2013-11-11
XXI Bieg Legionisty

XXI Bieg Legionisty

                 7 listopada w Marcinkowicach blisko 700 młodych i starszych biegaczy, głównie z terenu Gminy Chełmiec, wzięło udział w największym wydarzeniu sportowym naszej gminy, czyli XXI Biegu Legionisty,

Wydarzenie to poświęcone jest pamięci Legionistów walczących w grudniu 1914 roku pod Marcinkowicami. Miała tam miejsce jedna z najkrwawszych bitew stoczonych z wojskami rosyjskimi przez I Pułk Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

              Organizatorami imprezy byli Gmina Chełmiec, Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu, Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Gminy Chełmiec oraz Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach i LKS „Zamczysko” Marcinkowice, a honorowy patronat nad biegiem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa, który ufundował dla każdego z zawodników pamiątkową koszulkę. W zawodach wzięło udział łącznie 17 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gminy Chełmiec. Gościnnie na starcie pojawiła się również drużyna z Zespołu Szkół w Zakliczynie (gmina Dobczyce, powiat myślenicki). W biegu wystartowali także zawodnicy z Nowego Sącza i sąsiednich gmin.

              Zawody w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach uroczyście otworzył wójt Chełmca, Bernard Stawiarski. Wśród gości znaleźli się również Jan Bieniek, przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Tyrkiel, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu w Gminie Chełmiec, radni, sołtysi, członkowie Komisji Antyalkoholowej oraz przedstawiciele biur poselskich Arkadiusz Mularczyka i Andrzeja Romanka z Solidarnej Polski. Okolicznościowy list do uczestników biegu przesłał także Wiesław Janczyk z PiS, który odczytała gospodyni obiektu – Ewa Pierzchała – dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. Dla upamiętnienia poległych, po oficjalnym rozpoczęciu zawodów wszyscy goście złożyli wieńce pod pomnikiem poległych na miejscowym cmentarzu.

              Biegacze startujący w XXI Biegu Legionisty rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych: dzieci do klas czwartych, uczniowie klas V-VI, gimnazjum, liceum, a także seniorzy. Poszczególne kategorie różniły się pokonywanym dystansem. Poszczególne szkoły były również klasyfikowane drużynowo.

              Na zakończenie każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal. Dodatkowo najlepsza trójka w każdej kategorii puchary, a pierwsza ósemka dyplomy i pięcioprzejazdowe karnety na lodowisko w Chełmcu. Natomiast zwycięskie drużyny – komplety piłek. Nagrody w całości ufundował wójt Bernard Stawiarski, a wręczał je wicewójt Artur Bochenek.

 

Wśród uczniów naszej szkoły najlepsze lokaty  zdobyli:

kl. III-IV       KAROL DRWAL - V miejsce

Kl. V-VI          CZOP KAROL - III miejsce

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!


Fotorelacja