2018-11-12
"Dla Niepodległej" – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski

"Dla Niepodległej" – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski

              „Dla Niepodległej” – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach

W tym roku Święto Niepodległości miało szczególny charakter ze względu na setną rocznicę powrotu Polski na mapy świata. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach świętowanie rozpoczęła 9 listopada 2018r. W tym dniu cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” ” i zaśpiewała 4 zwrotki hymnu  narodowego. W strojach galowych z biało-czerwonymi kotylionami wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej. Dokładnie o godzinie 11.11 przy wystawionym sztandarze szkoły rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Potem z biało-czerwonymi chorągiewkami i transparentem „Kocham Polskę” uczniowie, nauczyciele i rodzice wyszli na podwórko przed budynek szkoły i wzięli udział w  happeningu dla uczczenia 100 lat niepodległości naszej  Ojczyzny.

Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbyły się 11 listopada w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach.  Jak co roku, uczniowie naszej szkoły  pod opieką p. Celiny Pacholarz i p. Ewy Pajor-Wojsław przygotowali montaż słowno-muzyczny, który poprzedził uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Tym razem nie było tradycyjnych pieśni legionowych, a rozważania poetyckie dotyczyły problemu wolności. Słowa wielkich Polaków (m.in. Świętego Jana Pawła II i patrona marcinkowickiej podstawówki – Józefa Piłsudskiego) zwracały uwagę na zadanie, jakim jest wolność dla każdego z nas. To wartość, o którą należy zabiegać i walczyć o nią każdego dnia. Szacunek dla narodowych bohaterów musi się łączyć ze świadomością Ojczyzny jako wielkiego zbiorowego obowiązku. Pamięć, szacunek i ciągła praca powinny występować obok takich uczuć, jak solidarność czy zdolność do przebaczenia. Słowa autorów piosenek (Kaczmarskiego, Gintrowskiego, Asnyka) stanowiły piękną ilustrację do sentencji na temat wolności i niepodległości.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Szkoły Podstawowej w Rdziostowie oraz Akcji Katolickiej. Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości na terenie Marcinkowic, byli m. in.: przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Chełmiec – Andrzej Tyrkiel, radni – Zbigniew Kuźma i Tadeusz Lis, radni nowej kadencji – Elżbieta Horowska i Józef Konar, sołtys wsi Marcinkowice – Katarzyna Bobak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach – Elżbieta Samek, Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewa Gizicka, nauczyciele, emerytowani nauczyciele, uczniowie i ich rodziny.

Po Mszy św. na Cmentarzu Wojennym w Marcinkowicach zostały złożone wieńce i wiązanki okolicznościowe. Przy grobach Legionistów wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski wpisały się w działania  w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”, który jest realizowany w naszej szkole.