Święto szkoły

„ŚWIĘTO SZKOŁY” W MARCINKOWICKIEJ PODSTAWÓWCE

 

               Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach już po raz siódmy obchodziła swoje święto. Dnia 5 grudnia 2013r. uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w uroczystości pod nazwą „Święto Szkoły” dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 99 laty, kiedy to 6 grudnia 1914r. Legioniści dowodzeni przez Józefa Piłsudskiego stoczyli bój z Rosjanami. Polegli podczas tej potyczki Legioniści i kapitan Milko spoczywają na Cmentarzu Wojskowym nr 356 w Marcinkowicach. W 1998r. nasza szkoła otrzymała imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, a od 2007r. obchodzimy „Święto Szkoły”.

               Podniosły i uroczysty charakter miała pierwsza część uroczystości. Rozpoczęliśmy ją od odśpiewania hymnu szkoły. Następnie cała społeczność szkolna obejrzała program przygotowany przez dzieci klasy 4 i 6b. Zebranych na sali gimnastycznej uczniów szczególnie zainteresowała animacja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Symbole narodowe”. Dziewczynki z klasy 6b w niekonwencjonalny sposób zaprezentowały postać patrona naszej szkoły, Józefa Piłsudskiego. Występ został wzbogacony prezentacją multimedialną z archiwalnymi zdjęciami Marszałka.

              Do drugiej części uroczystości została zaproszona młodzież całej szkoły. Nauczyciele przygotowali wiele konkursów, a pani dyrektor liczne prezenty. Pierwszym z konkursów był turniej wiedzy o Józefie Piłsudskim. Trzyosobowe zespoły z klas 3-6 musiały wykazać się wiadomościami o życiu i działalności Marszałka. Bezbłędnie na wszystkie pytania odpowiedzieli uczniowie: Jakub Krzyszkowski, Michał Olesiak i Konrad Garbacz, reprezentujący klasę 6a. Dalsze lokaty:

II miejsce – klasa 6b

III miejsce – klasa 4

IV miejsce – klasa 3 i klasa 5.

              Wiele emocji wzbudził konkurs pieśni legionowych. Usłyszeliśmy znane i lubiane pieśni w wykonaniu młodych wokalistów. Najlepiej zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły, czyli dzieci 5-letnie i to właśnie oni pieśnią „Przybyli ułani” wywalczyli sobie I miejsce. Natomiast w kategorii klas 4-6 zwyciężyły zespoły z klasy 4 i 6b. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni „Piechota” oraz „O mój rozmarynie”.

Pozostałe nagrodzone zespoły:

Klasy 0-3

II miejsce – klasa 3

III miejsce – klasa 0a

IV miejsce – klasa 2

V miejsce – klasa 1

 

Klasy 4-6

II miejsce – klasa 5

III miejsce – klasa 6a.

            W dniu uroczystości nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursów: poetyckiego, plastycznego i artystycznego, na które uczniowie składali prace już dwa tygodnie wcześniej. Wszystkie prace dzieci zostały wyeksponowane na wystawkach w korytarzu głównym naszej szkoły.

              W konkursie poetyckim „Józef Piłsudski - patron nasze szkoły” najlepszymi młodymi poetami okazali się: Elżbieta Tobiasz, która napisała wiersz „Smutno było w Polsce…” oraz Sebastian Mordarski, autor utworu „Marszałek Józef Piłsudski”. Nagrodzeni zostali również: Partycja Kwiatkowska i Mateusz Szyszka. Ich prace zostały wybrane spośród 11 wierszy złożonych na konkurs. Wzbogaciły one tomik poezji, który zawiera już 96 utworów, zbieranych od kilku lat, a poświęconych patronowi naszej szkoły.

              Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny „Józef Piłsudski - patron nasze szkoły”. Złożono 45 prac plastycznych. Były to głównie portrety Marszałka wykonane różnymi technikami. Najładniejsze obrazki w kategorii klas 0-3 wykonali: Patrycja Konar i Miłosz Marszalek. Dalsze miejsca uzyskali:

II miejsce –     Jakub Kubacki

III miejsce –   Kamil Pietrzak

                            Filip Glaser

Wyróżnienia:

Jan Konar

Jakub Budnik

Mikołaj Froehlich

 

Zwycięzcy z klas 4-6:

I miejsce –      Martyna Wąsowicz

                          Jessica Janus

II miejsce –     Laura Garbacz

III miejsce –   Magdalena Szkaradek

Wyróżnienia:

Alicja Pacholarz

Karol Pietrzak    

Zobacz - Prace konkursowe

            „Święto Szkoły” jest również okazją do kultywowania tradycji regionalnych. Rozpoczynając w zeszłym roku cykl konkursów artystycznych związanych z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia „Marcinkowickie aniołki”, zaproponowaliśmy teraz uczniom konkurs „Marcinkowickie choinki”. Zabawa dla dzieci i rodziców była wielka, bo na wystawie zaprezentowano aż 96 prac. Było czym oczy pocieszyć, bo choinki były prześliczne. Zachwycały choinki przestrzenne z bibuły, makaronu, szyszek, a nawet bardzo oryginalne z celofanu czy płatków kosmetycznych. Trudno wymienić wszystkie zastosowane materiały oraz techniki plastyczne. Uczniowie nagrodzeni w konkursie „Marcinkowickie choinki”:

  • W kategorii: choinki płaskie:

Klasa 0

I miejsce –      Martyna Górka

II miejsce –     Bartosz Mróz

                          Klaudia Plata

III miejsce –   Michał Bednarczyk

Wyróżnienia:

Agnieszka Piszczek

Anna Rusnarczyk

Katarzyna Wójs

 

  • W kategorii: choinki przestrzenne:

Klasa 0

I miejsce –      Nadia Pawlik

II miejsce –     Agnieszka Szajewska

III miejsce –   Julia Dyda

Wyróżnienia:

Patrycja Konar

Anna Rusnarczyk

Szymon Janczyk

 

Klasy 1-3

I miejsce –      Damian Gawlik

                          Karolina Zapart

II miejsce –     Katarzyna Bębenek

III miejsce –   Aleksandra Konar

Wyróżnienia:

Julia Tobiasz

Miłosz Pociecha

Paweł Konar

Paulina Ligas

 

Klasy 4-6

I miejsce –      Monika Zapart

                          Dominik Wójcik

II miejsce –     Bogdan Pawlik

                          Alicja Pacholarz

III miejsce –   Dominik Pociecha

Wyróżnienia:

Patrycja Kwiatkowska

Klaudia Ligas

Weronika Ligas

Patryk Wójcik

Patrycja Leśnik

 

            Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły, pani Ewa Pierzchała, zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursów wręczyła dyplomy i nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, Posła RP pana Wiesława Janczyka oraz firmę „Fakro”. Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za przebieg i oprawę uroczystości była pani Irena Szajewska.

            Mam nadzieję, że „Święto Szkoły”, w którym tak ochoczo brali udział nasi wychowankowie, było dla nich ciekawą lekcją historii, rozbudzającą uczucia patriotyczne i kultywujące tradycje naszej Małej Ojczyzny.

                                                                                                                      Irena Szajewska


Fotorelacja