upadku i na margines społeczny.  Przekaz wzmocniony był ich prywatnymi błędami życiowymi, z których potrafili wyciągnąć pozytywne wnioski.

Widomski Tadeusz

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Oddziale Przedszkolnym

W oddziale przedszkolnym dzieci uczą się przez cały rok, jak żyć ekologicznie.  Segregujemy śmieci, zbieramy zakrętki, nie niszczymy drzew i krzewów. 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi szczególnie intensywnie zastanawiały się, jak chronić Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.

Dzieci wzięły aktywny udział w specjalnie zorganizowanych zajęciach o tematyce „Jak dbać o naszą planetę” . Dzieci  rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży , gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia z której dowiedziały się wielu ciekawostek na temat naszej planety, podczas różnych aktywności (malowanie, wykonywanie plakatów, uczenie się piosenek ekologicznych) poznawały i utrwalały swoją wiedzę na temat dbania o swoją planetę - Ziemię. Utrwalały kolory pojemników na odpady i rodzaj śmieci, jakie należy do nich wrzucać. Dzieci  wzięły udział w ,,Sprzątaniu świata" - przy tej okazji dowiedziały się czym jest recykling,  sprzątały  plac zabaw i teren wokół  oddziału przedszkolnego.

Dzień Regionalny w ZS w Marcinkowicach

Dnia 26 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Regionalnym w ZS w Marcinkowicach. Obejrzeli wystawy rękodzieła zaprezentowane przez twórczynie ludowe z naszej okolicy oraz koła gospodyń wiejskich. Samodzielnie wykonywali kwiaty na warsztatach bibułkarskich, oglądali przędzenie włókna na 100-letnim krośnie, szycie fartuszków na maszynie, pieczenie kołaczy. Mogli też popróbować ciasteczek i kołaczy upieczonych w sposób tradycyjny. Zwiedzili również Muzeum Historyczne – salę regionalną oraz salę poświęconą rodzinie Morawskich i Józefowi Piłsudskiemu. Pani Ada Jakubczyk opowiedziała nam ciekawe dzieje ostatnich dziedziców wsi oraz przebieg Bitwy Marcinkowickiej.

Nasza szkoła czynnie włączyła się w uroczystości – przygotowaliśmy wystawę prac wykonanych własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy 7 – Agnieszka Szajewska i Konrad Budnik – w strojach regionalnych zaprezentowali piosenkę ludową oraz gadkę wykonaną gwarą lachowską.

Udział w Dniu Regionalnym dostarczył nam wielu wrażeń i uświadomił, że to co ludowe jest piękne, musimy o to dbać i przechować w pamięć